шахрайські QR-коди
27.02.2025 13:28

В Україні активізувалися кібершахраї, які підміняють QR-коди у громадських місцях, використовуючи підроблені посилання. Користувачі, скануючи такі коди, можуть потрапити на фальшиві сайти, де їхні банківські дані опиняються в руках зловмисників. Це може призвести до втрати коштів та інших серйозних фінансових ризиків.

Пресслужба Департаменту кіберполіції Нацполіції України попереджає, що шахраї підмінюють QR-коди на офіційних інформаційних табличках або просто розміщують їх у громадських місцях. Скануючи такі коди, користувачі потрапляють на підроблені сайти, що імітують реальні онлайн-сервіси. У результаті зловмисники можуть отримати доступ до банківських даних і викрасти кошти.

За інформацією правоохоронців, найчастіше такі випадки трапляються у місцях, де люди активно послуговуються QR-кодами для швидких оплат: під час паркування, оплати громадського транспорту, входу на заходи чи здійснення благодійних внесків.

Візуально відрізнити якісно підроблений код від справжнього дуже складно, тому головна порада – завжди перевіряти адресу сайту перед введенням будь-яких конфіденційних даних.

Правоохоронці надали низку порад для того, щоб уберегтися від шахраїв.

«Скануйте QR-коди лише з надійних джерел – уникайте кодів, розміщених на випадкових наклейках, листівках або рекламних оголошеннях. Перед скануванням перевіряйте наклейку – звертайте увагу на можливі сліди підміни (додатковий шар, нерівні краї, інший шрифт).

Використовуйте функцію попереднього перегляду посилання – більшість смартфонів дозволяють побачити URL перед переходом», - радять у НПУ.

Кіберполіція рекомендує людям завжди звертати увагу на веб-адресу після переходу за QR-кодом – навіть якщо сайт виглядає переконливо, будь-які відмінності в домені можуть бути ознакою шахрайства.

«Перевіряйте наявність захищеного з’єднання (https://) – якщо сайт не має сертифіката безпеки, вводити на ньому будь-яку інформацію небезпечно. Не вводьте банківські дані на невідомих сайтах та без необхідності. Якщо ви виявили підозрілий QR-код – повідомте адміністрацію закладу, службу підтримки або правоохоронні органи», - зазначили у пресслужбі.

Правоохоронці радять громадянам користуватися віртуальними або тимчасовими картками для онлайн-платежів – це допоможе уникнути значних фінансових втрат у разі витоку фінансових даних картки.

«Якщо ви стали жертвою шахрайства - негайно зверніться до банку для блокування картки та подайте електронне звернення до кіберполіції за посиланням», - заявили у НПУ.

Як повідомлялося, перший заступник голови Нацполіції України – начальник Головного слідчого управління НПУ Максим Цуцкірідзе заявив, що шахрайств наразі стало більше, особливо скоєних із застосуванням техніки та інтернет-технологій.

Ми також писали, що у сучасному світі все більше людей шукають роботу через інтернет. Однак разом з ростом онлайн-можливостей, з’являється й ризик стати жертвою шахраїв. Щоб уникнути неприємностей, правоохоронці надають кілька важливих порад, які допоможуть не потрапити на гачок зловмисників.