
Президент Володимир Зеленський затвердив рішення РНБО від 12 лютого про запровадження санкцій проти низки відомих осіб, серед яких бізнесмен Ігор Коломойський, мільярдер Костянтин Жеваго, колишній співвласник "Приватбанку" Геннадій Боголюбов, народний депутат "Європейської солідарності" та 5-й президент України Петро Порошенко, а також обвинувачений у держзраді ексдепутат від забороненої ОПЗЖ Віктор Медведчук.
"Постановляю: Увести в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 12 лютого 2025 року "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)"".
Контроль за виконанням рішення поклали на секретаря РНБО. Указ набирає чинності з дня його опублікування.
У додатку до указу вказано, що безстрокові санкції ввели проти Ігоря Коломойського, Костянтина Жеваго, Геннадія Боголюбова, Петра Порошенка та Віктора Медведчука.
У СБУ роз'яснили що Пропозиції щодо застосування санкцій на розгляд РНБО були винесені з огляду на наявні загрози державній безпеці, територіальній цілісності та суверенітету України, а також створення перешкод для сталого економічного розвитку з боку вказаних осіб.
Більшість із вказаних підсанкційних осіб наразі вже є фігурантами кримінальних проваджень, досудовим розслідуванням яких займається Служба безпеки України чи інші правоохоронні чи антикорупційні органи.
Зокрема, Порошенку та Медведчуку раніше було оголошено про підозру у державній зраді, сприянні діяльності терористичної організації та за іншими статтями Кримінального кодексу України.
За даними слідства, під час виконання повноважень Президента України високопосадовець поставив державу в енергетичну залежність від рф і підконтрольних їй ватажків псевдореспублік.
За матеріалами СБУ Коломойському було повідомлено про підозру у легалізації коштів, отриманих незаконним шляхом, заволодінні чужим майном тощо.
Санкції проти Порошенка запроваджені через:
кримінальну справу про державну зраду, коли він у змові з Медведчуком і керівництвом РФ дозволив «Центренерго» купувати вугілля в «ЛДНР». Це надовго позбавило Україну шансів на енергонезалежність від РФ;
участь у створенні Партії регіонів і роботі в уряді Януковича. Зокрема, будучи міністром закордонних справ, Порошенко брав участь у підготовці Харківських угод;
співпрацю з РФ: володіючи активами в Росії — фабрикою «Рошен» у Липецьку та «Севморзаводом» у Криму — він був зацікавлений у продовженні співпраці з РФ та розміщенні Чорноморського флоту на півострові.
Санкції до Коломойського та Боголюбова запроваджені через:
те, що у 2023 році вони були засновниками і бенефіціарами компанії «Eclaris Group Limited». Вона через підставні фірми продавала нафту і газ дочірнім компаніям «Газпрому», а ті — платили податки в бюджет рф, фінансуючи війну.
виведення 750 млн. грн із «Приватбанку».
Підставами введення санкцій щодо Костянтина Жеваго стали:
його тісні звʼязки з рф, зокрема, з підсанкційним російським оліграхом Олексієм Федоричевим.
злочини у банківській сфері, повʼязані з виведенням 500 млн грн кредитних коштів із банку «Фінанси та кредит».
підконтрольна Жеваго група компаній «Ferrexpo» ще донедавна співпрацювала з рф. Так, «Автокраз» експортував до росії вантажівки, «Росава» та «Преміорі» — автошини, які ще в 2022 році постачалися до так званих «лднр».
Санкції до Медведчука запроваджені безстроково — на підставі кількох старих епізодів, а також нових:
збір інформації про ЗСУ на користь рф.
блокування запуску передових стільникових радіотехнологій в Україні.
його діяльність в ОПЗЖ.
антиукраїнська діяльність його медіаресурсів.
залучення його до антиукраїнської пропаганди в рф. У 2024 році СБУ припинила діяльність медіаструктури «Voice of Europe», яка входила до проросійського проєкту «Другая Украина». Його очолював і фінансував Медведчук, а координувала 5 служба фсб рф.
Як пише "УП", санкції для всіх осіб у списку однакові.
Санкції передбачають 17 обмежень:
- позбавлення державних нагород України та інших форм відзначення;
- тимчасове позбавлення права користуватися та розпоряджатися активами,
- повне припинення торговельних операцій,
- повне припинення транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України,
- запобігання виведенню капіталів за межі України;
- зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань;
- заборону участі у приватизації, оренді державного майна,
- заборону користування радіочастотним спектром України;
- повне припинення надання електронних комунікаційних послуг і використання електронних комунікаційних мереж,
- заборону здійснення публічних та оборонних закупівель товарів, робіт і послуг,
- повну заборону на заходження іноземних невійськових суден та військових кораблів до територіального моря України, її внутрішні води, порти та повітряних суден до повітряного простору України або здійснення посадки на території України,
- заборону збільшення розміру статутного капіталу господарських товариств, підприємств, у яких підсанкційна особа володіє 10 і більше відсотками статутного капіталу або має вплив на управління юридичною особою чи її діяльність,
- запровадження додаткових заходів у сфері екологічного, санітарного, фітосанітарного та ветеринарного контролю;
- припинення дії торговельних угод, спільних проектів та промислових програм у певних сферах, зокрема у сфері безпеки та оборони,
- заборону передання технологій, прав на об'єкти права інтелектуальної власності,
- заборону на набуття у власність земельних ділянок,
- інші санкції, що відповідають принципам їх застосування, встановленим цим законом (заборона укладення договорів та вчинення правочинів; заборона вчинення правочинів щодо цінних паперів, виданих цією особою; заборона виплати дивідендів або інших платежів, пов'язаних із корпоративними правами (правом власності на частку, акції, паї) на користь особи щодо якої застосовані санкції та осіб, що діють від її імені).
Нагадаємо, раніше Порошенко пояснив чому Україна має здати власні інтереси в угоду росії. Крім, того, як повідомлялося, всупереч рішення РНБОУ, під час візиту до Москви в жовтні 2009 року Петро Порошенко на посаді міністра закордонних справ здав ЧФ росії, домовився із Лавровим та заклав основи для окупації Криму.