Жодна антропогенна катастрофа не спричиняє таких масштабних руйнувань, як ядерний вибух. Попри поширену думку, що спеціальні бомбосховища здатні захистити від його наслідків, їхня ефективність не завжди забезпечує безпеку, повідомляє Live Science.
Концепція бомбосховищ зародилася в період Холодної війни, коли США та СРСР активно будували укриття для захисту від ядерних ударів. Однак, як зазначає експерт Норман Клейман з Колумбійського університету, далеко не всі такі сховища можуть ефективно протистояти сучасній ядерній зброї, яка значно перевершує за потужністю зразки середини XX століття.
Технології ядерної зброї значно еволюціонували. Якщо раніше атомні бомби працювали за принципом ядерного поділу, то сучасні водневі бомби використовують термоядерний синтез, що робить їх у рази потужнішими. Такі вибухи можуть знищити все в радіусі до 160 км від епіцентру. Для порівняння, атомні бомби, скинуті на Хіросіму та Нагасакі, мали радіус усього 1,6 км.
Експерти зазначають, що ефективність бомбосховища залежить від його розташування. Якщо воно знаходиться за 1000 км від епіцентру вибуху, існує шанс на порятунок. Але сховище, розташоване в радіусі 160 км від вибуху, не зможе захистити від сильних теплових хвиль і ударних хвиль.
Крім того, важливим фактором є радіація. Для того, щоб захистити людей від неї, бункер повинен мати стіни завтовшки не менше 1,5 метра з бетону, сталі та свинцю. Проте навіть за таких умов ризик отримати низьку дозу радіації, що може спричинити рак в майбутньому, не зникає.
Пітер Каракаппа з Колумбійського університету вказує на три основні компоненти захисту бомбосховища: конструкція, матеріали, що блокують радіацію, і здатність витримувати радіоактивні опади, що утворюються після вибуху.
Незважаючи на те, що бункери можуть деякою мірою захистити від наслідків ядерного вибуху, їхня ефективність значною мірою залежить від відстані до епіцентру. І хоча ядерний вибух є надзвичайно малоймовірним, гарантії того, що він не відбудеться, немає.
Ядерна загроза
Нагадаємо, диктатор РФ Володимир Путін затвердив нову ядерну доктрину. Він підписав указ «Про затвердження Основ державної політики РФ у сфері ядерного стримування», який був опублікований на державному сайті РФ і відразу ж набув чинності. На цей крок Москва пішла через кілька днів після того, як стало відомо, що Білий дім дав Україні дозвіл на запуск ракет американського виробництва вглиб російської території.
Згідно з опублікованими змінами, підставами для завдання ядерного удару у Росії тепер є:
- агресія проти Росії або її союзників з боку неядерної держави, якщо вона підтримується ядерною державою;
- масовані атаки на РФ неядерними засобами, включаючи безпілотні літальні апарати (БпЛА).
Цей документ ставить акцент на можливість застосування ядерної зброї навіть у відповідь на дії, які не пов’язані з ядерною загрозою.
Раніше повідомлялося, що у Сербії почали готувати бомбосховища на випадок ядерної війни.
Крім того, що у США, в штаті Вірджинія, планують побудувати підземний бункер Aerie, розрахований на 625 найбагатших людей світу для захисту на випадок ядерної війни.