Сьогодні зранку, 21 листопада, Росія вперше примінила в Україні міжконтинентальну ракету. Краіна-терорист здійснила удар по Дніпру балістичною ракетою середньої дальності РС-26 "Рубіж". За міжнародними договорами, країни, що мають подібні ракети, зобовʼязані повідомляти про їхні пуски. Виявлення таких пусків відбувається миттєво, а далі вже — контроль траєкторії. Мабуть, тому вчора панікували західні посольства. Що цим ударом хотів показати Путін, чи очікувати подібні удари іншим містам та якою буде реакція світу, From-UA запитав думку військового експерта Олега Жданова.
- Ця ракета — це політичний крок, не військовий, а суто політичний тиск на наших партнерів. Справа в тому, що на сьогоднішній день вже не існує документів, які б забороняли її застосування. Договір про нерозповсюдження ракет малої і середньої дальності вже не діє. Договір про незастосування чи нерозповсюдження ядерної зброї також вже не діє. Тому немає механізму стримування.
Дійсно, вперше за останні багато років міжконтинентальна балістична ракета застосовується по цивільним людям, по населеному пункту. Ну, мабуть, з часів Другої світової війни - бомбардування Хіросими і Нагасакі. Але там були авіаційні бомби, так що, мабуть, історія дійсно не знає таких прикладів, коли по живим людям балістичну міжконтинентальну ракету застосовують. Єдине, що вона була застосована у звичайному спорядженні, тобто в осколково-фугасному спорядженні, не в ядерному, хоча це ядерна ракета.
Путін виводить війну на новий рівень в плані того, що він починає застосовувати ракетні війська стратегічного призначення. Це є складова ядерної тріади РФ. За великим рахунком, це складова ядерної тріади будь-якої ядерної держави, яка має у своєму арсеналі ядерну зброю, тому що це носій ядерної зброї. Якщо ми кажемо, що тактична та оперативно-тактична ядерна зброя може застосовуватися в конвенціональному варіанті, тобто для них осколково-фугасна чи касетна головна частина чи об'ємно-детонуюча головна частина, вони виробляються промислово і у великих кількостях, то для цих ракет осколково-фугасна частина виробляється штучно на замовлення. Для них основним видом озброєння є ядерний заряд. Так що Путін просто продемонстрував, що він готовий використати всі можливості, що є у РФ, для досягнення цілей цієї війни. Тобто власної перемоги. Це новий етап, скажімо так.
Як відреагують партнери, сказати на сьогоднішній день дуже складно, тому що це здійснюється в перехідний період, коли стара адміністрація вже, як кажуть в американській політиці, кульгава качка, і Байден навряд чи буде робити якісь різкі рухи. Те, що він зробив рухи стосовно дозволу використанні вглиб Росії ракет ATACMS і протипіхотних мін, я думаю, це не його рішення. Це, скоріше за все, рішення Трампа, з яким напередодні він зустрівся, а потім просто оголосив про ці рішення як від себе. Тим більше, що не Байден нам про це повідомив, а повідомила адміністрація Байдена. Вони максимально розмили відповідальність за це рішення. Тому я думаю, що, на жаль, реакції особливої не буде.
Путін намагався досягти найбільшого ефекту. Справа в тому, що в цих ракетах головна частина, яка розподіляється на субелементи, і вона може містити від 4 чи від 6 до 14 субелементів в своєму складі. Так от недарма, я думаю, було вибрано місто Дніпро, тому що, по-перше, воно має соціальну значущість в Україні доволі високу досі, промислову — це фактично гойдалка ракетобудівництва і конструювання ракет. До речі, “Рубіж” - це є модернізація “Южмашівської” ракети “Ярс”. І РФ знає, що в місті Дніпро гарантовано немає систем “Петріот”, який міг би поборотися з цими субелементами, і Путін би в черговий раз облажався в плані, якби хоча б частину цих субелементів було збито комплексом “Петріот”. А ізраїльського комплексу “Хед” чи американського “Шат” у нас немає. Це висотні протиракетні комплекси, які призначені для боротьби з балістичними міжконтинентальними ракетами. Вони висотні, вони збивають ракети на висоті більше 100 км.
Тут є ще одна особливість. Справа в тому, що Путін застосував той комплекс, який не є на озброєнні російської армії. “Рубіж” - це експериментальній комплекс, який розроблявся ще десь 10 років тому, в 2018 році було прийняте рішення припинити розробку цього комплексу у зв'язку з тим, що немає грошей. І вони віддали перевагу ракеті шахтного базування “Авангард”. Тому цей комплекс існує майже в одиничному екземплярі, і ракет до нього може бути 1-2, максимум 3. Ці експериментальні ракети були зроблені для випробування. Путін побоявся використовувати комплекси, які мають запаси сотні, тисячі ракет і які стоять на озброєнні російської армії. Ні “Ярс”, ні “Воєвода”, ні “Піонер”, ні “Тополь-М” нарешті, самий старий. До речі, комплекс “Рубіж” йшов на заміну комплексу “Тополь-М” у свій час. Він використав той комплекс, про який можна сказати потім, що ми просто випробування проводили і ракета полетіла не туди. Тобто навіть тут він побоюється реакції Заходу. Але все одно сам факт застосування балістичної ракети. В неї дальність до 6000 км. До речі, коли цей комплекс розроблявся, США звинуватили Росію в порушення договору про ракети середньої та малої дальності і вийшли з цього договору.