Хабарі у 10 млн долларів для фітосанітарної лабораторії Одещини, які зупинили "зерновий коридор"
Поки Європа зупинила експорт зерна з України, а Росія майже зруйнувала зерновий коридор, назовні як хробаки після дощу почали вилазити огидні зернові корупціонери. «Живитися» стало нічим і вони показали свої обличчя.
Про це в своєму матеріалі пише "Антикор".
Вчора на хабарі затримали чиновника ДПСС, а саме фітосанітарної лабораторії Харківської області. Він вимагав по 100 дол. за 1 вантажівку з товаром за видачу фітосанітарного сертифіката відповідності сільгосппродукції. Тобто суми сягали до десятків тисяч доларів на день. І слідом за ним обличчя показав новий корупціонер – та ж фітосанітарна лабораторія, але вже у Одесі. Але там сума хабарів виявилась на стільки великою, що чиновників цієї установи можна назвати смотрящими «зернового коридору». Лабораторія ввела там таксу у 0,4 долара за тону зерна – тобто мільйони доларів на місяць.
Наприкінці весни в рамках «зернового коридору» із порту в Ізмаїлі вийшов теплохід «BAHAR». Він був по вінця завантажений українським зерном, яке було призначене для ліквідації загрози можливої продовольчої кризи країнах Африки. Зерно отримало фітосанітарні сертифікати відповідності міжнародним стандартам від 30.03.2023. Але Україна отримала від Мінпроду Туреччини лист про те, що під час перевірки у зерні знайшли шкідливий організм Tilletia controversa. Що у перекладі з наукової мови означає, що зерно було вражене грибком-сажкою, який гальмує ріст пшениці і дає їй різкий рибний запах. Таке борошно мʼяко кажучи має специфічні властивості. Як українська лабораторія могла не помітити це? Чи були зауваження але на них закрили очі за хабар? Чи став цей інцидент приводом для провокації зриву «зернового коридору»?
Сертифікат про те, що усе «добре» видала саме Одеська фітосанітарна лабораторія. Варто зауважити, що фітолабораторії в Україні – це вкрай чутливі до корупції структури, які була виведені у окремий незалежний підрозділ ДПСС України, тобто Держпродспоживслужби. Усі фітолабораторії в усіх областях підпорядковуються одному чиновнику в Києві, який контролює профільний департамент. Чи знає цей чиновник про оборудки в одеській і харківській лабораторіях? Точніше це чиновниця…
Як виявляється є навіть кримінальні справи, де фігурує і ця чиновниця, і Одеська фітолабораторія. Судячи з матеріалів справи уже 5 місяців при ДУ «Одеська обласна фітосанітарна лабораторія» працює схема, на якій заробляються мільйони доларів. Зернові трейдери навіть стомилися бити на сполох, адже про 0,4 долара за тону "погодженої" продукції тільки собаки в Одесі не знають. Такса працює завжди. Для експортерів агропродукції просто не видають сертифікатів без хабаря. Така ж сума і для того, щоб закрили очі на явні проблеми, як було із судном «BAHAR». І таких фактів на стільки багато, що нам не склало особливої проблеми вийти на липові сертифікати судна «BAHAR», які ми покажемо нижче.
Роль куратора "схеми" виконує чиновниця часів Януковича – Сідляренко Вікторія
Президент-втікач особисто призначив у 2011 р. пані Вікторію заступником Голови Державної ветеринарної та фітосанітарної служби. З тих пір Сідляренко займала серйозні посади в структурі, пов’язані із високими корупційними ризиками. Навесні 2021 року її призначили на посаду директора департаменту контролю в сферах насінництва та розсадництва, карантину та захисту рослин, за якістю зерна Держпродспоживслужби. Тоді ж вона зацікавилась і Одещиною.
Указ про призначення
У цей же час керівником ДУ «Одеська обласна фітосанітарна лабораторія» став Корлюк Сергій Сергійович. І Сідляренко вирішила додати до складу лабораторії свою довірену особу - Аллу Іванівну Оліфер. У жовтні 2021 р. під неї спеціально була створена посада першого заступника начальника. Відповідні зміни були внесені в установчі документи. Цікаво, що на той момент Оліфер не мала ні агрономічної, ні біологічної освіти за фахом.
