
Українські та молдовські правоохоронці провели масштабну спецоперацію «Месники» та затримали найманців «Вагнера» та інших незаконних збройних формувань, які воювали проти України. Троє затриманих – громадяни Молдови, які брали участь у боях за Донецький аеропорт, Бахмут та Дебальцеве у складі окупаційних підрозділів. Для їхнього затримання залучили понад 200 поліцейських з обох країн, провели понад 50 обшуків і вилучили докази їхньої участі у війні. Про це повідомляє Національна поліція України.
За результатами вилучено документи, компʼютерну техніку та мобільні телефони з листуваннями, фото- та відеоконтентом, які містять інформацію про вербування, умови проходження служби в ПВК «Вагнер» та підтверджують участь фігурантів в бойових діях на території України.
Слідчі поліції Молдови повідомили трьом фігурантам про підозру за участь найманця у збройному конфлікті, воєнних або інших насильницьких діях, спрямованих на повалення чи підрив конституційного ладу або на порушення територіальної цілісності держави (ст. 141 п. (1) Кримінального кодексу Республіки Молдова). Наразі суд обирає їм запобіжний захід. Фігурантам загрожує до десяти років позбавлення волі.
Злагоджені дії правоохоронців стали можливі завдяки сприянню Головного управління розвідки України та координації проєкту Європолу з розслідування воєнних злочинів «AP CIC», які сформували спеціальну робочу групу з фахівців проєкту та офіцерів зв'язку від України та Молдови. Додатково було організовано Віртуальний командний пункт (VCP), що дозволяв оперативно обмінюватися інформацією між учасниками операції та здійснювати перевірку даних у базах Європолу в режимі реального часу.
Це тільки перші з 85 ідентифікованих оперативними підрозділами української поліції громадян Молдови, які брали участь у війні на боці росії. Завдяки роботі працівників Департаменту кримінального аналізу поліцейські отримали інформацію про послужні списки, родинні звʼязки, контакти та місцезнаходження фігурантів.
Слідчі Нацполіції України відкрили спеціальне магістральне кримінальне провадження, у ході якого документують всі факти їх вербування, навчання, фінансування та використання в бойових діях проти України. За сприяння Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції їх дані вже скерували до компетентних правоохоронних органів Молдови, де проти них розпочато нову серію досудових розслідувань.
Нагадаємо, на території Молдови знайшли невідомий безпілотник. Його виявили неподалік кордону з Україною.
Зазначимо, що президентка Молдови Майя Санду заявила, що Росія знову намагається використати Придністров'я для дестабілізації ситуації в Молдові, проте країна готова захищати свою безпеку та співпрацювати з Україною для врегулювання кризи.
Санду наголосила, що Росія намагається спровокувати соціальний та економічний хаос, а також підвищити напруженість на річці Дністер, аби встановити проросійський уряд у Кишиневі.
Вона наголосила, що остаточна мета таких дій — посилення російської військової присутності в Придністров'ї та спроба втягнути Молдову у ворожі дії проти України.
Санду зазначила, що для уникнення енергетичної кризи, яка може призвести до нових загроз безпеці, Молдова та Україна працюватимуть разом з ЄС для захисту громадян на обох берегах Дністра від шантажу з боку Росії.
Додатково, Санду підкреслила спільну відданість мирній реінтеграції Молдови, що передбачає виведення російських військ, незаконно розташованих на території країни.