Спочатку штрафи, а потім кримінальна справа: як каратимуть ухилянтів по новому закону про мобілізацію
У новому законі про мобілізацію передбачена відповідальність військовозобов’язаних громадян за невиконання його норм. Зокрема, обмеження у праві на керування транспортним засобом та штрафи.
Адвокат юридичної компанії “Riyako&partners”, заступниця голови військового комітету Асоціації правників України Катерина Аніщенко у коментарі розповіла, як саме буде відбуватися притягнення до відповідальності порушників. Вона наголосила, що незнання закону не звільняє від відповідальності.
“Щойно документ буде оприлюднений в газеті “Голос України”, він вважається таким, що набув чинності. А громадяни, відповідно, сповіщеними про його ухвалення, початок роботи та наслідки за ухилення від його виконання”, — зазначила юрист.
За словами Аніщенко, щодо повісток закон передбачає, що виклик у ТЦК направлятимуть за адресою реєстрації, вказаною в біографічному реєстрі. Вона зазначила, якщо особа змінила адресу реєстрації, вона зобов’язана повідомити про це ТЦК. Водночас юрист наголосила, що у разі відсутності такого сповіщення, автоматично вважатиметься, що громадянин отримав повістку і має 10 днів на виконання вимог, вказаних у ній.
Аніщенко також повідомила, що людина, яка ухиляється від виконання вимог закону, отримує штраф, а у разі його несплати така особа отримає сповіщення про ще один штраф. Проте вона підкреслила, що після несплати вдруге можуть бути розпочаті слідчі дії в рамках кримінального провадження.
“У такому разі громадянин матиме справу зі статтею про ухилення від мобілізації. Якщо ми кажемо про відкриття кримінальної справи, тут вже підключаються всі наявні механізми розшуку: відеозаписи з камер спостереження, відстеження кредитної картки і таке інше”, — пояснила юрист.
За її словами, у випадку, коли громадянин сплатив штраф, але свої дані звіряти все одно став, на нього чекає повторне накладення штрафу. Адвокат зазначила, що розміри штрафів в законі не прописані, але йтиметься про суми від 8,5 тис. грн до 17 тис. грн.
“Максимально можливий штраф — 80 тис. грн. Як і за минулої редакції, у новому законі передбачено, що рішення про штрафи ухвалюватиме начальник ТЦК“, — підсумувала вона.
Нагадаємо, заступник Міністра оборони України Іван Гаврилюк на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад заявив, що вже з середини травня почнеться переогляд осіб, визнаних раніше обмежено придатними до військової служби.
Раніше повідомлялося, що у базах Національної поліції є дані про сотні тисяч "ухилянтів".
Також ми писали, що в Україні набув чинності закон про зменшення призовного віку.
Нагадаємо, українцям пояснили, що співробітники Національної поліції доставляють громадян до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), якщо вони оголошені в розшук.
Українцям розказали, що буде з ухилянтами.