Жив був хлопчик Бананан, або на які бананові острови збирається тікати депутат Ананченко (частина третя)
Один законник із портфелем у руках награбує більше,
ніж сто невігласів – з автоматами.
Маріо Пьюзо, Хрещений батько
Виборців ошукали, владу зганьбили та ще й свої кишені краденим набили… Такого сумного висновку дійшли на Сумщині після 5-річної діяльності новоспечених «скоробагатьків» на чолі з одіозним парламентарієм Михайлом Ананченком.
Прикриваючись гучномовними гаслами та столичними зв'язками, політично заклопотані члени його команди, які входять до місцевого осередку партії «Слуга народу», захопилися деребаном бюджетних коштів і ресурсів.
9 млн «округлили» до 900 тисяч
У попередній публікації ми розповідали як Михайло Ананченко, керівник апарату Сумської обласної військової адміністрації Ігор Кальченко, виконуючий обов'язки міського голови Артем Кобзар та підприємець В’ячеслав Степченко відмивають гроші на будівництві укриття у міській школі №9. Чиновники вже «зарили під школу» 13 мільйонів гривень, але за півтора року сховище так і не побудували.
Але корупціонери не звикли зупинятися на досягнутому і буквально перед новим роком на Рrozorro з’являється тендер на будівництво «захисної споруди цивільного захисту на території сумської школи № 28», вартістю 63 мільйони грн. Виникає питання: скільки грошей чиновники намагатимуться «відмити» цього разу?
Дослідження видання «Наші гроші» свідчить, що схожий проект (вартістю близько 66 мільйонів гривень) у Шосткинському центрі професійно-технічної освіти вже став об’єктом корупційної схеми. Там на будівництві укриття (яке досі не завершено) було завищено ціни на будівельні матеріали, що дозволило «заробити» понад 8 мільйонів гривень.
Втім це лише «квіточки». Під час новорічних заходів команда Ананченка так «насвяткувалася», що вирішила розпочати новий рік із «освоєння» нових державних субвенцій на освітні проекти. Йдеться про багатомільйонні кошти, які були спрямовані на закупівлю навчальних матеріалів для п'яти шкіл. Проте увагу одразу привернула купівля надзвичайно дорогих комплектів лазертагів для забезпечення викладання предмета «Захист України» для Сумської ЗОШ №24.
Довідково: Лазертаг – розважальна гра, під час якої діти одягають спеціальний жилет з датчиками та стріляють віртуальною зброєю.
Згідно з оприлюдненими даними, школа №24 провела тендер на закупівлю двох комплектів лазертагів за 9 мільйонів гривень. Чомусь так вийшло, що єдиним його учасником стала фізособа-підприємець Анастасія Сланова, з якою одразу ж було укладено договір.
NB Це при тому, що реальна ринкова вартість одного комплекту лазертагу близько 400 тисяч гривень.
Після того, як журналісти спіймали організаторів закупівель на гарячому, місцеві можновладці почали виправдовуватися: мовляв, у системі Prozorro стався технічний збій, а реальна вартість уже нібито становить не 9 мільйонів, а лише 900 тис. грн. Однак на самому сайті Рrozorro все ще можна знайти інформацію про 9 млн грн у статусі офіційного опублікування.
Безумовно забезпечувати навчальний процес всім необхідним дуже важливо. Але виникає питання, чи справді віртуальні розваги з лазертагом є пріоритетними витратами в умовах воєнної реальності, коли критична інфраструктура потребує посилення, а генератори закуповують за підтримки міжнародних партнерів?
Була мафія лісова, стала освітня...
Як ви вже могли помітити, останні гучні корупційні скандали на Сумщині показують цікаву тенденцію. Команда нардепа Михайла Ананченка, яку прийнято називати «лісовою мафією», зосередилася ще й на освоєні освітянських бюджетів. Чому саме освіта так зацікавила дона Михайла та його угруповання? Можливо тому, що на освітню галузь в області виділяються найбільші кошти? За минулий рік із 418 млн гривень обласного бюджету на освіту було направлено 156,6 млн.
