Тарифи, пенсії, субсидії: яких змін чекати українцям у березні

Пенсії в Україні зростуть вже у березні після індексації. На підвищення також можуть розраховувати пенсіонери з "мінімалкою". Субсидії виплачуватимуть без змін до кінця опалювального сезону. На той самий період зафіксовано окремі тарифи на комуналку.

Про це пише РБК-Україна.

Індексація 2024. Кому та на скільки підвищать пенсії

З 1 березня в Україні відбудеться щорічна індексація пенсій. Як зазначив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, виплати зростуть майже на 8% – в середньому на 322 грн. Після перерахунку середній розмір пенсії складатиме 5 717 грн.

Коефіцієнт індексації у 2024 році становить 1,0796. Цей показник враховує інфляцію та зростання середнього розміру заробітної плати за минулий рік.

Розмір підвищення не може бути меншим за 100 грн та більшим за 1 500 грн.

Індексацію проведуть для 10 млн українців:

Зазначимо, автоматичний перерахунок пенсій для працюючих пенсіонерів з урахуванням оновленого страхового стажу буде проведено з 1 квітня 2024.

Мінімальна пенсія зросте. Як впливає на розмір виплат вік та стаж

Наступного місяця разом з індексацією підвищать пенсії на підставі збільшення розміру прожиткового мінімуму в Україні.

Хоча цей показник змінився з 1 січня 2024, в одному з прикінцевих положень закону про Держбюджет було наголошено, що перерахунок пенсій з урахуванням нового розміру прожиткового мінімуму відбудеться одночасно з щорічною індексацією.

Для непрацездатних осіб прожитковий мінімум з нового року встановлено на рівні 2 361 грн. На цій підставі з 1 березня 2024 збільшаться наступні виплати:

Вік пенсіонера та набутий страховий стаж впливають на розмір виплат. Від 1 березня буде гарантовано такі мінімальні виплати:

Субсидії. Отримати пільгу буде легше?

У березні продовжиться опалювальний сезон, а з ним і виплати субсидій, які були призначені на період із жовтня 2023 по квітень 2024.

Право на компенсацію витрат на оплату послуг ЖКГ від держави мають домогосподарства, які витрачають понад 15% щомісячного сукупного доходу на комуналку.

Крім того, у нинішньому опалювальному сезоні діє експериментальний проєкт субсидій для громадян на тверде пічне побутове паливо (дрова та вугілля).

У Кабміні раніше звітували, що видатки на субсидії громадянам у бюджеті 2024 збільшені на 25% – на житлово-комунальні субсидії було закладено 49,9 млрд грн для 3,2 млн українських родин.

Отримувачів субсидій може стати більше, адже уряд планує пом'якшити умови надання допомоги. Нове правило стосується збільшення допустимої суми заборгованості.

Наразі субсидію призначають, якщо в господарства немає заборгованості за комуналку або прострочена понад 3 місяці заборгованість не перевищує 40 неоподаткованих мінімумів доходів (680 грн) разом за всі послуги. У проєкті нової постанови про правила призначення субсидії йдеться, що припустима заборгованість домогосподарства не може бути вищою за 680 грн за одну комунальну послугу.

Тарифи ЖКГ. Чи буде підвищення?

На період воєнного стану в Україні запроваджено мораторій на частину тарифів ЖКГ, при цьому окремі послуги можуть подорожчати вже незабаром.

Своєю постановою Кабмін заборонив підвищення вартості гарячої води, централізованого опалення та газу під час дії воєнного стану та ще пів року після його скасування.

Мораторій не розповсюджуються на послуги постачання холодної води та електроенергії, тому їх вартість не є фіксованою.

Ціна на світло під час війни вже зросла на 70% і становить 2,64 грн/кВт-год. Проте є можливість економити на "нічному" тарифі – для власників двозонних лічильників 1 кіловат-година коштує 1,23 грн.

За словами міністра енергетики України Германа Галущенка, можливість подальшого підвищення вартості електроенергії для населення не розглядалася. Поточні тарифи діятимуть щонайменше до кінця квітня 2024 – до завершення опалювального сезону.

Нагадаємо, тимчасовим захистом у ЄС користуються понад 4,3 млн біженців із України. Деякі країни, які прийняли багато людей та надали велику фінансову підтримку, через два роки війни скорочують допомогу.

Только экстренная и самая важная информация на нашем Telegram-канале
Поделиться в Facebook
Последние новости