На Львівщині подружжя отруїлося радіацією через білоруський газоблок
У Стрию Львівської області жінка захворіла на рак через радіаційний газобетон із Білорусі. Уже два роки новобудова, зведена із білоруських матеріалів, виділяє шкідливі раідонукліди й отруює здоров’я всієї сім’ї.
Ганна Дмитрук не може стримати сліз, розповідаючи свою історію. У 2016 році вона з чоловіком Андрієм нарешті здійснила мрію свого життя. Після семи років тяжких заробітків в Італії подружжя повернулося до рідного міста і звело власний будинок. Будували власноруч, допомагали родичі і сусіди. За порадою односельчан вирішили, що найкращим матеріалом для власної оселі будуть газоблоки.
І справді, за останні роки українці встигли оцінити всі переваги газобетону. По-перше, його надзвичайну теплоізоляційну здатність. Завдяки сотням тисяч дрібних пор навіть одношарові стіни надійно захищають від холоду.
По-друге, на відміну від інших будматеріалів, газоблоки мають дуже точні геометричні пропорції. Що це означає? Як розповідають досвідчені будівельники, ідеальний розмір газоблоків дозволяє щільніше припасовувати їх один до одного, при цьому застосовуючи не звичайний цементний розчин для кладки, а спеціальний клей. Як наслідок, стіна не має «містків холоду», які утворюються поміж кладкою.
По-третє, усі будівельні експерти стверджують, що газоблоки є дуже екологічним матеріалом як для людини, так і для навколишнього середовища. Більш екологічною є тільки деревина. Для виготовлення газобетону використовують лише природні компоненти – пісок, вапно, цемент, гіпс, воду та алюміній. Однак саме тут і може критися небезпека, додають фахівці.
За словами пані Дмитрук, щоб зекономити гроші, родина вирішила купити дешевший, ніж український, білоруський газобетон. Хоча деякі газоблоки пошкодилися під час транспортування, але, на перший погляд, будматеріал нічим не відрізнявся від українського. За кілька місяців уже заселилися у новий дім, а через два роки забили на сполох.
«Десь через рік після новосілля почали постійно хворіти. У чоловіка страшенні мігрені. Діти також скаржаться на головний біль, вічно застуджені. Мені півроку тому вирізали щитовидку…» - розповідає жінка. За її словами, проблеми зі здоров’ям змусили серйозно замислитися про їхню причину. «Спочатку не могли повірити, що хворіємо через новий будинок. А потім я прочитала, що білоруський газобетон може бути радіоактивним», - розповідає Ганна.
Андрій Дмитрук додає, що сім’я звернулася до фахівців, і ті підтвердили невтішний висновок: проблема у будинку. Дозиметр радіації показав 40 мкР/год у будинку! Це в три рази вище за звичайний радіаційний фон на вулиці і більш ніж у два рази більше допустимого рівня у замкненому приміщенні.
«Багато будівельних матеріалів мають природну радіацію. Негативний вплив на здоров’я чинять калій-40, радій-226, полоній-210, радон-222, -220. Радон виділяють червона цегла, бетон і навіть дерево. Перебуваючи довгий час у приміщенні з високим радіоактивним фоном, людина ризикує отримати велику дозу цього радіонукліда», - пояснює будівельний експерт Віталій Рижко. За його словами, кількість радіації у будматеріалі прямо залежить від чистоти сировини, з якої він зроблений.
Експерт допускає, що будинок Дмитруків може «фонити» саме через радіоактивні газоблоки. Адже частина білоруських газобетонних підприємств розміщені у Гомелі, близько до Чорнобильської зони. Якщо виробники використовували пісок із забрудненої радіацією зони, то шкідливі речовини перейшли і в готовий будматеріал.
Лікарі, до яких звернулася Ганна Дмитрук, порадили жінці підшукати нове житло, якщо вона хоче зберегти здоров’я своєї сім’ї.
«Ми щодня зазнаємо впливу радіації: через викиди на вулиці, випромінювання вдома (зі стін, екранів телевізора та комп’ютера тощо), промислове забруднення. Більше опромінення людина отримує під час медичних оглядів: рентгенів та МРТ. Усе це невеликі дози, але небезпека радіонуклідів та ізотопів у тому, що вони мають властивість накопичуватися в тілі людини. І з часом провокують захворювання, насамперед онкологічні», - коментує сімейний лікар Олег Павлюк.
Сьогодні родина Дмитруків розгублена. Як покинути рідний дім, зведений власними руками? Чоловік Ганни готовий і до такого повороту долі, але хоче відстояти справедливість. Андрій Дмитрук звернувся до юристів, щоб оформити позов до недобросовісного білоруського постачальника. Лиш проблема в тому, що білоруси жодних гарантій не давали, і, як притягти їх до відповідальності, не відомо.