Польський експерт: Пiдписання угоди про асоцiацiю вигiдно не тiльки Українi, але й Росiї

... експерт з політики Центральної та Східної Європи, викладач Варшавського університету, автор багатьох матеріалів на політичні, суспільні та культурні теми, які були опубліковані в Польщі та Європі. Пан Пшибильські є організатором дискусій та публічних дебатів, в яких беруть участь інтелектуали, артисти та інші зацікавлені особи.

Нещодавно пан Пшибильські відвідав Україну і погодився дати інтерв’ю порталу Polonews.

Як ви вважаєте чи може російська влада якимось чином перешкодити підписанню Угоди про асоціацію між ЄС та Україною на саміті Східного Партнерства у Вільнюсі 28-29 листопада?

Російська сторона протягом тривалого часу намагалась вжити заходів для того, щоб Україна вступила в інше формування – Митний союз. Я переконаний в тому, що ані ЄС, ані Росія не має інструментів для того, щоб змусити Україну прийняти те чи інше рішення, а є лишень питання зацікавлення та вигоди. Тому для мене ситуація виглядає таким чином, що Росія не може перешкодити, а ЄС не може допомогти, що було чудово видно під час президенства Віктора Ющенка: якщо країна не хоче змінюватись, ніхто її не може змусити.

Окрім цього на питання підписання Угоди варто дивитись під тим кутом, що Росія може навіть виграти на цьому, адже перспективи Митного союзу досить примарні. Якщо Україні вдасться зблизитись з Європою, то це створить своєрідний коридор і для ваших північних сусідів. Хоча зараз це й виглядає досить неймовірно, але в майбутньому навіть Росія може побачити вигоду у підписанні схожих угод з ЄС. Особливо таку опцію слід розглядати в рамках економічної вигоди, оскільки російська економіка не конкурентна у порівнянні з китайською, американською чи бразильською.

Деякі експерти говорять що підписання Угоди та її реалізація може бути не лише своєрідним тестом для України, але й сигналом для Росії налагоджувати тісні зв’язки з Європою. Чи може російська влада відкинути в найближчому майбутньому імперські амбіції заради економічного розвитку та проведення позитивних реформ?

Справді в Росії спостерігається певний брак стратегічного мислення. В першу чергу влада намагається зберегти статус КВО з ЄС, поміж іншим – в українському питанні. Весь світ змінюється і не можна стояти на місці, треба весь час рухатись уперед. Схоже це нарешті зрозуміла українська влада, яка провела відповідні реформи для підписання Угоди з ЄС, а ось Росія з цим явно не поспішає. Польща та й майже вся Центральна Європа є чудовим прикладом того, що незважаючи на певні політичні еліти з консервативними поглядами, завжди є можливість трішки змінитись на користь державі та її майбутньому. Наприклад наш колишній президент Олександр Квасневський є колишнім комуністом, який був в попередньому уряді перед 1989 роком, але він зрозумів, що правила гри міняються і він теж змінився, вигравши на цьому як політик. Такі зміни були корисні для Польщі загалом.

Як ви можете прокоментувати проблему вибіркового правосуддя в Україні і фактично на скільки важливим для Європи є звільнення Юлії Тимошенко?

Європа часто звертається до питань моралі, що є основною західної цивілізації. Саме тому ЄС підійняв питання пані Тимошенко. В Європі вважають, що за жодних умов не можна використовувати закон в політичних цілях, а з іншої сторони Україна не менше, ніж ЄС має бути зацікавлена у підписанні Угоди. Кілька днів тому я прочитав цікаву думку в Bloomberg Business Week, яке аргументує прийняти Україну не для того, щоб вирішити питання Тимошенко, а тому що у зближенні з ЄС можна побачити перспективу позитивних змін всередині країни та її розвиток.

Кілька днів тому британський експерт заявив, що ЄС вибирає менше зло, підписуючи Угоду з Україною? Ви теж вважаєте, що підписання Угоди це лишень спосіб завадити Росії втягти Україну в свою зону впливу?

Ні, я не можу погодитись з думкою шановного експерта, оскільки підписання Угоди принесе багато користі як для Європи, так і для України. Сторони йшли до цього протягом довгого періоду часу і хоча ще дуже рано говорити про якісь конкретні кроки щодо входження України в Європейський Союз, однак завжди треба з чогось починати. Угода про асоціацію це дуже хороший старт та багатообіцяюча перспектива для України. Європа також виграє на цьому.

Останнє питання із зовсім іншої сфери – як ви можете прокоментувати скандал, який розгорівся в Польщі щодо встановлення студентом в Гданську скульптури радянського воїна-ґвалтівника та вимогами одного з депутатів Думи офіційних вибачень Польщі перед Росією?

Насправді у Польщі це питання не настільки часто обговорюють як здається закордоном. Так справді випадок неординарний, але трохи про нього поговорили та й забули. Такі речі не є рідкістю в сучасному світі, це лишень спосіб художнього самовираження. Щодо офіційного вибачення, то тут взагалі немає про що дискутувати, оскільки встановлення скульптури було нелегітимним, це була особиста ініціатива однієї людини і аж ніяк не держави чи міста. Думаю на цьому історія з своєрідною скульптурою і завершиться.
Автор: Розмовляв Мар’ян Тарнавський Polonews
Поділитися у Facebook
Останні новини