Олег Жданов. Зеленський недарма висунув ультиматум Лукашенко, ми знаходимось у сильній позиції
На тлі триваючої війни Росії проти України північний напрямок з боку Білорусі залишається потенційно небезпечним, хоча активних бойових дій там наразі не ведеться. Останніми днями з’явилися заяви української влади щодо використання білоруської території для підтримки російських дронових атак, зокрема через інфраструктуру ретрансляторів. Президент України публічно попередив Мінськ про необхідність припинити таку практику, пригрозивши відповідними діями у разі ігнорування вимог. Паралельно фіксується активізація військової присутності НАТО у країнах, що межують із Білоруссю, зокрема в Польщі, що також підсилює увагу до цього регіону. У цьому контексті зростає кількість дискусій про те, чи може північний напрямок знову стати повноцінним фронтом.
Інтернет-видання From-UA.org попросило прокомментувати дану інформацію військового експерта, полковника запасу ГШ ЗСУ Олега Жданова, запитавши його про те, що зараз насправді відбувається на цьому територіальному відрізку, який поки що не є активним фронтом:
— Я б сказав, що це вже фронт, північний фронт. Чому? Тому що російські війська починали агресію вторгненням з території Білорусі. Те, що на цьому фронті зараз ситуація стабілізована і заморожена, — ну, це ж ні про що не говорить, бо Білорусь же офіційно не визнала цього факту і не принесла нам вибачення, не виплатила репарації. Так що це незавершений конфлікт. Він не оголошений, але й не завершений. Я б сказав, що у підвішеному стані знаходиться.
Стосовно заяви нашого президента, я не думаю, що це конфронтація. Це вимога, доволі навіть юридично обґрунтована, тому що якщо російські дрони прив'язуються до ретрансляторів, то це пряма участь Білорусі у бойових діях проти нашої країни. І президент просто поставив вимогу до Лукашенка визначитися: ви красиві, або ви розумні. І дійсно ми згідно зі статутом ООН маємо право на самооборону, і якщо ці ретранслятори наносять нам шкоду, ми можемо їх силоміць просто погасити, якщо він їх не вимкне самостійно. Це повинно відбутися, наскільки я зрозумів слова президента, до кінця поточного тижня.
— А якщо вони не прибирають, то що відбувається?
— Ми просто наносимо удари дронами, ми ж знаємо, де вони стоять, ми ж пеленгуємо сигнали, які отримують дрони російські. Ми ж здійснюємо пеленгацію, і намагаємось поставити там спуфінг засобами РЕБ для підміни сигналу, щоб російські дрони заблукали. Ми точно знаємо координати кожної вежі, де стоїть ретранслятор. Ми просто наносимо туди удар. Та ж FPV прилетить, і вона туди дістане вільно.
Але при цьому не буде зв'язку, тому що там же не тільки ретранслятори російські, там і ретранслятори мобільного зв'язку, вони ж маскуються під ці вишки. Так що у нас прифронтова зона може стати мертвою зоною в плані зв'язку з боку Білорусі.
— Якщо це станеться, якщо ми поцілимо дронами, не буде так, що Білорусь вже відкрито вв'яжеться у війну і чи потягнемо ми тоді ще один фронт?
— Я б почав зустрічним запитанням: а чи потягне Лукашенко мобілізацію в Білорусі в плані фінансовому? І друге, я б нагадав його ж слова. Він сказав: якщо Україна виконає свою погрозу в плані нанесення ударів десь по 500 цілях на території Білорусі, то їм буде дуже боляче. Основний нафтопереробний завод знаходиться, якщо я не помиляюсь, в 30-40 км від нашого кордону. То які проблеми? Які проблеми нанести удар по Унечі, це Курська область, тим більше, це не білоруська територія, і Білорусь залишається без нафти. Так що в цьому сенсі я думаю, що Лукашенко все прекрасно розуміє.
До речі, я дивлюсь зет-воєнкорів російських, і вони вже почали скаржитися, що білоруси вимикають деякі ретранслятори на своїй території, що ускладнює роботу російських операторів по управлінню дронами. Не знаю достовірність цієї інформації, тому що наша розвідка ще нічого про це не сказала, але серед зет-воєнкорів така є. Або ІПСО, або дійсно такий факт може бути. Лукашенко загнав сам себе в кут. В нього немає іншого вибору: або він відключає обладнання, або він учасник повноцінний, ми згадуємо початок...
До речі, стосовно вторгнення. 60 тисяч Міноборони Білорусі, 45 тисяч військовослужбовців — це на сьогоднішній день штат мирного часу. Да, він там проводив збори резервістів, але для того, щоб Путін його не втягував у війну, він дозволив російським воєнкомам проводити рекрутинг і серед військовослужбовців білоруської армії, і резервістів-білорусів. Я навіть іноді в інтерв'ю називаю білоруські збройні сили білоруським корпусом збройних сил РФ. Так що там всі забіяки, всі, хто хочуть там повоювати, звідти їх вже витягнули. Воювати вони вже підписали контракт і поїхали. Так що там в більшості пацифістський настрой, і ніхто там не збирається воювати.
Друге. Зверніть увагу, де входили російські війська з території Білорусі на нашу територію. Саме західне місце — це була Київська область, Чорнобильська зона. Справа в тому, що далі йде білоруське Полісся, там суцільні болота, і там немає таких доріг. Де вони там будуть сунутися? Вони вистрояться в колону, як навесні росіяни 2022-го, а ми почнемо ці колони розбирати дронами? Ну вони ж теж не ідіоти. Так що там особливо і наступати нема де, там місцевість не для війни. Так що Білорусь знаходиться в найгіршій позиції стосовно конфронтації у відносинах з нами. Я думаю, що Зеленський недарма висунув цей ультиматум, тому що хтось пояснив президенту, що ми знаходимось і в силовій, і в найбільш вигідній позиції для того, щоб натиснути на Білорусь.
І ще одна ремарка стосовно німецьких військ у Польщі. Це планове переміщення, і воно планувалось ще заздалегідь, коли Польща починала розгортати натівські війська на своїй території. Це в рамках програми НАТО. Це точно так само, як, по-моєму, Естонія чи Литва звернулися до Німеччини. У них там батальйон стояв танковий бундесверу, так вони звернулись до канцлера Німеччини батальйон перевести в повноцінну бригаду і зробити її дислокацію на території країни на постійній основі. Так що це натівські переміщення в рамках плану НАТО щодо посилення оборони проти російської воєнної загрози. Так що тут не треба розводити паніку, що завтра там війна. Ні.
До речі, я б звернув увагу, що Марк Рютте намагається вже зараз створити НАТО у версії 3.0. Перша була версія воєнна, і вона ж працювала у роки холодної війни. Потім друга версія була 2.0, після холодної війни — миролюбного НАТО, вони казали, що воно перетворилось більше на політичну організацію, ніж військову. А зараз Рютте намагається зробити версію НАТО 3.0 — вже повернути їх обличчям до оборонного характеру альянсу.