Одні вибилися в люди, інші залишились людьми.
Грань тонка, а різниця велика...
Сьогодні Сумська область продовжує страждати не лише від ворожих ударів, а й від власних можновладців, які шахрайськими методами заволоділи землею та по-варварськи винищують лісові ресурси. Ці та інші злодіяння різко активізувалися після того, як новим головою облради став 40-річний «лісник» Олексій Романько, обраний в місцеві депутати від регіональної організації партії «Слуга народу».
Зе-зрада з Києва
Після зняття з посади голови Сумської облради відомого бізнесмена Віктора Федорченка, який має управлінський досвід ще з радянських часів, у не чистих на руку сумських депутатів на чолі з Олексієм Романьком настало справжнє свято. Як довго воно продовжиться залежить від правоохоронців та громади Сумщини.
Знаючи про успіхи та авторитет досвідченого бізнесмена Віктора Федорченка, регіональна партія «Слуга народу» запропонувала йому свого часу стати місцевим депутатом від пропрезидентської партії, а потім довірила крісло голови облради. Кажуть, що відразу після обрання забудовника головою, де-хто з парламентських «слуг», наполегливо запропонував Федорченку свій «дах» у Києві, отримавши у результаті від голови облради, як кажуть, щедру подяку… А коли Віктор Михайлович виявився вже непотрібним та почав навіть заважати, хитрий «киянин» зробив ставку на близького йому Олексія Романька, разом з яким вони гребуть під себе на Сумщині все, починаючи з лісових ресурсів.
Таким чином, 2 жовтня 2024 року за вказівкою «вельмишановного» київського «зе-зрадівця» (який, як кажуть, теж був присутнім на пленарному засіданні XXI сесії Сумської облради) під аплодисменти місцевої фракції «Слуга народу» Олексія Романька люб’язно «обрали» на посаду голови.
Як повідомляє місцевий ТГ "Суми діско партізани", однією з перших ініціатив нового керманича Сумської облради була ідея заборонити в області... Телеграм. Воно і не дивно, бо сумські ТГ канали давно б’ють на сполох, волаючи до правоохоронців звернути нарешті увагу на злочинне угруповання Романька, яке кришується з Києва одним з народних депутатів. Те, що Романько керується не питаннями безпеки держави, а прихованням від громадськості інформації про власні крадіжки, свідчить той факт, що не знайшовши підтримки власної ініціативи серед депутатів, Романько почав самотужки «зачищати» інтернет простір від компрометуючої щодо нього інформації та вже змусив місцевий ТГ канал Sumy One зняти публікації (https://t.me/sumyone1/28146, https://t.me/sumyone1/28147), де йшла мова про його незаконно отримані статки.
Зрозуміло, що практично відразу після свого обрання новоспечений керманич області взявся за масштабне розкрадання лісу та призначив з цією метою свого ставленика депутата облради Сергія Іщенка виконуючим обов’язки генерального директора ОКАП «Сумиоблагроліс».
Земля гуде та гай шумить…
Завдяки злочинним схемам Романька, на Сумщині давно спостерігається дикий грабіж лісових ресурсів, але тепер, коли «лісовий магнат» став на чолі області, нищення природних ресурсів держави набирає шалених обертів. Місцеві жителі зізнаються, що такого пограбування лісу взагалі не пам'ятають. Кажуть, що лісовози зараз везуть добірну деревину. Причому цінні породи, як то дуб та ясен уже вирубані та вивезені, тому крадії взялися за сосну.
Методи злочинців достатньо примітивні, але дієві: у документах зазначають, що ріжуть начебто сухостій, а насправді – промислову деревину. За іронією долі все це беззаконня відбувається саме тоді, коли парламентські «слуги» ухвалили сумнозвісний закон, що передбачає кримінальну відповідальність для селян у разі відсутність у них документів про дрова…
Але Олексія Романька та його спільників цікавить не лише ліс. Вони намагаються захопити якомога більше сумської землі.
Діючи разом зі своїм партійним соратником Слюсарем, Романько заснував ТОВ «ПІВНІЧ ГРУП АГРО». Ця сумнозвісна агрофірмочка «на шару» отримала 226 га. Заволодіти такою площею вдалося завдяки шахрайським хитрощам: землю, що належала громаді, ділили на ділянки й роздавали «потрібним» фізособам. Як наслідок, з молотка пішло аж 118 ділянок: їх перепродали родичам Романько – сестрі брата, племінниці та матері. Підставних осіб привозили до нотаріуса цілими групами, а під час оформлення документів давали по 1000 грн «відступних» і відправляли додому.
