Кримський міст може обвалитися, але не через ЗСУ, – експерт
Будівництво Кримського мосту спочатку було виключно політичною авантюрою, яка тепер стикається з суворою геологічною реальністю. Остання серія землетрусів на півострові завдає колосальної прихованої шкоди цій незаконній транспортній артерії окупантів.
Про це в ексклюзивному коментарі РБК-Україна розповів сейсмолог Інституту геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України Дмитро Гринь.
Вчений зазначає: будівництво мосту в цій зоні з самого початку суперечило стандартам безпеки, оскільки територія між Керченським і Таманським півостровами характеризується вкрай нестабільними ґрунтами та наявністю власної системи розломів. Щоб запустити цей масштабний проєкт, Кремль пішов на відверті службові злочини та підробку документів.
«Росіяни спеціально змінили державні будівельні норми та знизили бальну оцінку цієї території, щоб виправдати будівництво в сейсмічно небезпечній зоні. Там дуже погані ґрунти та існує власна система розломів між Керченським і Таманським півостровами. Це будівництво було політичним рішенням», — пояснює він.
Підземні поштовхи, зафіксовані в регіоні в період з 22 по 24 червня, завдали мосту довгострокової шкоди. Сейсмічні удари не руйнують естакаду миттєво, але вони запускають надзвичайно небезпечний накопичувальний ефект, який поступово й безповоротно послаблює несучі металоконструкції та руйнує нестабільні ґрунти під глибоководними опорами. Процеси, що відбуваються всередині конструкції через постійне сейсмічне напруження, є незворотними.
Напруження в матеріалах накопичується з кожним новим коливанням земної кори, наближаючи конструктивний колапс. «Там відбуваються незворотні процеси для цього мосту. Українські землетруси доконають його навіть без зовнішнього впливу наших ракет», — підсумовує експерт. З огляду на ці дані, масштабне обвалення незаконного об’єкта стає лише питанням часу.