Від 29 березня буде розширено коло осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги за загиблих військових. ВІДЕО
Від 29 березня 2024 року буде розширено коло осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги (ОГД) за загиблих військовослужбовців.
Коло осіб, які мають право на отримання фінансової компенсації буде розширене, завдяки змінам, внесеним законопроєктом №9226 у відповідну законодавчу базу. Також із квітня цього року військові зможуть самостійно визначати, кому та скільки (у відсотках) виплачуватиметься ОГД у випадку їхньої загибелі.
Хто вважається членами сім’ї військового
При цьому членами сім’ї військового вважаються:
дружина/чоловік;
діти – у тому числі зачаті за життя загиблого та народжені після його смерті, незалежно від того, чи народжені в офіційному шлюбі чи ні, спільні, усиновлені та будь-кого з подружжя, а також діти, щодо яких загиблого було позбавлено батьківських прав;
батьки;
близькі родичі військовослужбовця (рідні брати або сестри, дідусь або бабуся, тітка або дядька, онуки тощо) або близькі родичі дружини, а також мачухи/вітчима – за умови, якщо вони постійно мешкали разом із військовим, мали спільний бюджет та вели спільний побут.
Хто вважається особою, яка перебуває на утриманні військового
Другою категорією, яка має право на компенсацію мають особи, які перебували на утриманні військовослужбовця, у тому числі:
батьки/усиновлювачі;
дружина/чоловік (якщо не одружилися вдруге), у тому числі жінка/чоловік, із якими військовослужбовець не перебував в офіційному шлюбі, але проживав разом (спільне проживання має бути встановлене судовим рішенням);
діти, які не мають/не мали власної сім’ї;
діти, які мають власну родину, але до досягнення повноліття стали інвалідами;
діти, чиї обоє батьків загинули/зникли безвісти.
Для підтвердження факту утримання для отримання ОГД необхідно надати відповідні документи (наприклад, судове рішення або нотаріально підтверджений документ, що засвідчує факт перебування особи на утриманні військового).
Порядок визначення черги отримувачів компенсації
Як було зазначено вище, законодавство тепер дозволяє військовослужбовцям складати заповіт щодо розподілу одноразової грошової допомоги, надаючи їм можливість особисто визначити, кому саме і в якому розмірі буде виплачена компенсація у разі їх загибелі або смерті. Це нововведення надає військовим більше контролю над власними фінансовими рішеннями і дозволяє забезпечити фінансову підтримку тим, хто її найбільше потребує за їхнім власним вибором.
При цьому держава зберігає за собою право гарантувати, що незалежно від заповіту, первісне право на отримання допомоги мають малолітні та неповнолітні діти, повнолітні непрацездатні діти, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки загиблого. У разі відсутності особистого розпорядження, закон визначає чіткий порядок черговості інших можливих отримувачів компенсації, починаючи з дітей, подружжя, батьків, внуків і до співмешканців та утриманців загиблої особи.
Хто з військових має право складати заповіт на випадок своєї загибелі
Право на складання особистого розпорядження про виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі надається широкому колу осіб, залучених до захисту країни та забезпечення її безпеки. До цієї категорії відносяться:
військовослужбовці, військовозобов’язані чи резервісти, які беруть участь у навчальних чи спеціальних зборах або службі,
особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту,
працівники об’єктів критичної інфраструктури,
державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування,
поліцейські.
При цьому варто нагадати, що для того, аби зберегти життя якомога більшій кількості українських захисників, є можливість допомогти українським військовим з-за кордону.
Як отримати компенсацію за загиблого військовослужбовця
Як пише ukrainianinpoland.pl, для ініціювання процесу отримання компенсації необхідно дотримуватися певного порядку дій.
Спочатку родина повинна отримати офіційне повідомлення про загибель військовослужбовця від військкомату або військової частини, а також свідоцтво про смерть.
Наступним кроком є звернення до командування військової частини за необхідними документами (витяг із наказу про виключення військового із особового складу, документ із обставинами загибелі військовослужбовця, а також документ про склад сім’ї загиблого). Документи мають бути підготовлені після звернення упродовж 10 днів.
Після збору всіх необхідних документів, родина повинна звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для подачі заяви на отримання допомоги. До заяви необхідно додати всі отримані від військової частини документи, а також копії: свідоцтва про смерть та відповідних сторінок паспорта отримувача допомоги. Якщо заяву на отримання компенсації подають батьки загиблого військового, вони мають надати також копію свідоцтва про народження загиблого, дружина – копію свідоцтва про шлюб, діти – копію свого свідоцтва про народження, а особи, які знаходилися на утриманні відповідне рішення суду.
Після верифікації наданих документів ТЦК СП завіряє та відправляє їх у 15-денний термін до Департаменту соцзабезпечення Міноборони, де спеціальна комісія упродовж 30 днів має ухвалити рішення про виплату одноразової фінансової допомоги заявникам.
Схвальне рішення утверджує міністр оборони України. Якщо у виплаті відмовлено, можна звернутися до суду.
Гроші перераховуються на рахунок Командування Сухопутних військ ЗСУ, звідки через ТЦК СП на рахунки членів сім’ї загиблого.