Пан или пропал?

Ще б пак, підприємство не просто одне з найуспішніших в країні. Фактично, воно ціноутворююче на ринку нерухомості, а це вже питання національної безпеки. Спокуса маніпулювати вартістю житла – надто велика. Тому-то й так важливо хто, кому, на яких умовах і навіщо продає КМБ, а головне, що покупець отримає за свої гроші.

Хто

Судячи з усього, Холдингова компанія «Київміськбуд» уже за крок від продажу. Хто продає зрозуміло – це Черновецький. Не особисто він, звичайно, але люди, які виконують його вказівки. Команда попрацювала на славу – продаж готували з дотриманням усіх формальностей. Ще на початку літа в муніципальній газеті «Хрещатик» розмістили малесеньке оголошення про оцінку 80% акцій ХК «Київміськбуд», які належать міській громаді. Оголошення можна було й не давати, але необхідно було створити видимість законності оборудки. Навіщо оцінювати майно холдингу в мерії толком так і не змогли пояснити. Найзрозуміліша, але все одно не переконлива версія, що місто просто має знати, чим конкретно воно володіє в КМБ, і тільки. Разом з тим міські чиновники в один голос заявляли, що продавати КМБ ніхто не збирається. Зокрема, в серпні про це говорив начальник Головного управління комунальної власності КМДА Анатолій Чуб. Тоді взагалі важко пояснити, навіщо прочерновецька більшість в Київраді ще 12 липня повернула КМБ в список на приватизацію. А те, що переговори про продаж дійсно ведуться, підтвердив член наглядової ради ХК «Київміськбуд» Володимир Бялковський, який в інтерв’ю 5 каналу сказав дослівно: «вопрос принимается на сессии Киевсовета, относительно распределения или продажи пакета акций. Все в рамках законодательства, а то, что там кто-то где-то ведет переговоры - все на это имеют право».

Кому

Потенційними покупцями холдингу називають передусім росіян. Це компанія «Міракс груп», яка вже працює на українському ринку, а також «Інтеко» колишньої дружини мера Москви Лужкова Єлєни Батуріної. За деякою інформацією, ця компанія стоїть за нещодавно створенною ООО «Баскі-плюс 2004», яка в березні купила за погодженням Київради за 1 млрд грн. Земельну ділянку на Оболоні площею 100 га. Ще одна зацікавлена російська компанія – колишня «Альфа еко», що прославилася своїми рейдерськими операціями. За даними РУнету вона і зараз займає 5 місце в рейтингу найбільш активних рейдерських компаній. Нині структура носить назву «А1 груп». Там не приховують, що стратегічним інтересом компанії є Україна, цитата з офіційного сайту компанії: «Один из стратегических приоритетов «А1 Групп» – экспансия на развивающихся рынках. Быстро растущая украинская экономика является благоприятным объектом для использования наших инвестиционных, финансовых и организационных ресурсов. По экспертным оценкам, опыт успешных проектов «А1 Групп» должен оказаться весьма востребованным и в Украине». (http://www.a-1.com/ru/project/ua/)

Очолює «А1» Алєксєй Кузьмічов, що посідає у всесвітньому рейтингу Forbes 116 позицію. Його статки оцінюють в $6,2 млрд.

Крім росіян, придбати КМБ може й найбагатша людина України – Ренат Ахметов. Те, що команда Черновецького домовляється з Ахметовим, свідчить той факт, що у наглядову раду холдингу була введена людина, близька до СКМ - це Володимир Бялковський. Окрім того, за даними «Экономических известий», люди Ахметова ще з минулого року почали акумулювати акції КМБ. Зокрема, його люди увійшли в керівництво «Київенергохолдингу», в результаті чого заступнику голови холдингу Володимиру Ковалю дістались пакети акцій трьох ключових підприємств КМБ, зокрема, 15% «Будмеханізації», що через свої структури забезпечує ринок баштовими кранами приблизно на 90%. Газета пише, що приблизно в той самий час Ахметов через Кушнарьова запропонував Черновецькому проект побудови міст-сателітів навколо Києва. Однак, скоріше за все, загибель Кушнарьова завадила продовжити переговори. (http://www.eizvestia.com/markets/full/24891)

На яких умовах

Оцінка вартості частки міської громади в Холдингу Київміськбуд – ключовий момент в оборудці. І не тому, що мер хоче знати реальну вартість пакету. Переконаний, він її знає і так. Але оцінка дасть можливість задекларувати ціну, яку назвуть публічно. От ціна, от покупець, все чесно і прозоро. До того ж і продати можуть приблизно 30% акцій. Мовляв, контроль над КМБ інвесторам ніхто не віддає, управлятиме компанією місто. Але фокус полягає в наступному: по-перше, публічна ціна буде разів у 5 менше реальної вартості холдингу; а по-друге, для того, щоб реально керувати холдингом не обов’язково купляти весь контрольний пакет. Експерти вважають, що достатньо мати хоча б блокуючий – 40 відсотків. Назбирати його можна, докупивши акції на вільному ринку. Такий пакет дає вже змогу з благословення мера поставити свою людину над холдингом і фактично контролювати його. Зокрема таку думку висловив глава Групи компаній ТЕКТ Вадим Гриб. http://realty.rbc.ua/news/12/10/2007/812619.shtml Отже, реальна ціна для покупця складатиме: офіційна ціна пакету акцій (ці кошти підуть в міський бюджет) + бонус (підконтрольний глава правління, за якого команда мера візьме рази в чотири більше грошей, ніж отримає місто).

