Референдум в Нідерландах: політикам нагадали, що вони живуть не на хуторі Україна
07.04.2016 18:00

Український референдум в Нідерландах — це виклик для самих європейців. Про це в ексклюзивному коментарі кореспонденту Новини України – From-UA заявив доктор політичних наук, модератор аналітичної групи Geostrategy.ua Сергій Даниленко.

«Євроскептицизм продовжує інфікувати європейську спільноту. Це питання для самої Європи — як вони будуть діяти надалі. Це перше. Друге — звичайно, ми повинні будемо на інструментальному, технологічному рівні для себе з'ясувати, чи потрібно було Україні втручатися в цей процес, розгортати ці флеш-моби, ту агітаційну кампанію, на яку ми сподівалися, яка мала нам допомогти. Я би не говорив, що тут винні відповідні підрозділи Міністерства культури, інформполітики чи МЗС, але технологія, на яку ми сподівалися, – переконати пересічного голландця проголосувати «за», спрацювала з точністю до навпаки, і це була наша технологічна помилка. Експерти висловлюють міркування, що якщо б ми не піднімали цю хвилю, то ми б не підняли ту «піну» скептиків, які прийшли і проголосували «проти». На жаль, ми не змогли загітувати тих поміркованих голландців, які б прийшли і проголосували «за» інтереси України», - говорить Сергій Даниленко.

Він звернув увагу на те, що Нідерланди саме прийняли закон про референдуми і вирішили його, так би мовити, обкатати на Україні. В цьому плані Грузії та Молдові більш поталанило. Асоціація з ними не була винесена на референдум.

«Ми потрапили в цю незручну «вилку», котра зіграла проти нас. Але повернемося до скептицизму. Тепер у європейських політиків і представників інших держав може виникнути до Нідерландів питання: ви користуєтесь захистом, інструментами спільної політики (вона досить ефективна попри емігрантську кризу та терористичні атаки), ви користуєтесь спільними європейськими ресурсами, ви сформували європейський ринок, у вас є спільна політика, і торгівельна, і зовнішня — а тут ви раптом стаєте в позу, мовляв, цей спільний проект під назвою Європейський союз потрібно закривати, бо він буцімто себе не виправдав? Тому це чергове випробування для європейців і, звичайно, вони з ним впораються. Вони пройдуть цю кризу, адже подібна криза вже була в 2006 році, коли було невдалим голосування за т.з. Європейську конституцію. Потрібен був компроміс. І вже 2009 року набуває чинності альтернатива — Лісабонський договір. Тобто євроскептики вже намагалися руйнували інтеграційний процес», - нагадав доктор політичних наук.

Що стосується реакції України на негативні результати референдуму, то, на думку Сергія Даниленка, слід очікувати відставки посла в Нідерландах. «Це буде наука, що в інформаційному світі дипломатія пов'язана з публічністю, з необхідністю тісної роботи з медіа, а не тільки орієнтація на виключно традиційну дипломатію — раути, переговори, підписання документів, супровід візитів. Це буде наукою для всього дипломатичного корпусу України», - наголосив експерт.

Крім того, на його думку, є і відповідальність наших політиків у тому, що так трапилося. «Вони повинні усвідомлювати, і це посилив «панамагейт», що всі їх дії — це не дії на їхньому власному хуторі під назвою Україна, що всі їх негативні вчинки, їх життя посилює ризики для них. Тепер їх кожен крок, спроби погодити якісь внутрішні питання, чи відкрити офшор, чи опікуватися бізнесом і йти в політику рано чи пізно буде викрито і зіграє проти них і проти держави. Тому провал голосування в Нідерландах посилить негативне ставлення до політичного класу в Україні, бо його дії теж спричинили до цього. Тобто ризики для політичного класу у нашому інформаційному глобалізованому світі, де голос народу може спричинити ще більший хаос, можуть загрожувати не тільки країні, але і особисто цим політикам. І вони мають усвідомлювати, чи повинні вони поєднувати непоєднуване в цивілізованому світі: бізнес і політику, нещире життя з полум’яними промовами, поведінку тут — і життя там і т.д. Насправді політика стала реально постмодерною, немає більше струнких систем, чогось структурованого остаточно, все дуже швидко трансформується під вибухом нової інформації, яка захоплює людей і які формують під впливом цієї інформації нову реальність, нові уявлення і оцінки про людей, - і тут же змінюють свою поведінку під цим впливом», - вважає модератор аналітичної групи Geostrategy.ua.

Резюмуючи вищесказане, Сергій Даниленко заявив: «Референдум в Нідерландах — це виклик для України, але не зупинка її поступу до Європи. Це перемога євроскептиків і питання до європейців — вони з цим викликом справляться, але питання — як, хто буде ініціатором? Була криза грецька, потім криза мігрантів, зараз криза референдуму. Вона не така гостра, але вона гостра для політиків. Друге — українським політикам ще раз нагадали, що вони не живуть на хуторі, ризики їх політичного життя посилюються, і вони вже давно у пастці, і питання часу, коли це проявиться. І нарешті — ми повинні більш професійніше ставитися до інформаційно-комунікативних заходів, які ми проводимо у інших країнах, бо наші спроби в останній момент щось змінити спрацювали з точністю до навпаки».

Крім того, експерт не виключає проведення ще одного референдуму в Нідерландах. «Зараз питання у тому, як вони у себе в Нідерландах це (результати референдуму – ред..) пропишуть. Наприклад, тимчасово призупинять асоціацію, або буде проведено ще один референдум. Але це рух України не зупинить, і ніхто назад асоціацію не відкрутить. Це професійний прорахунок вітчизняних політиків, а не народу України. І ми повинні зрозуміти, що цим скористались Росія. Їм менш цікава у даному випадку Україна, як дестабілізація Європи. Їм потрібен дестабілізований ЄС для того, щоб підтримка України була зменшена, тому що для Росії буде складна дискусія щодо продовження санкцій влітку», - підкреслив Сергій Даниленко.

Нагадаємо, раніше Інтернет-видання Новини України - From-UA повідомляло про те, що згідно з попередніми даними на референдумі в Нідерландах більше 61% громадян проголосували проти Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.