Скільки українців виїхало з України: вражаюча статистика та перспективи

Мільйони українців, які залишили свій будинок після початку повномасштабної війни, живуть за кордоном та не хочуть повертатися. Багато хто ґрунтовно вкорінився закордоном, дехто лише перечікує час і після закінчення бойових дій повернуться додому. Це складна тема, але в ній потрібно розібратися, зрозуміти мотиви людей, оцінити вплив на економію та демографію.

Інформація ґрунтується в основному на опитуваннях біженців закордоном. Іноді опитування проводять у невеликих містах Донецької області, наприклад, Дружківка, Краматорськ, Лиман та інші. Примітно, що інформація не лише біженців з Європи, США та інших країн, але також із росії та Білорусії. На жаль, статистика є невтішною. Але чи можна змінити їхні думки? Чи можна змусити повернутись?

Біженці за кордоном: хто вони?

За попередніми розрахунками Центру економічних стратегій (ЦЕС) на січень 2024 року за кордоном перебуває 4,9 млн. біженців з України. Близько 3,3 млн. перейшли кордон з Європою, 250 тисяч переїхало до Європи через росію та Білорусь, а близько 1,3 млн. залишаються на території росії. По країнах статистика виглядає так:

Лише навесні 2022 року кордон пересіли на виїзд 3 млн. українців. Згодом статистика змінилася, і за весь 2023 виїхало на 160 тисяч людей більше, ніж повернулося до країни.

Основна маса біженців – це жінки та їх близько 65%. Цікаво, що кількість чоловіків збільшилася до 35% у 2023 році, тоді як у 2022 році було лише 17%. Також змінилася статистика щодо дітей. У травні близько 51% біженців складали діти, а у січні показник опустився до 38%.

Особливості проживання закордоном

Більшість українців знайшли роботу і цей показник становить близько 45%. Найменше працюють у Німеччині – близько 23%. Обставини склалися на користь громадян України, бо держава дає біженцям відмінні соціальні виплати, а деякі й до того жили скромно. Тому їм достатньо допомоги, а відсутність роботи не обмежує практично нічого. Найбільше біженців працевлаштувалися у Словаччині (71%).

Деякі успішно підвищують свій рівень доходу, тому йдуть поступові відмови від виплат. 2022 року допомогу отримували 92,5%, тоді як у 2024 допомога збереглася на рівні 71%. Адаптація дозволила переглянути свої пріоритети, тому поступово охочих залишитися закордоном збільшується.

Втрати для України та перспективи

Без урахування росії закордоном перебувають 3,6 млн. українців. Згідно з опитуваннями та дослідженнями до 2,3 млн. людей планують залишитися, а частина, що залишилася, повертатиметься додому. Після закінчення війни та відкриття кордонів може відбутися відтік ще кількох сотень тисяч чоловіків, адже у багатьох дружини закордоном і вони хочуть з ними возз'єднатися.

Оцінка фінансових перспектив є вкрай поганою. Економіка може втрачати до 6,3% ВВП при неповерненні біженців. Ще гірша ситуація у демографії, бо народжуваність вкрай низька, зменшується кількість населення, а кількість пенсіонерів лише збільшується. Враховуючи, що виїхали здебільшого діти та жінки, старіння нації лише посилюватиметься.

Только экстренная и самая важная информация на нашем Telegram-канале
Поделиться в Facebook
Последние новости