Корупціонерка Вікторія Сідляренко на відпочинку в Римі
До речі, Сідляренко любить відпустки набагато більше за роботу. У найбільш відповідальний для її структури час: заборону експорту зерна в Європі та зупинку «зернового коридору» Росією – вона знаходиться у відпустці. А до цього Сідляренко була у закордонній відпустці. Працювати їй не потрібно – працюють схеми.
Корупціонерка Алла Оліфер любить дорогі прикраси
Правоохоронці виявили Одеську «зернову» схему випадково
Українські органи правопорядку розслідували іншу справу про розкрадання української агропродукції на контрольованій території майже на 1 мільярд гривень. Продукція була продана і вивезена за кордон. Відповідно виникли питання до органів, що видавали дозвільну документацію. Тоді у січні 2023 р. з обшуками прийшли до Головного управління Держпродспоживслужби Одещини, а вже звідти ниточки повели до Одеської обласної фітосанітарної лабораторії.
Що з’ясувалось?
Керівник Лабораторії хворів протягом останніх 5 місяців і його перший заступник Алла Оліфер під контролем Сідляренко у Києві придумали нехитру, проте прибуткову схему збагачення. Спочатку Оліфер через електронну програму PHIS LIMS вказує у висновках лабораторних експертиз свідомо неправдиві дані про наявність у продукції живих шкідливих організмів. Після чого клієнт через посередника передає долари готівкою. Тоді вже в оригіналі висновку лабораторної експертизи живі організми прописуються як мертві, що дозволяє експортеру отримувати фітосертифікат для подальшого експорту зернової продукції.
За свої послуги корупціонери брали по 40 американських центів за тону "погодженої" продукції. Якщо урахувати, що "зерновим коридором", з початку його роботи 1 серпня 2022 року по 2 квітня 2023 року вивезли за кордон 26,7 млн. т. продукції АПК, то вимальовується цифра у 10 мільйонів доларів хабарів.
Через початок широкомасштабного російського вторгнення декларації чиновників зараз знаходяться у закритому доступі. Соціальні мережі Сідляренко і Оліфер більше не ведуть. Навіть на сайті Лабораторії відсутня інформація про керівництво, хоча відповідна вкладка є. Здавалось би, що ситуація складається в плюс підозрюваним, які намагаються максимально не світитись. Проте органи вже навідувались до Лабораторії у жовтні 2022 р. і у березні 2023 р. із обшуками і у деяких співробітників були знайдені мічені долари.
Ухвала суду про проведення обшуку
Фейкові документи, що ймовірніше за все і стали приводом для проблем «зернового коридору»
А тепер обіцяний доказ, який має уважно вивчити новопризначена голова ДПСС Ольга Шевченко і задатися питанням, що взагалі відбувається у структурі. Виходячи з резонансності справи, цей матеріал має однозначно потрапити також на стіл Голові Офісу Президента та Премʼєр-Міністра України. Адже корупція на такому рівні – це вже не рядовий випадок, а питання економічної безпеки держави та її іміджу, як надійного зернового постачальника.
Це заява до лабораторії Одеси
А це висновок фітосанітарної експертизи (аналізів) від 30.03.2023 р. №РН/014-003573 В/23, на підставі якого був виданий фітосанітарний сертифікат від 30.03.2023 року №13/15-6031/ЕВ-295596, що із зерном все добре.
Аркуш 2 висновка
А це сам міжнародний сертифікат. Завдяки ньому вражена грибком пшениця вийшла з порту Ізмаїл і була затримана у Туреччині.
Це турецька експертиза, що виявила грибок.
Епізод ще раз наочно доказує, що злочинна схема із липовими сертифікатами потребує розголосу і швидкого вирішення. Вона не тільки руйнує імідж України як надійного партнера, а ставить під загрозу взагалі продовження "зернового коридору". Це показав факт із кораблем «BAHAR». За рахунок «зернового коридору» зараз тримається економіка держави. А корупція у таких масштабах під час воєнного часу має бути покарана у найшвидші терміни. Як таке може бути, що ведеться кримінальна справа, чиновниць зловили на гарячому, а керівництво цієї структури не приймає жодних рішень щодо їх покарання і вони продовжують працювати?