Військовий облік жінок
21.08.2024 11:18

В Україні існують законодавчі норми, які зобов'язують не тільки чоловіків, але і деякі категорії жінок ставати на військовий облік. Хоч їх примусова мобілізація не проводиться, у них є зобов'язання перед законом, які не можна ігнорувати.

З цього приводу висловилась віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина під час панельної дискусії у рамках Громадського форуму НАТО.

Відповідно до Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу", військовий облік передбачається для жінок, які здобули освіту за певними спеціальностями, визначеними статтею 1 цього закону. Зокрема, мова йде про жінок, які закінчили навчання за медичними або фармацевтичними спеціальностями, та визнані придатними до військової служби за станом здоров'я і віком.

До таких категорій також належать:

  • жінки з відповідними військово-обліковими спеціальностями, якщо вони відповідають вимогам щодо стану здоров'я і віку (ставляться на облік за власним бажанням);
  • студентки, які навчаються на останньому курсі за вказаними спеціальностями;
  • працівниці державних органів, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, які мають відповідну освіту;
  • безробітні жінки, які здобули медичну чи фармацевтичну спеціальність (повинні стати на облік самостійно).

Закон 3633-IX передбачає, що жінки у віці від 18 до 60 років, які підпадають під ці категорії, повинні були уточнити свої дані до 16 липня. У разі порушення цієї норми для них так само як і для чоловіків, передбачено штраф від 17 до 25 тисяч гривень згідно зі статтею 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Тобто військовозобов'язані жінки, які не виконали вищезгадану вимогу, можуть бути притягнуті до відповідальності, включаючи можливість накладення штрафів.

Нагадаємо, в Кодексі України є одна примітка про адміністративні правопорушення, яка варта уваги: якщо інформація про особу вже є в інших державних реєстрах, то накладення штрафу не передбачається.