Вовчанськ
13.05.2024 10:38

Російські війська під час наступу в Харківській області націлилися на захоплення міста Вовчанська, яке було звільнено від ворога майже два роки тому. Ймовірно, окупанти спробують із кількох напрямків обійти населений пункт на північний схід від облцентру, близькість якого до кордону дає їм багато можливостей.

Про це йдеться у зведенні Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW).

Експерти висловили впевненість, що наступальні зусилля РФ на Харківщині багато в чому є наслідком мовчазної політики Заходу, згідно з якою ЗСУ не можуть використовувати надані їм системи для ударів по законних військових цілях на території країни-агресора.

Зазначається, що в спробі оточити Вовчанськ російські сили наближаються до міста через Бугруватку, Старицю та Ізбицьке на заході дорогою С-210817 та через Вовчанські Хутори на схід дорогою О-210825.

"Захоплення Росією будь-якого з цих населених пунктів призведе до перерізання українських наземних ліній зв'язку з Вовчанськом і зробить ті, що залишилася (трасу Т-2104), все більш важливими для захисту міста", – підкреслили експерти.

Також вони оцінили, що окупанти все частіше завдають ударів по мостах через довколишні водні об'єкти, щоб ізолювати українську оборону Вовчанська від інших районів.

Український військовий оглядач Костянтин Машовець оцінив, що Вовчанськ є головним російським зусиллям на північному напрямку Харківської області. На його думку, загарбники мають намір обійти місто з південного заходу та півдня.

Також експерт наголосив, що близькість Вовчанська до кордону з РФ дає російським військам "багато можливостей": дозволяє проводити операції обмеженими силами й засобами для досягнення конкретного результату; надає "невелике плече доставки", що дозволяє забезпечити стабільний контроль і вогневу підтримку без переміщення артилерії; дозволяє швидко доправляти паливо та озброєння на лінію фронту.

"Російські війська пожинають плоди довгострокового обмеження України у використанні наданої Заходом зброї для завдання ударів по законних військових цілях у РФ – території, від якої тепер залежать російські сили для проведення своїх наступальних операцій на півночі Харківської області", – заявили в ISW.

Там вказали, що міністр закордонних справ Великобританії Девід Кемерон лише нещодавно дав добро Силам оборони України на використання британської зброї для ударів по цілях у РФ. Проте аналітики називають цей крок недостатнім для задоволення потреб України в зупиненні агресора на його території, адже його було зроблено надто пізно, щоб дозволити ЗСУ обмежити здатність ворога концентрувати сили на кордоні.

Раніше Сили оборони використовували надані США системи HIMARS для ударів по ворогу на тимчасово окупованих територіях. Так вони змусили російські війська піти з правого берега Херсонської області в листопаді 2022 року й продовжували використовувати західну зброю для ударів по ЗС РФ у глибокому тилу захопленої частини України.

"Сьогодні українські сили регулярно завдають ударів дронами по інфраструктурі та аеродромах у Росії, але їм не вистачає того ж ефекту стримування, який зараз необхідно створювати, щоб підірвати наступні російські операції. ЗСУ отримали б велику вигоду від можливості використовувати передові системи озброєння великої дальності для порушення російських логістичних вузлів і маршрутів, які нині постачають РФ харківський наступ, але натомість мають покладатися на свої обмежені та виснажені запаси місцевої зброї", – констатували в ISW.

Нагадаємо, російські війська посилили напади на Бахмутському напрямку та здійснили наступи на півночі Харківської області.