Комуналка
19.11.2024 10:59

Під час дії воєнного стану українці не звільняються від сплати житлово-комунальних послуг, але за однієї умови споживачі мають право зупинити нарахування за житлово-комунальні послуги.

РБК-Україна розпитало голову Комітету "Асоціації адвокатів України" з нерухомості та будівництва Тетяну Даниленко про те, у яких випадках українці можуть не платити за комуналку.

"Відповідно до ст. 7 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги", не платити за ЖКП мають право всі громадяни, які понад 30 днів не проживають у своїй квартирі чи будинку. Для цього потрібно звернутися із заявою до постачальника послуг та надати довідку про відсутність у своїй оселі. Надіслати документи постачальнику можна онлайн або ж поштою", – пояснює Даниленко.

Втім, вона наголошує, що за опалення й управління багатоквартирним будинком усе одно доведеться заплатити, навіть якщо українці не проживають у квартирі понад 30 днів.

Щоб уникнути зайвих нарахувань ЖКП, необхідно надати виконавцю комунальних послуг, управителю багатоквартирного будинку, чи іншій уповноваженій співвласниками особі у паперовій або електронній формі:

  • довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або інші документи, що підтверджують їх відсутність у житловому та/або нежитловому приміщенні, будинку, в яких вони є споживачами на підставі укладених договорів
  • або документи, що підтверджують факт перетину державного кордону України у відповідний період часу
  • або документи, що підтверджують пошкодження нерухомого майна споживача, внаслідок воєнних (бойових) дій тощо

Зазначимо, що з 24 лютого 2022 року до кінця 2023 року в Україні діяла заборона на нарахування пені та штрафів за несплату комунальних. Втім, з січня 2024 року цю заборону скасували. Сума пені може бути встановлена у розмірі до 0,01% від суми боргу за кожен день прострочення, але не більше 100% загальної суми боргу.

Нагадаємо, енергетичний терор Росії призвів до віялових відключень електроенергії в Україні для промислових та побутових споживачів. За даними Міжнародного валютного фонду, ситуація має стабілізуватися до 2026 року.