Володимир Литвин. Таємні домовленості щодо Томосу виходять на поверхню
24.05.2019 10:44

Володимир Литвин. Таємні домовленості щодо Томосу виходять на поверхню

Переконаний, що обраного президента України втягувати в проблему Томосу немає абсолютних підстав, судячи з публікацій щодо релігійного життя в Україні. На поверхню виходять кулуарні домовленості, які було досягнуто для того, щоб продемонструвати єдність і спільну позицію. А все, що має прихований підтекст, рано чи пізно стає набуттям гласності. Це перше.

Друге — цілком очевидно, що зараз той статус, який отримала Православна церква України, обмежує її можливості як автономної самоврядної церкви і ставить в повну залежність від Константинопольського патріарха.

Третій момент — ми ж не знаємо про те, якими ще культовими спорудами має розрахуватися Україна з Константинопольським патріархом. Очевидно, що це тільки перші факти щодо Андріївської церкви, а судячи з розмов і різного роду стверджень, ще декілька десятків культових споруд Україна має підпорядкувати напряму Константинопольському патріарху. Не говорячи вже про зарубіжні церкви, приходи, які перейшли під цей патронат. Думаю, що тут корінь проблеми.

Ще один аспект, який, судячи з публічних обмінів думками між патріархом Філаретом і Блаженнійшим Єпіфанієм, - не виконуються ті домовленості, які було досягнуто для того, щоб Філарет не претендував на керівництво новопроголошеної церкви. Те все, що було зроблено шляхом таємних домовленостей, далеких від релігійних канонів, воно сьогодні виходить на поверхню.

Гадаю, що у нового президента є безліч проблем, які входять, до речі, в його повноваження і компетенції, якими він буде перейматися. Сподіваюсь, що він не допустить такого неправильного кроку, який вчинив попередній президент Петро Порошенко, коли, по суті справи, зайнявся створенням державної церкви.

Погодьтесь, що ПЦУ — це фактично державна церква, а згідно з Конституцією церква відокремлена від держави, і очевидно, що президент Зеленський буде триматися цієї лінії, оскільки релігійне середовище у нас є надзвичайно складним, багатовимірним, і зрозуміло, що будь-яке адміністративне втручання рано чи пізно спричинить конфлікт.

Володимир Литвин
український політик, голова Адміністрації Президента (1999—2002), екс-голова Верховної Ради, доктор історичних наук