За даними держреєстрів, 37 ділянок площею майже 72 га опинились у приватній власності дружини рідного брата депутата – Марини Олександрівни Романько. Ще 36 ділянок (майже 69 га) стали власністю 23-річної племінниці – Наталії Олександрівни Романько. Найбільшою кількістю землі володіє рідна мати – Тетяна Петрівна Романько: в неї – аж 45 ділянок площею понад 85 га.
Цікаво, що більшість ділянок родичі депутата придбали в 2022 році та й одразу ж передали в оренду «ПІВНІЧ ГРУП АГРО», де засновник і директор – сам Олексій Романько. У процедурі купівлі-продажу також Олександр Слюсар. Він, до речі, часто виступав представником продавця земельних ділянок, які скупила родина Романько. А помічник депутата Слюсаря, Вадим Линник представляв інтереси родичів Романька.
Таємниці «скоробагатьків»
Раніше згадані земельні ділянки належали територіальній громаді. В період з осені 2021 року по зиму 2022-го левову частку земель поділили на жирні шматочки (близько 2 га кожна) та й «подарували» різним фізичним особам начебто для ведення домашнього господарства. А потім їх майже одночасно перепродали родичам Романька. Всі процеси купівлі-продажу здійснювалися без участі осіб, яким ця земля нібито виділялась за документами. Фактично одні й ті ж люди, на підставі нотаріально посвідчених довіреностей, дружно продали земельні ділянки родині Романька.
Аналогічну схему провернув і соратник Романька, Олександр Слюсар: він, за даними реєстрів, тільки на свою матір, Слюсар Ольгу Іванівну, переоформив близько 55 земельних ділянок. Враховуючи, що в більшості випадків землі виділялись та продавались без участі власників, виникають цілком слушні питання: а чи не були первинні власники ділянок підставними особами? Чи не ввели їх, часом, в оману через шахрайські дії?
Деякі з ошуканих землевласників намагались повернути вкрадені гектари, але марно. Про це розповіла одна з них, – Ганна Гончарова: «Таких як я збирали групами та відвозили до нотаріуса. Зі мною було, мабуть, чоловік шістнадцять. Там визивали по одній людині, брали паспорти. Я дуже хворіла. Були потрібні гроші і мені одразу дали тисячу гривень. Через певний період зі мною мали зв’язатись та повідомити про готовність документів на землю. Проте жодних документів, які мені обіцяли, я не отримала. Потім дізналась, що мою землю оформили на себе другі люди, получили за неї гроші. Я ніде більше нічого не підписувала і знать не знала, куди ділася та земля. Ніяких дозволів не давала, договорів на продаж землі не підписувала», Подібні свідчення, на жаль, не поодинокі. Люди розуміють, що у них підступним шляхом відібрали землю. Проте ошукані люди бояться звертатись до правоохоронців: мовляв, там уже все куплено Романьком.
Внаслідок такого шахрайства бюджет громади не отримує надходження від сплати за користування своїх же земель, які за безцінь вибули з комунальної власності. Тобто землі передані не місцевим жителям, не ветеранам війни, а спритникам із обласної ради від партії влади.
Спостерігаючи за діяльністю народних обранців, особливо під час вирішення земельних питань, є всі підстави вважати, що Романько на цьому не зупиниться. Він вперто продовжує мріяти про те, як розширити своє «господарство». Не виключено, що за такою схемою ще більше земельних ділянок опиниться у власності котрогось із близьких родичів Романька.
Звісно, правоохоронці Сумщини повинні відреагувати на ці більш ніж очевидні ознаки зловживання. За фактом незаконного переоформлення земельних ділянок було відкрито кримінальне провадження. Проте на лаву підсудних винуватці так і не сіли.
Накрався майже на мільйон доларів
Як свідчать журналістські розслідування, лише за перші два роки депутатства Олексій Романько придбав аж шість об'єктів нерухомості у Києві загальною вартістю – майже мільйон доларів.
