Окупанти на ТОТ відбирають житло: що рекомендують правозахисники
Окупаційна влада на тимчасово окупованих територіях Донецької, Запорізької, Луганської, Херсонської областей повідомила власникам житла про необхідність його реєстрації у «Єдиному державному реєстрі нерухомості» РФ. Про це йдеться на сайті Центру прав людини ZMINA, звертає увагу Офіційний Телеграм-канал Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Зазначається, що у разі відсутності запису в реєстрі або якщо житло не використовується чи за нього не вносять плату, його нібито вилучатимуть так звані муніципальні органи. Через подібні заяви збільшилася кількість випадків, коли задля збереження свого майна мешканці намагаються в’їхати на ТОТ України через територію Росії.
Свою позицію щодо таких поїздок, а також рекомендації громадянам, які мають у власності майно на ТОТ, висловили українські правозахисні та громадські організації.
Насамперед слід пам’ятати, що Україна ніколи не визнає законним вилучення нерухомого майна окупаційною владою РФ. Це не матиме жодної юридичної сили.
Водночас поїздки на ТОТ хоч і не заборонені законодавством України, проте можуть нести небезпеку для життя і здоров’я громадян. Передбачити чи запобігти діям окупаційної влади неможливо.
Тож для фіксації вилучення нерухомого майна правозахисники рекомендують:
1. Відслідковувати, що відбувається із житлом на ТОТ України, та збирати про це інформацію.
2. Перевірити дані про право власності на житлову нерухомість. У разі потреби зверніться до Державного реєстру України.
3. Звернутися до правоохоронних органів України.
Нагадаємо, у першому кварталі 2024 року вартість житлової нерухомості в Україні значно зросла порівняно з аналогічним періодом минулого року. За даними Державної служби статистики, середнє підвищення цін склало 16,0%. Особливо відчутне подорожчання спостерігалося на первинному ринку нерухомості, де ціни на квартири зросли найбільше.
Нагадаємо, аналітики Опендатабот зазначають, що український ринок нерухомості почав відновлюватись.
Раніше ми писали, що українці, чиє житло пошкоджене чи знищене через війну, можуть отримати компенсацію від держави. Можна отримати кошти на відбудову чи нове житло або допомогу з ремонтом.
Зазначимо, Національне агентство з питань запобігання корупції інформує, що депутати міських рад Львова та Харкова від фракції “ЄС” Петра Порошенка та представники екс-ОПЗЖ (“Відновлення України”) масово задекларували коштовні об’єкти нерухомості та елітні автівки, які були куплені минулого року під час широкомасштабного вторгнення Росії.