Президент України Володимир Зеленський розповів про угоду із США щодо рідкісних корисних копалин, наголосивши, що для України принципово важливо не ставати боржником, повідомляє РБК-Україна.
"Головне для мене було, що ми не є боржниками, в угоді немає ні 500 млрд боргу, ні 350, ні 100. Це було б несправедливо щодо нас", - підкреслив Зеленський.
Він заявив, що готується рамкова угода про створення спільного Фонду, яку підпишуть міністри. Ця угода є частиною великих домовленостей із США і може бути «частиною великих гарантій безпеки».
Президент наголосив, що це партнерський проєкт, у якому враховані інтереси України.
"Фонд цей україно-американський, а не тільки американський", - зазначив він, додавши, що Україна вдячна США та готова до співпраці.
Володимир Зеленський під час брифінгу заявив, що угода між Україною та Сполученими Штатами Америки про рідкісноземельні метали може мати великий успіх або тихенько пройти.
"В рамковій угоді я дуже хотів, щоб з'явилося хоча б речення "гарантії безпеки України" і те що мене брифінгували урядовці - це з'явилося в 10 пункті. Важливо, що це є. Я це почитаю й угоду урядовці пропонують підписувати міністрам. Ця угода може мати великий успіх або тихенько пройти", - сказав Зеленський.
Глава держави наголосив, що великий успіх залежить від його розмови з президентом США Дональдом Трампом.
Основні положення угоди про рідкісноземельні метали:
- створення інвестиційного фонду - Україна та США на рівних управлятимуть Фондом відбудови України;
- прив’язка до безпекових гарантій - угода є частиною архітектури безпеки, включаючи підтримку вступу України в НАТО або альтернативні гарантії;
- фінансування фонду - 50% доходів України від ренти чи ліцензій на корисні копалини та дивідендів на об’єкти інфраструктури направлятимуться у фонд;
- спільні внески США та України - кошти будуть інвестовані у відновлення, економіку та безпеку України;
- визнання внеску України у міжнародну безпеку - згадка про відмову від ядерного арсеналу (відсилання до Будапештського меморандуму);
- управління фондом - здійснюється спільно урядами України та США.
Нагадаємо, нещодавно влада США запропонувала Україні підписати угоду, яка передбачає передачу частини українських рідкісноземельних металів на користь США.
Тоді у Вашингтоні пропонували Києву створити фонд на 500 млрд доларів, куди б спрямували доходи з продажу рідкісноземельних ресурсів. Однак Зеленський наголосив, що обсяг підтримки становив 100 млрд доларів і вона не може вважатися боргом.
Сьогодні прем'єр-міністр України Денис Шмигаль розповів, що Україна та США фактично відпрацювали остаточний варіант угоди щодо рідкісноземельних копалин. Станом на сьогодні ця угода називається "Угодою про встановлення правил та умов інвестиційного фонду відбудови України".
Нагадаємо, Україна відмовилася виконувати вимогу США щодо створення фонду на 500 мільярдів доларів. Американська сторона планувала включити його в угоду про передачу Вашингтону частки у видобутку рідкісноземельних корисних копалин.