Окрім того, вагомим аргументом пропозиції Черновецького для покупця є те, що його більшість в Київраді забезпечить нового власника КМБ земельними ділянками в столиці для забудови, за окрему плату, звичайно.

Навіщо

Причина намагання продати КМБ банально проста – нажива. Більш ласого шматочка, ніж найбільший в країні забудовник, годі й шукати. Крім, певно, самої столичної землі. Те, що продаж намагаються провернути у найкоротші терміни - не випадково. Крісло під Черновецьким розхитується все більше. Тимошенко, Кириленко, Луценко, Кличко наперебій кричать про необхідність перевиборів мера столиці. Та й регіонали не пропустять шансу позмагатися за Київ. Але поки формуватимуться парламентська більшість, а потім і новий уряд, Черновецький матиме ще шанс загнати КМБ. Та й процедура переобрання займе ще деякий час. От тільки після того, як вся ця історія з КМБ отримала розголос, чи наважиться мер піти до кінця?

Що отримає покупець

Не виключено, що в останній момент Черновецький просто відмежується від оборудки. Мовляв, я нічого не знав, я тут не при чому. Те, що мер готовий зайняти саме таку позицію свідчить заява в ефірі радіо Ера Анатолія Голубченка, першого заступника глави Київської адміністрації. За його словами, Черновецький наказав не проводити ніяких дій з КМБ. Навряд чи його налякав осуд громадськості – мер давно не зважає на думку людей. А от те, що розслідуванням обставин підготовки приватизації КМБ зайнялась генпрокуратура – це вже інша справа. Про це заявив голова київського штабу Блоку Юлії Тимошенко Анатолій Семинога.

Так що «прикрити» тили нового власника КМБ буде нікому. Окрім того, втративши крісло мера, Черновецький не контролюватиме й більшість в Київраді. Відтак, і про ласі земельні ділянки в Києві покупець КМБ має забути. А чого варта будівельна компанія, яка не має на чому будувати? Можна, звичайно, домовитись і з новою владою, але це фактично означатиме, що покупець заплатить за холдинг двічі.

Власне, а що отримає новий власник холдингу?

Холдинг «Київміськбуд» - це структура, яка об’єднує близько ста окремих підприємств. Більшість з них мало чого варті. Реальну погоду роблять лише близько десятка підприємств – це домобудівні комбінати та трести. Проте сам холдинг в них має сумарно лише відсотків 30. Рештою володіють трудові колективи цих підприємств, їх керівники та окремі акціонери. Отже, покупець зможе рулити холдингом, але ключовими підприємствами – вже проблематично.

Натомість, і цих 30% нові власники можуть не отримати. В зазначених підприємствах зараз активно триває процес розмивання пакетів акцій шляхом додаткових емісій. Таким чином, пакети акціонерів розмиваються в 5-10 разів, в тому числі й пакети самого холдингу. Керує процесом В’ячеслав Супруненко – депутат міськради та зять Черновецького. Вкинуті акції викуповують структури самого Супруненка. Окрім того, він створює структури-пустишкі, наповнюючи їх «сміттєвими» акціями, що фактично коштують менше, ніж папір, на якому вони надруковані. А потім примушує керівників підприємств холдингу проводити злиття з такими бульбашками. В результаті, Супруненко домагається перерозподілу акцій в новому об’єднанні, перебираючи на себе таким чином реальне майно. Навряд чи це відбувається з санкції тестя. Скоріше за все, Супруненко вирішив сам скористатися моментом, перебрати на себе побільше акцій, а потім, і втюхати їх новим власникам холдингу. Мало того, що в цьому випадку покупці фактично заплатять двічі, вони отримають і масу проблем. По-перше, акціонери цих підприємств не змиряться з втратою своєї власності. Суди триватимуть. Крім того, зі зміною уряду, зміниться й склад Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, який закривав очі на численні порушення закону. Майже переконаний, що нові зміни у структурі власності компаній КМБ будуть оскаржені.

По-друге, як Супруненко не намагається сконцентрувати у власних руках побільше акцій, він все одно не має навіть блокуючих пакетів у жодному з ключових підприємств КМБ. Тому, викупивши акції у зятя мера, нові власники все одно не керуватимуть реальними активами. Лише в купі з акціями холдингу можна сформувати Блокуючий пакет. Але якщо хтось і наважиться купити у мера холдинг, то не факт, що володітиме ним довго. Зокрема голова Фонду держмайна, затята захисниця державної власності Валентина Семенюк вважає, що КМБ в жодному разі не може бути проданий. Окрім того, Юлія Тимошенко, яка за крок від свого другого прем’єрства, не пропустить нагоди зайвий раз пропіаритись на ниві захисту державних інтересів. Досвід показує, що слово «репреватизація» в її лексиконі має конкретний зміст. Варто згадати «Криворіжсталь». Гроші за холдинг, звичайно, повернуть, але тільки офіційно задекларовану частку.
Только экстренная и самая важная информация на нашем Telegram-канале
Григорій Прокопенко
Поделиться в Facebook
Последние новости