Але причина може бути не тільки в цьому. За даними видання ПолітБавовна, народний депутат Ігор Молоток (колишній регіонал та антимайданівець, який завжди пишався дружбою із молодшим сином Віктора Януковича) намагається зламати підконтрольну Михайлу Ананченку більшість в обласній раді та заволодіти ОКАП «Сумиоблагроліс», відібравши таким чином у Михайла Олеговича «крісло дона» лісової мафії.
NB Уявіть собі які масштаби розкрадання на Сумщині природних ресурсів, якщо за ради контролю над обласним «агролісом» переформовується більшість в облраді та змінюються її очільники!
Очевидно, що під загрозою втрати головного джерела кримінальних надходжень, команда Михайла Ананченка вирішила диверсифікувати ризики та звернула увагу на солідні бюджети обласної освіти.
Вже зрозуміло, що при відмиванні грошей через обласні навчальні заклади Михайло Анначенко діє за участі голови обласної ради Олексія Романька та керівника апарату Сумської обласної військової адміністрації Ігоря Кальченка. А міські навчальні заклади столичний нардеп оббирає спільно із тим же «сірим кардиналом» обласної адміністрації Ігорем Кальченком та заступницею Сумського міського голови Риммою Биковою, яка відповідає у місті за питання освіти.
Варто зазначити, що все згадане свавілля з дерибану освітніх бюджетів почалося відразу після позбавлення кураторства цим напрямком заступника Сумського міського голови Станіслава Полякова, який не тільки провів у місті освітню реформу та користувався заслуженою повагою керівників закладів освіти, але й завдяки своїй принциповій позиції та нульовій толерантності до корупції, був справжньою кісткою у горлянці місцевих корупціонерів. Як тільки Михайло Ананченко домігся щоб виконуючий обов'язки мера міста Артем Кобзар відібрав повноваження у Станіслава Полякова та доручив опікуватися питаннями освіти представниці ОПЗЖ Риммі Биковій, громадськість Сумщини не припиняє дивуватися масштабам розкрадання коштів у цій галузі.
Разом з тим, зловмисникам для реалізації своїх кримінальних схем потрібні спільники в особах директорів шкіл. Очевидно, що завдання по підбору потрібних керівників навчальних установ покладається саме на профільну заступницю міського голови Римму Бикова (звісно коли вона не в закордонних «відрядженнях» у теплих краях). Але більш надійний шлях - заведення на посади директорів довірених та вже перевірених людей. Як, наприклад, зробив Ігор Кальченко, домігшись призначення директором сумської школи №9 своєї колишньої підлеглої Марини Кривошеєвої. Тепер мафіозі можуть спокійно півтора року будувати у школі укриття, списуючи на це мільйони бюджетних коштів.
Добили ліс, доб’ємо школи!
Але не кожне призначення потрібних людей на посади закладів освіти відбуваються для корупціонерів тихо та гладко. Про це свідчить нещодавній скандал, пов’язаний із незаконним звільненням Олександра Аптермана з посади директора Конотопського обласного академічного ліцею «Лідер». Замість нього очільником цього інтернату призначили Олександра Ганжу, який до цього керував Конотопським агролісгоспом.
Таку хитру рокіровку Ананченко зробив, завдячуючи своєму однопартійцю Олексію Романьку, якого ще в жовтні 2024 року зумів проштовхнути на посаду голови Сумської облради. Отож, використовуючи слухняних «кнопкодавів», у депутатській залі нашвидкуруч ухвалили рішення про призначення нового директора ліцею.
Про несподіване звільнення Олександра Йосиповича колеги-педагоги та батьки учнів дізналися з допису на сторінці фейсбуку «Конотопські плітки». Незважаючи на те, що сам Аптерман знаходився на лікарняному, його «кишнули» без будь-якого попередження. Водночас у рішенні облради зазначили, що кадрове призначення відбулося нібито на конкурсній основі, хоча насправді ніякого відбору кандидатів взагалі не було. При цьому самого Ганжу люб’язно запросили в депутатську залу й урочисто повідомили про нове місце роботи. Людей Ананченка анітрохи не бентежило питання щодо кваліфікації новоспеченого директора інтернату, який не має ані педагогічної освіти, ані уявлення про нову роботу.
