Багатоцільовий винищувач F-16 Fighting Falcon є одним з ефективних засобів протиповітряної оборони, спроможних збивати БПЛА та крилаті ракети ворога. Однак на практиці вже під час випробувань з’ясували, що є відносно проста та складніша частини завдання.
Про обмеження та складнощі, які вдалося і доводиться долати військовим, а також про один з епізодів випробувань, під час яких завданням F-16 було знищити БПЛА, що імітував крилату ракету, розповідає АрміяInform.
Крилаті ракети стоять на озброєнні вже з 1970-х років, однак довший час єдиною країною, яка використовувала їх на полі бою, лишались Сполучені Штати Америки. Це створювало хибне враження абсолютного домінування США та інших країн НАТО у цій сфері озброєнь.
Ситуація змінилась 2017 року, коли російська федерація завдала ударів крилатими ракетами по цілях у Сирії. Невдовзі, 2019 року, дронами-камікадзе та крилатими ракетами по Саудівській Аравії вдарив Іран.
Це змусило військових країн НАТО занепокоїтися через можливість застосування такої зброї також і проти країн Заходу й активніше перейнятися розробкою та випробуванням засобів ППО, спроможних протидіяти ворожим крилатим ракетам та БПЛА.
Серед іншого увагу приділили також можливості збиття малорозмірних повітряних цілей за допомогою винищувачів, в тому числі F-16 Fighting Falcon. Важливою перевагою застосування літаків як засобів ППО є висока мобільність, тож їх розглядали як важливе доповнення до інших засобів протиповітряної оборони.
Очевидним рішенням для виконання завдання є використання винищувачами керованих ракет класу «повітря — повітря». Однак очікуваною проблемою стало співвідношення вартості ракети, застосованої для збиття ворожого боєприпасу, із ціною самої крилатої ракети чи безпілотного літального апарату противника.
Наприклад, всепогодна керована ракета класу «повітря — повітря» середньої дальності AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) коштує понад один мільйон доларів. Натомість дрон-каміказе, який потрібно збити, може коштувати усього кілька десятків тисяч доларів.
З огляду на це однією з головних проблем, з якою довелося давати раду зброярам, стало створення ефективного й водночас дешевого засобу ураження. Вирішити її вдалося завдяки використанню проти повітряних цілей модернізованої ракети Hydra-70 — 70-мм некерованої авіаційної ракети, прийнятої на озброєння далекого 1948 року.
На початку 2010 років компанія BAE Systems створила на основі некерованої «Гідри» керовану ракету APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System) — високоточний авіабоєприпас з системою лазерного наведення на ціль. Модернізацію здійснили шляхом встановлення між боєголовкою та двигуном ракети модуля WGU-59/B з лазерними датчиками та поворотними лопатями, які дозволяють здійснювати точне наведення на ціль.
Створення на основі Hydra-70 високоточної ракети APKWS дозволило армії США закрити потребу у недорогому компактному боєприпасі, який би зайняв проміжну позицію між некерованими авіаційними ракетами та високоточними ракетами більшого калібру, які нераціонально використовувати проти дрібних дешевих цілей.
Нагадаємо, за 10 місяців 2024 року пілоти підрозділу «Фенікс» зі складу бригади Гвардії наступу «Помста» уразили понад тисячу російських військових.