У ніч на 13 березня "українські суб'єкти" завдали великомасштабних дронових ударів по енергетичній інфраструктурі та військовим об'єктам на території Росії. На тлі заяв міноборони РФ про "збиття всіх цілей", пропагандисти визнали прильоти по нафтових заводах і військових аеродромах.
Такі повідомлення доводять, що Україна може впливати на найважливішу енергетичну та військову інфраструктуру РФ за допомогою лиш кількох порівняно недорогих дронів. Про це йдеться у зведенні Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW).
Напередодні українські ЗМІ, посилаючись на джерела в Службі безпеки (СБУ), сповістили, що в ніч із вівторка на середу, безпілотники уразили нафтопереробні заводи в Рязанській, Ростовській та Ленінградській областях РФ, а також військові аеродроми в Бутурлінівці та Воронежі.
Глава Рязанської області Павло Малков підтвердив, що БПЛА вдарив по нафтозаводу, викликавши пожежу, а на кадрах видно, як над районом НПЗ здіймається шлейф диму.
Щонайменше три дрони атакували Новошахтинський НПЗ у Ростовській області, що призвело до тимчасової його зупинки. Деякі російські джерела додатково стверджували, що один БПЛА завдав удару по регіональній будівлі ФСБ у Бєлгороді, але опозиційні росЗМІ зазначили, що кремлівські медіа пізніше видалили повідомлення про цей конкретний приліт.
У міноборони РФ стверджували, що в ніч із 12 на 13 березня російська ППО "знищила 58 безпілотників": 29 над Воронезькою областю, 11 над Бєлгородською, по вісім над Курською та Брянською, по одному над Ленінградською і Рязанською.
Відомий блогер, пов'язаний із Кремлем, заявив, нібито ППО та системи радіоелектронної боротьби (РЕБ) знищили йнейтралізували всі українські дрони, але водночас визнав, що безпілотники конкретно атакували нафтопереробний завод "Рязаньнафтопродукт", Киришський НПЗ у Кірішах Ленінградської області та Новошахтинский НПЗ у Ростовській області.
Ще один блогер, який спеціалізується на авіації, зазначив, що у Воронезькій області цього разу БПЛА в основному атакували військові аеродроми.
Джерела в СБУ повідомили українські видання, що ці удари спрямовані на скорочення економічного виробництва Росії, а також на скорочення доходів від нафти та постачання палива, які агресор використовує безпосередньо для своїх військових дій проти України.
В ISW зазначили, що з початку 2024 року "українські суб'єкти" (офіційно Сили оборони та українські спецслужби не брали на себе відповідальність за подібні "бавовни" на території РФ. – Ред.) постійно завдавали таких ударів за допомогою дронів по декількох великих російських нафтопереробних заводах, наприклад, у Краснодарському краї та Волгоградській області в січні та лютому.
Російське видання "Комерсант" минулого місяця повідомляло, що російські НПЗ скоротили обсяги виробництва на 4% у січні 2024 року порівняно з тим самим періодом 2023 року та на 1,4% порівняно з груднем 2023-го. Пропагандисти написали, що це скорочення частково було наслідком збільшення кількості атак дронів на підприємства нафтової інфраструктури.
"Такі повідомлення про зниження виробництва нафтопереробних заводів поодинокі, але вони показують, що Україна може мати асиметричний вплив на найважливішу російську енергетичну та військову інфраструктуру, націлюючись на цінні об’єкти за допомогою всього лише кількох порівняно недорогих дронів", – констатували в ISW.
Нагадаємо, кількість постраждалих внаслідок атаки на Кривий Ріг збільшилася до 51 особи, серед них 12 дітей.