Згідно з новоюліанським календарем, Щедрий вечір (або Щедра кутя) святкуватиметься ввечері 31 грудня. Раніше цей обряд припадав на 13 січня. У радянські часи це свято також називали «Старий Новий рік».
Традиції Щедрого вечора
За народними звичаями, Щедрий вечір — це час, коли закликають у життя добробут, щастя та урожай. Свято завжди супроводжувалося веселими гуляннями молоді. Особливо популярною традицією було «водіння Маланки» — театралізоване дійство, яке проводили ввечері 31 грудня. У цей день також виконують щедрівки.
У текстах щедрівок зазвичай бажають багатого врожаю, щастя господарям дому та їхнім близьким. Часто щедрівки імпровізувалися, додаючи унікальності кожному виконанню.
Найкращі щедрівки для дорослих і дітей у Щедрий вечір
Коза, Меланка і Циганка
Йдуть на подвір'я наше зранку,
На всі щедрують голоси:
"Давайте за те нам ковбаси!"
Ватаги весело крокують,
Добро і радість всім щедрують.
Де ходять ряджені — там сміх,
А з неба сипле-сипле сніг.
***
Щедрий вечір, добрий вечір.
Й усім людям на весь вечір.
Сидить же він в кінці стола,
А на ньому шуба, шуба льова.
Як не даси, дядюсю, пирога,
Виведемо вола за рога.
Де віл ногою — там жито копою,
Де віл рогом — там жито стогом.
Де віл хвостом — там жито трестом.
Мені мати казала, щоб приніс кусок сала,
А батько сварився, щоб довго не пізнився.
***
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка,
Стала собі щебетати,
Господаря викликати:
— Вийди, вийди, господарю,
Подивися на кошару,
Там овечки покотились,
А ягнички народились.
В тебе товар весь хороший,
Будеш мати мірку грошей.
Хоч не гроші, то полова,
В тебе жінка чорноброва.
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка.
Коли засівати у 2025 році
Засівають хлопці вранці на свято Василія Великого, яке за новоюліанським календарем припадає на 1 січня 2025 року. Раніше, за старим календарем, засівання проводили 14 січня.
Традиція засівання має язичницьке коріння, як і більшість українських народних обрядів. Цей ритуал символізує заклик природи до щедрого врожаю та добробуту. Оскільки життя предків значною мірою залежало від зміни пір року, сільськогосподарська праця була найважливішою складовою їхнього побуту.
За традицією, засівати мають право лише хлопці. Жінкам і дівчатам цей обряд виконувати заборонено. Господарі дому у відповідь пригощали молодь смачними стравами та давали їм гроші за те, що вони приносили у дім символічне зерно.
Зазначимо, що після того, як Православна Церква України (ПЦУ) перейшла на новоюліанський церковний календар, дати деяких звичних для нас свят змістились. Тим часом УПЦ не переходили на новий календар та святкують дати так, як і раніше.
Ми писали, що в УПЦ вже не моляться за патріарха Кирила та запевняють, що не хочуть навіть згадувати про московський патріархат. УПЦ багато робить для українських захисників, зокрема регулярно відправляє на фронт якусь допомогу. УПЦ моляться за перемогу та незалежність України та згадують у молитвах митрополита Онуфрія.
До 24 лютого 2022 року в УПЦ була традиція, яка залишалася з радянських часів – у молитвах священники згадували російського патріарха Кирила. Але після повномасштабного вторгнення РФ у всій УПЦ це більше не відбувається.