За даними телеграм-каналу «Схема The War», 2 квартири (по 100 тисяч доларів кожна) пан «слуга» придбав через півроку після свого обрання. Незважаючи на російську агресію і сильні обстріли Сумщини, Олексій Вікторович швидко став «скоробагатьком»: серед об’єктів його нерухомості – комерційні площі на Печерську та ще 2 трикімнатні квартири в новому ЖК поблизу станції метро «Лівобережна». Щоб приховати крадене, один із об'єктів у ЖК RiverStone депутат «дбайливо» оформив на рідну неньку, яка є власницею елітної нерухомості в Києві вартістю близько 140 тис. доларів, а також будинку в Шостці площею 244 кв. метрів і навіть ще якогось складського приміщення.
Історію про те, як Романько став потужним латифундистом, також описано у виданні «Апостроф». Прискіпливі журналісти звернули увагу на мільйонні статки цього молодого «феодала», коли він уже пройшов свій трудовий шлях від простого лісника до директора «Заводу Сател», що спеціалізується на лісопильному виробництві. З цим приватним підприємством пов'язані гучні корупційні скандали, за які горе-депутат так і не поніс заслуженого покарання.
На превеликий жаль, махінації із земельними ділянками та швидким збільшенням статків родичів народного обранця, – це далеко не повний перелік «заслуг», які мають ознаки правопорушень, у тому числі й кримінальних.
Ще в квітні 2021 року сумський активіст та антикорупціонер Ярослав Бондаренко оприлюднив власне розслідування, в якому прямо звинуватив Романька в незаконному продажі деревини. За словами Бондаренка, у Шостці правоохоронці зупинили та відправили на штрафмайданчик вантажний автомобіль «Рено»: він був завантажений деревиною, що не мала спеціальних чипів. Тобто ліс-кругляк вирубили незаконно. Проте невдовзі поліція чомусь повернула автомобіль та вкрадену деревину депутату Романьку, який вже тоді спільно зі Слюсарем реалізовував тіньові схеми з незаконного продажу лісу за кордон.
А восени 2022 року ЗМІ повідомили про причетність Романька до масштабного розкрадання майна українських підприємців. Тоді «його люди» діяли під маскою «націоналізації» понад 40 вагонів з дизпаливом та скрапленим газом на суму близько 28 млн грн. За цим фактом відкрито кримінальне провадження і вручено підозру одному із фігурантів схеми, – голові Шосткинської РДА Віктору Губенку.
Таким чином, за трохи більше ніж два роки перебування у владі Олексій Романько встиг стати фігурантом одразу кількох корупційних скандалів. Невже керівництво пропрезидентської партії і правоохоронці будуть і надалі заплющувати очі на зловживання з боку таких «слуги»?
Варто зазначити, що Романько та його спільники не могли б діяти так цинічно та зухвало, як би в них не було надійного «прикриття» в Києві. Є всі підстави вважати, що справжній лідер цього злочинного спруту знаходиться в столиці, під куполом Верховної Ради… В Сумах нашому кореспонденту розповіли, що столичний депутат залучив до своєї «зондер-команди» не лише Олексія Романька, Олександра Слюсаря та Сергія Іщенка, а ще кількох депутатів обласної ради. Зокрема Микиту Баню, юриста місцевого осередку партії «Слуга народу» (який здійснює правовий супровід по таким махінаціям) та колишню співробітницю ТЦК Людмилу Чегринець.
Наразі Чегринець грає роль волонтерки, яка збирає гроші начебто для допомоги військовим, а насправді розбазарює їх на власні потреби. Зокрема досі невідомо куди вона «заникала» багатотисячні кошти, отримані за продаж на аукціоні картини одного художника. І хоча вона не має медичної освіти, «вдячний» Романько нещодавно призначив її керівником Сумського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
Пані Людмила також очолює обласний осередок благодійного фонду «Мрія», на базі якого під наступні вибори планується створити нову партію, щоб у потрібний момент переметнутись від «Слуги народу» до більш перспективного політпроекту. Звісно, що така політична далекоглядність - результат інтелектуальних зусиль не «директора пилорами» та не місцевої «волонтерки», а їх столичного ватажка, який планує продовжити своє панування в області, але вже під дахом іншої політичної сили.
До речі часом це саме не той спритний народний обранець від «Слуг», який є ляльководом лідера сумської фракції «Слуга народу» в міській раді Ігоря Кальченка – «героя» нашого попереднього журналістського розслідування?…