"Три удари і розрив літака": розповіді стюардеси і бортпровідника про трагедію літака AZAL. ВІДЕО
Бортпровідник Зульфугар Асадов із збитого літака азербайджанської авіакомпанії AZAL поділився з азербайджанськими ЗМІ деталями трагедії, що сталася під час польоту над Грозним.
"О 8:00 ранку 25 грудня літак вилетів з Баку до Грозного. Під час заходу на посадку ми побачили, що аеропорт Грозного оповитий туманом. Командир почав зниження, але через погану видимість пішов на друге коло, потім — на третє. Врешті він вирішив летіти до найближчого аеропорту. У цей момент ззовні почувся дивний звук.
Ми з бортпровідницею Айдан Рагімлі пішли в салон. Пасажири були в паніці, ми намагалися їх заспокоїти. Пролунав другий удар. Мені поранило руку, ніби вдарили сокирою. Я вийшов із салону, і в цей момент відчув третій удар. Айдан допомогла перев'язати мою руку рушником. Командир повідомив, що будемо сідати на воду. Ми діяли за інструкцією. Пасажири одягнули рятувальні жилети", — розповів Асадов.
За його словами, версія про вибух кисневого балона не відповідає дійсності.
Стюардеса розбитого літака розповіла про два удари і ще один гучний звук над Грозним.
"Командир змінив рішення: сідаємо не на воду, а на сушу. На воді всі загинуть. Через зовнішні удари робота двигунів була порушена. Посадка мала бути жорсткою, іншого варіанту не було. Пілоти намагалися утримати літак, не втрачаючи висоти.
Ми врізалися в землю, літак розірвало на дві частини. Я думав, що помер. Але я був при свідомості, хоча стікав кров’ю і ледве дихав. Ми з Айдан лежали біля дверей, я намагався її відкрити. Коли всередину проникло повітря, стало легше дихати.
Ми допомагали пасажирам вибратися назовні. Зовні вже чекали рятувальники. Слава Аллаху, я живий. І все це завдяки героїзму командира і другого пілота", — поділився Зульфугар Асадов.
Нагадаємо, ми писали, що у Казахстані сталася авіакатастрофа за участю літака "Азербайджанських авіаліній". На борту перебували 62 особи, з яких 25 вдалося врятувати. Щонайменше 16 людей загинули. Серед пасажирів було 37 громадян Азербайджану, 16 — Росії, шість — Казахстану і троє — Киргизстану.
С початку повідомляли, що причиною катастрофи став вибух кисневого балона, що стався через потрапляння птиці у двигун літака. Літак «Ембраєр 190» понад 50 хвилин летів із несправними системами управління.
Згодом, азербайджанські ЗМІ оприлюднили відео, на якому видно отвори у фюзеляжі літака Embraer, що зазнав аварі. Ці пошкодження схожі на сліди від вражаючих елементів або уламків. Тому попередні версії катастрофи — зіткнення зі зграєю птахів та вибух кисневого балона стали недостовірними.
У Росії довго розмірковували, кого звинуватити у збитті літака рейсу «Баку-Грозний», і, зрештою, вирішили: винні самі пілоти. Кремлівська влада заявляє, що екіпаж знав про режим «Ковер», який передбачає негайний вихід із зазначеного повітряного простору. Крім того, як стверджують у Кремлі, причиною інциденту став і густий туман, що навис над Грозним того дня.
Однак з’ясувалося, що план «Ковер» ввели на хвилину пізніше інциденту — о 08:17, як встановив паблік ВЧК-ОГПУ. Це, ймовірно, сталося після «успішного» застосування РЕБ та ППО.
Саме літак не отримав жодних попереджень. Згідно з регламентом, про активізацію режиму «Ковер» диспетчер мав повідомити екіпаж по цивільній частоті, але розшифровка переговорів показала, що цього не сталося.
Головна помилка російської влади полягала в тому, що вони дозволили літаку залишити їхній повітряний простір. Через це їм не вдалося приховати сліди свого злочину.