Шаг замість копійки: голова НБУ пояснив, коли планується заміна монет
У 2025 році в Україні може відбутися заміна назви розмінних монет з копійок на шаги, якщо Верховна Рада дасть своє схвалення. Про це повідомив голова Національного банку України Андрій Пишний в інтерв'ю для «Ми – Україна».
«Я дуже сподіваюся, що український парламент підтримає нашу ініціативу і ми вже в 25-му році будемо карбувати не копійки, а шаги», - наголосив очільник НБУ.
За словами Пишного, заміна назви монет буде кроком до відновлення історичної справедливості. Він підкреслив, що копійка залишилась як спадщина впливу Москви на процес грошової реформи 1990-х років. Копійка як одна сота національної грошової одиниці використовується лише в Москві, Мінську, Тирасполі та Києві.
«Ми маємо істотну українську назву, питому українську назву шаг. Українська Народна Республіка в 1917 році навіть ухвалила відповідні законодавчі акти, які визначили що відповідною розмінною частиною монети української гривні, яка є національною валютою, є шаг. За часів Гетьманщини шаг активно використовувався в грошовій лічбі і відповідним чином мав величезне розповсюдження», - сказав Пишний.
Він вказав, що шаг має глибоке укорінення в побутовій культурі і частиною українського фольклору.
«Я вам скажу більше, у 1992 році була навіть надрукована пробна партія шагів на Луганському верстатобудівному заводі, який в ті перші місяці української незалежності виконував функції монетного двору ще тоді не до кінця сформованого Національного банку України», - повідомив Пишний.
Голова Нацбанку переконаний, що тоді під впливом відповідного московського лобі копійка залишилась як розмінна частина української гривні.
«І сьогодні ми ініціюємо відповідно внесення змін до законів, які дозволять прибрати цю недоречність і повернути питому українську назву шаг в обіг», - додав він.
«Важливим моментом є те, що я що навколо цього багато спекуляцій відбувається. Це не коштуватиме жодного шагу, жодної гривні з українського бюджету, ця заміна. Національний банк знає, як це зробити, і ми забезпечимо дуже ощадливу реалізацію цієї ініціативи», - сказав Пишний.
Раніше повідомлялося, що в Україні пенсія за віком надається громадянам при досягненні 60, 63 або 65 років, за умови наявності необхідного страхового стажу. У 2025 році для виходу на пенсію у 60 років буде потрібно 32 роки стажу.
Зазначимо, що Кабмін продовжив на шість місяців виплату допомоги на проживання для найбільш вразливих категорій внутрішньо переміщених осіб.