В облраді навіть заплющили очі на значні досягнення Олександра Йосиповича, який віддав рідному закладу чверть свого життя. Саме завдяки його зусиллям в ліцеї-інтернаті запровадили цілодобове комплексне диференційоване лікування дітей з малими формами туберкульозу та супутніх захворювань. Учнів обслуговують 2 лікарі фтизіатри, 6 працівників середнього медичного персоналу та 2 санітарки. У спальному корпусі розміщено кабінети лікарів, старшої медичної сестри, маніпуляційний, фізіотерапевтичний, соляна кімната, санітарний пропускник, аптека, ізолятор на 7 ліжок, бокс на 4 ліжка і тренажерна зала.
Крім того, в інтернаті налічується 20 навчальних кабінетів, 3 комп’ютерних класи, спортивна, хореографічна та актова зали. Також є чудова бібліотека, фонди якої постійно оновлюються, три телевізійні зали, логопедичний кабінет, театральна студія, музей партизанської слави та спортивна зала. А приміщення шкільної їдальні має нове технологічне обладнання, розраховане на 120 місць.
Чому ж панове-депутати так швидко «забули» про ці та інші заслуги Олександра Йосиповича? Відповідь на це питання оприлюднила на фейсбуці місцева жителька Оксана Зимовець: «Перед повномасштабною війною в інтернату хотіли відібрати земельну ділянку, на якій він розташований, а сам заклад – закрити. Пан Аптерман не дав цьому статися. Тепер бачимо як «випадково» його звільняють… Збіг? Не думаю».
Отже, головна проблема «неугодного» директора в тому, що ліцей розташований на березі озера в екологічно чистому куточку міста з мальовничою природою. Саме там на 15 гектарах розміщені не лише навчальні корпуси, а й пишний яблуневий сад, велика паркова зона з листяними та хвойними деревами, що створюють сприятливі умови для оздоровлення дітей. Саме тому не лише педагоги, а й батьки учнів виступають проти таких кадрових змін.
Не треба бути Вангою, щоб розуміти, яка сумна доля спіткає цей комунальний заклад після приходу горе-лісника. «Ганжа добив до ручки агроліс, тепер доб'є й академічний ліцей», – стверджують у групі ФБ «Конотопські плітки».
«Яке свавілля твориться в нашій державі, куди все котиться... Найкращого директора, якій віддав школі 25 років свого життя, зробив її найкращою в місті, так ганебно звільнити з посади. Звільнити можна лише в тому випадку, якщо він сам, за власним бажанням, цього захоче і тільки під оплески, з концертом в його честь», – написала в соцмережах жителька Конотопа Олеся Шешеня.
Разом з тим, прикро, що відверте рейдерське захоплення однієї із найкращих шкіл в області відбувалося на сесії Сумської обласної ради у присутності (сподіваємося не за змовою) глави обласної військової адміністрації Володимира Артюха. Цікаво, він дійсно такий недолугий керівник, якого, як хлопчика, шахраї обводять навколо пальця, чи є спільником цієї ватаги рейдерів?
Добре, що на захист директора ліцею, педагогічного колективу та інтересів дітей і їх батьків став народний депутат фракції «Слуга народу» Олександр Качура, який обіцяв ініціювати звернення до СБУ, Генерального прокурора, НАБУ та інших правоохоронних і контролюючих органів щодо повного аудиту рішень Сумської обласної ради за три роки.
Але мафію можливо перемогти лише спільними зусиллями. Громадськість має всіляко допомагати та контролювати дії правоохоронців, які будуть перевіряти діяльність корумпованих депутатів. Не можна допустити щоб Михайло Ананченко та його люди продовжували знущатися над нашими дітьми, грабували та ошукували мешканців Сумщини.
Адже направду вважається, що внутрішні корупціонери і казнокради приносять не менше горя та шкоди, ніж зовнішній ворог. Перифразуючи автора культового роману про мафію Маріо Пьюзо, можна сказати, що один вправний законник із депутатським портфелем небезпечніший, ніж сто російських окупантів з автоматами...
Далі буде...