Під час масованої атаки вночі в середу авіація РФ обстрілювала Україну, зокрема, ракетами Х-101 із подвійною бойовою частиною, виготовленими у другому кварталі 2024 року.
Про це український військовий портал Defense Express пише 8 травня.
На фотографіях, які опинилися в розпорядженні Defense Express, зафіксовано збиту 8 травня модернізовану ракету Х-101. Експерти порталу визначили за серійним номером, що її виготовили у другому кварталі 2024 року, тобто цю ракету окупанти для удару по Україні взяли "буквально з конвеєра".
Defense Express, аналізуючи фото, дійшов висновку, що ракету було оснащено подвійною бойовою частиною (БЧ). Зазначають, що на додачу до стандартної БЧ масою 450 кг на Х-101 також стояла додаткова БЧ масою 350 кг, усього ударна частина ракети складалася із двох боєголовок загальною вагою 800 кг.
Defense Express вважає, що росіяни змогли поставити на Х-101 подвійну БЧ масою 800 кг завдяки зменшенню розміру паливного бака і зниженню показника дальності польоту орієнтовно від 5500 км до 2250 км, зберігши водночас запас дальності польоту, достатній для завдання ударів по всій території України.
Зазначають, що запас дальності 2250 км теоретично дає змогу пролетіти маршрут від Саратовської області РФ (один із пускових районів для носіїв Х-101 – бомбардувальників Ту-95) до Львівської області, водночас навіть зберігається "запас" 500–700 км польоту для активного маневрування на шляху прямування.
Уперше використання російських ракет із двома боєголовками для ударів по Україні зафіксували лише наприкінці березня, інформує Defense Express. Це може означати, що російський ВПК зараз лише розгортає виробництво ракет Х-101 із подвійною бойовою частиною, вважає видання.
Портал нагадує, що в РФ розмови про розроблення подвійної БЧ для Х-101 вели ще на початку 2010-х, проте їх застосування зафіксували лише у 2024 році.
У Defense Express вказали, що експертам поки невідомо, чи вносили росіяни якісь зміни в роботу системи наведення й інші елементи бортової апаратури для цієї ракети, однак зафіксовано, що в разі падіння після збивання обидві бойові частини не спрацювали під час удару об землю.
"Відкритим також є й питання, як має відбуватися спрацьовування двох бойових частин на відповідно споряджених Х-101, які зараз застосовуються для ударів по Україні", – зазначає портал.
На думку експертів Defense Express, використання таких ракет для ударів по енергетиці України може свідчити про те, що росіяни під час планування атак враховують "стабільно високий рівень ефективності" української ППО й тому винаходять альтернативні засоби для збільшення масштабу руйнувань.
Командувач Повітряних сил ЗСУ Микола Олещук повідомляв, що війська РФ 8 травня випустили по Україні 55 ракет і 21 ударний безпілотник, зокрема 45 крилатих ракет Х-101/Х-555 із літаків стратегічної авіації Ту-95ТС (запуски із Саратовської області РФ, акваторії Каспійського моря). Українські військові, зокрема, знищили 33 крилаті ракети Х-101/Х-555.
Нагадаємо, у ніч на 8 травня Росія завдала великомасштабних ракетних і дронових ударів по енергетичній інфраструктурі України, що стало п'ятою такою атакою з 22 березня 2024 року. Вона вдалася до неї, продовжуючи використовувати деградовану систему української протиповітряної оборони напередодні прибуття західної допомоги.