Українську владу закликають забезпечити вільну й безпечну роботу журналістів. ЗАЯВА

До Дня безкарності Незалежна Медіа-Профспілка України, Національна Спілка Журналістів України, ГО "Інститут Масової Інформації", ГО "Телекритика", ГО "Центр ЮА", Міжнародна Федерація Журналістів, Міжнародна організація Репортери без кордонів звернулись до української влади щодо забезпечення вільної й безпечної роботи журналістів.

ЗАЯВА ДО ДНЯ БЕЗКАРНОСТІ

Ми, представники українських та міжнародних медійних організацій, у Міжнародний день боротьби з безкарністю, звертаємося до української влади з закликом забезпечити вільне й безпечне середовище для журналістської діяльності, та гарантувати здійснення правосуддя за злочини проти журналістів.

За 10 місяців 2015 року, за даними МВС, було скеровано до суду 7 справ за 171-ю статтею ККУ (перешкоджання), 1 справу за статтею 345-1 ККУ (погроза або насильство щодо журналіста). Крім того, за даними ГПУ, у 2015 році було скеровано до суду 3 справи, що стосувалися побиття журналістів під час Революції Гідності.

Для порівняння, у 2014 році тільки 6 справ за 171-ю статтею було скеровано до суду, у 2013 – пять справ.

Медіа-організації вітають початок процесу боротьби з безкарністю, оскільки вона є однією з основних проблем медіасфери, і висловлюють готовність працювати в рамках робочих груп з владою, щоб покращити стан розслідувань.

Однак нагадуємо, досі лишаються непокараними нападники на журналістів під час Революції Гідності, коли постраждало близько 300 наших колег. Лише частково вдалося добитися правосуддя у справі Гонгадзе – замовники злочину лишаються непокараними.

Ми звертаємося до влади з вимогою дотримуватися міжнародних зобов’язань щодо свободи слова, і системно вживати заходів, щоб гарантувати здійснення правосуддя за злочини проти журналістів.

Ми закликаємо МВС провести заходи з метою підвищення кваліфікації робітників нової поліції у взаємодії з журналістами, фотографами та операторами.

Ми закликаємо Генпрокуратуру провести заходи з підвищення ефективності слідчих органів прокуратури в аспекті розслідувань злочинів, вчинених щодо журналістів.

Крім того, ми звертаємося до постраждалих журналістів, операторів, фотографів і закликаємо обов’язково подавати заяви до правоохоронних органів у випадку перешкоджання законній професійній діяльності журналістів, оскільки це полегшить процес здійснення правосуддя.

Звертаємо увагу, що безкарність також є однією з ключових ознак недемократичних режимів, де людей обдурюють пропагандою, і де владі не ставлять жорстких запитань. Тому Влада демократичної і проєвропейської країни має системно демонструвати, що вона спроможна гарантувати безпеку журналістів, право громадян на інформацію, і підтримувати свободу слова не на словах, а на ділі.

Довідка. 2 листопада — міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів.

Цю дату було обрано у 2013 році на 68-й сесії Генеральної Асамблеї ООН резолюцією 68/163 в пам'ять про двох французьких журналістів, вбитих в Малі 2 листопада 2013, повідомляє Громадське ТБ.

Резолюція засуджує будь-які прояви насильства проти представників ЗМІ, а також закликає держав-учасниць зробите все належне аби запобігти злочинам у відношенні до журналістів, забезпечити притягнення до відповідальності осіб, що скоїли такі злочини, а також забезпечити потерпілим доступ до належних засобів правового захисту.

З приводу Міжнародного дня припинення безкарності за злочини проти журналістів представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дуня Міятович закликала сьогодні держави-учасниці ОБСЄ ретельно розслідувати всі напади на журналістів і переслідувати тих, хто скоює злочини проти представників ЗМІ.

Інфографіка ілюструє, що підтримує культуру безкарності

Інфографіка ілюструє, що підтримує культуру безкарності
daytoendimpunity.org

«Якщо журналісти не можуть безпечно й вільно писати та розслідувати свої сюжети, свобода вираження думок і свобода засобів масової інформації знаходиться під загрозою», — зазначила Міятович.
«Для того, щоб розірвати порочне коло безкарності всі напади на журналістів повинні бути розслідувані швидко і ретельно; не може бути винятків із цього базового правила», — додала вона.

За останнє десятиріччя було вбито більш ніж 700 журналістів за інформування громадськості про події, що відбуваються. Згідно з доповіддю Генерального директора ЮНЕСКО, було розслідовано менш ніж 6% всіх випадків убивств журналістів (593 випадки) за період 2006-2013 років. Що стосується решти вбивств, то по 171 нагоді (28%) справи все ще знаходяться на різних стадіях судового розслідування, щодо 384 випадків (68,8%) ніякої інформації немає взагалі.

Только экстренная и самая важная информация на нашем Telegram-канале
Поделиться в Facebook
Последние новости