У Чехії пройшли масштабні протести проти влади

У столиці Чехії відбуваються масштабні акції протесту — подібних за кількістю учасників країна не бачила з 2019 року. Люди виходять на вулиці через незгоду з політикою уряду, зокрема скороченням оборонних витрат, тиском на опозиційні медіа та громадські організації, пише Reuters.

За словами організаторів, участь у протестах взяли близько 400 тисяч осіб. Демонстранти виступають проти уряду прем’єр-міністра Андрія Бабіша, скандуючи гасла на кшталт «Ми не дозволимо вкрасти наше майбутнє». Вони звинувачують владу у відході від демократичних принципів та посиленні впливу олігархів.

Серед головних причин невдоволення — зменшення фінансування оборони та наміри змінити модель фінансування суспільного телебачення, що, на думку протестувальників, може підірвати його незалежність. Також викликає занепокоєння посилення вимог до прозорості для неурядових організацій.

Окремо обурення спричинив законопроєкт про так званих «іноземних агентів»., пише Deutsche Welle. Він передбачає розширене коло осіб і організацій, які повинні реєструватися у разі зв’язків із іноземними структурами або отримання фінансування з-за кордону. За порушення вимог передбачені значні штрафи — до 612 тисяч євро або до 10% річного доходу.

Представники громадського руху «Мільйон моментів за демократію» вважають цей документ аналогом російської практики. Вони наголошують, що закон може бути спрямований насамперед проти громадських організацій, водночас не зачіпаючи іноземні медіа, зокрема проросійські.

Андрій Бабіш, який раніше очолював уряд у 2017–2021 роках, повернувся до влади у грудні 2025 року. Його партія ANO сформувала коаліцію з правою партією «Автомобілісти» та проросійською СПД. Новий уряд може посилити співпрацю з Угорщиною та Словаччиною, що потенційно змінить позицію Чехії в ЄС, зокрема щодо підтримки України у війні проти Росії.

Поділитися у Facebook
Останні новини