У 2025 році в Україні стартує автоматичне взяття на облік військовозобов’язаних
Міністерство оборони України планує трансформувати мобільний застосунок «Резерв+» у загальноукраїнський рекрутинговий центр, який зможе виконувати функції ТЦК щодо обліку військовозобов’язаних. Водночас розформування ТЦК не передбачається. Про це повідомили міністр оборони Рустем Умєров і його заступниця з питань цифровізації Катерина Черногоренко, передає УНІАН.
«У нас є цілі. Ми чуємо суспільство. Ми чуємо людей. Ми чуємо про проблеми і відпрацьовуємо. Тобто, щоб відпрацювати на юридичному, технічному, технологічному і законодавчому рівнях, ми постійно інтегруємо процеси і цифровізуємось. У цьому плані, наша мета, якщо є можливість, перетворити «Резерв+» у такий загальноукраїнський рекрутинговий центр, щоб замінити точки-оффлайн, які зараз називаються у народі ТЦК», - сказав Умєров.
Міністр оборони уточнив, що це не означає, що ТЦК працюють погано, але в Міноборони визнають існуючі проблеми та працюють над їх вирішенням, маючи на меті поступово замінити функції ТЦК. Відповідна робота вже триває.
Як пояснила Черногоренко, людині зараз потрібно фізично прийти, щоб стати на облік в ТЦК:
«Ми хочемо у 2025 році запустити можливість не йти в ТЦК і пред'являти свої паперові документи, які посвідчують особу, а зробити це можливим через, наприклад, верифікацію в Bank ID, через підтвердження документів Державної міграційної служби, Єдиного державного демографічного реєстру».
Вона сказала, що наразі відбувається відповідна робота, і потрібно у законодавство вносити деякі зміни.
«Але основна ідея у тому, щоб людина могла у своєму смартфоні з будь-якого зручного місця постати на облік в державі, стати військовозобов'язаним і показати, що виконує обов'язок згідно з законом через такий онлайн-інструмент. І все це - перетворення «Резерву» в повноцінну альтернативу ТЦК», - наголосила вона.
Водночас, зі слів Умєрова випливає, що не йдеться про розформування ТЦК. «Ми взяли принцип не нашкодити тій системі, яка є. Ми чуємо, знаємо - це виклик. Це дуже величезний біль. Зі своєї сторони, ми пропрацьовували концепт цей, щоби перетворити це в офіс з обслуговування військовослужбовців. Там декілька інших концепцій було. Ми не зупиняємося, щоби знайти рішення у цьому плані», - сказав Умєров.
Міністр додав, що в Міноборони ставляться виважено до цього питання, юридично пропрацьовуються варіанти, і зокрема, якщо буде певне переформатування, то яким чином воно буде ефективнішим за ту структуру, яка є зараз. «Хто це буде управляти, яким чином? Як це буде обслуговуватися? Тобто, ми внутрішньо зараз це обговорюємо», - сказав Умєров.
Заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко зазначила, що навантаження на ТЦК зменшиться, щойно функції, які наразі виконуються офлайн, можна буде реалізувати через мобільний застосунок в режимі онлайн.
«ТЦК зможуть фокусуватися на силах генерації. Робити дистанційні процеси планувати, давати свої експертні висновки і т.д., а ми заберемо усі сервіси, в тому числі в онлайн», - сказала вона.
Окремо, як нагадав начальник Генерального штабу Збройних сил України, генерал-лейтенант Анатолій Баргилевич, ТЦК - це не тільки призове комплектування військовослужбовців на службу.
«На ТЦК лежить також багато задач соціальної підтримки», - заявив він.
Нагадаємо, координаційний центр з надання безоплатної правової допомоги пояснює, чи може військовослужбовець відмовитися підписувати рішення військово-лікарської комісії у разі незгоди з ним.