У московському регіоні з'явилася реклама, яка пропонує укласти контракт на участь у війні проти України навіть із діагнозами, що офіційно забороняють службу. Про це повідомляє From-UA.org з посиланням на Telegram-канал «Осторожно, Москва».
Оголошення про набір на контракт поширюються у ВКонтакті та Telegram. У них прямо вказано, що ВІЛ, гепатит і сифіліс — не перешкода для підписання контракту з Міноборони РФ. Куратори обіцяють організувати поїздку до потрібного регіону, зустріч на місці та проходження комісії.
У розмові з виданням один із таких кураторів підтвердив, що з гепатитом «можна» потрапити на службу, залежно від регіону. Він також надіслав список міст, де приймають людей із важкими діагнозами. Зокрема, у Балашисі на Московщині беруть із гепатитом, а в Казані — із сифілісом, ВІЛ, усіма формами гепатиту, ожирінням до 130 кг і навіть тих, хто перебуває на наркологічному обліку.
Юрист Андрій Породзинський нагадав, що 20 грудня 2025 року Міноборони РФ видало Наказ № 850 із переліком захворювань, які є абсолютною забороною для служби за контрактом. Серед них — ВІЛ-інфекція, хронічні вірусні гепатити та розлади поведінки, пов'язані з вживанням наркотиків.
«Цей наказ є імперативним — він обов'язковий для виконання всіма військово-лікарськими комісіями на території РФ, незалежно від регіону. Жодної "регіональної специфіки" тут бути не може. Якщо подібні випадки справді трапляються, це грубе порушення закону», — пояснив юрист.
За його словами, реалізувати таку схему можна лише двома шляхами: через приховування діагнозу або підробку документів. Обидва є порушенням закону. Крім того, людина з ВІЛ чи гепатитом у зоні бойових дій не зможе отримати необхідне лікування, а приховування інфекцій створює загрозу для всього підрозділу.
Зазначимо, що станом на 26 червня 2026 року загальні бойові втрати російської армії в Україні з початку повномасштабного вторгнення становлять близько 1 398 370 осіб особового складу. За минулу добу Збройні Сили України ліквідували ще 1 310 окупантів