Олександр Кочетков. Чи реально ввести миротворців на лінію фронту в Україні?
За інформаціє The Telegraph Франція та Велика Британія обговорюють можливість відправки миротворчих сил до України після припинення війни. Розглядаються три сценарії: створення буферної зони вздовж лінії бойового зіткнення, захист Києва та стратегічних міст, а також створення повітряного щита із залученням систем ППО. Мета – забезпечити стабільність і запобігти новим атакам. З цього питання From-UA запитав думку українського аналітика та політтехнолога Олександра Кочеткова:
- По-перше, ці розмови і публікації абсолютно нічого не значать. Це журналісти намагаються щось писати про мирний процес і пишуть таке, що чиновники прийшли на роботу і почали працювати. От приблизно стільки же інформації в цьому повідомленні The Telegraph.
Так, дійсно, є сценарії. Почалось це з Трампа, який проголосив, що він за день встановить мир в Україні, не розуміючи, наскільки це складний конфлікт і наскільки це непримиренний конфлікт. Але після того, як пообіцяв мир, почали й інші країни, європейські країни зокрема, на які Трамп перекладає під час передвиборчої програми тягар допомоги Україні, і він на них перекладає тягар безпеки на території Європи, бо він час від часу каже, що він хоче або вийти з НАТО, вивести США з НАТО, або зменшити присутність НАТО, або припинити захищати країни НАТО, тільки за гроші. Ну щось таке.
І в Європі почали думати, що вони будуть з цим робити. І один зі сценаріїв, що якщо якимось чином вдасться припинити бойові дії, то зрозуміло, що виникне потреба в лінії розмежування, там треба буде на 50-60 км, щоб не долітали з артилерії снаряди і дрони не долітали.
Але щоб зберігалася ця лінія роз'єднання, щоб не було, як під час Мінську-2 на Донбасі, коли продовжували стріляти, то треба завести якихось миротворців. Але не просто миротворців, а треба, щоб там були стаціонарні укріплення бетонні, щоб не як зазвичай, оці “голубі каски” миротворців, які мають дубинки або якусь стрілкову зброю, але без дозволу її використовувати. Там потрібно заводити миротворців з важким озброєнням, з танками, з протиповітряною обороною, ракетами і всім чим завгодно. І настільки величезна лінія фронту, що треба заводити величезну кількість, тисяч 100-120 щонайменше, щоб всі 800 км лінії фронту перекрити. І звідки взяти такі війська, якщо Трамп відразу сказав, що США цим займатися не будуть.
От різні країни, Польща бере в цьому участь, країни Балтії беруть участь в таких розмовах-міркуваннях щодо того, Франція, Німеччина, Великобританія — от вони шукають, хто скільки може потенційно надати власних військ. Німеччина взагалі відмовилась. Польща почала-таки коливання і відклала цей процес до якогось мирного процесу, який можна буде помацати руками.
- Ви сказали, що ведуться розмови. А що реально буде зроблено? І що реально можливо?
- Жодного в світі нічого подібного не було під час таких запеклих боїв. Жодна країна. І зрозуміло, що ООН мандату не надасть таким миротворцям, бо там Росія входить в Раду безпеки. Росія проти країн НАТО, Росія згодна, щоб були присутні миротворці з Китаю і з Білорусі, а з цим, звісно, не згодні США.
Тобто це міркування і переговори щодо того, хто скільки потенційно зможе дати, але жодних політичних рішень немає, і є величезні сумніви, що країни НАТО якось спроможуться оцих миротворців надати. Якщо зважити на те, як вони надають озброєння Україні — дуже повільно і дуже потихеньку, то впевненості в тому, що це буде зроблено таким чином, поки що немає. Але до реального мирного процесу, а його вже відтермінували на 100 днів, поки ще нема про що мову вести.
- Це ініціатива західної сторони, а як на це буде реагувати Росія? Вони можуть своїх миротворців ввести чи, наприклад, з Ірану?
- Росія не може ввести, слава богу, і вона визнає, що вона веде агресивні дії на території України, що їх там не може бути, вона пропонує Білорусь, Китай і, можливо, країни ОДКБ, але все це буде вирішуватись під час реальних мирних переговорів.
- А які перспективи реальних мирних переговорів, на вашу думку, в найближчому майбутньому?
- Йдуть консультації щодо можливості початку мирних переговорів. Ще раз, не переговорів, а консультацій, на яких умовах вони взагалі можуть початися. І це ще консультації, які на рівні оточення Путіна і Трампа відбуваються. І домовленостей навіть про умови початку мирних переговорів поки ще немає.