Мобілазація
29.10.2024 14:02

Український уряд планує посилити критерії для віднесення підприємств до категорії критично важливих, що дозволить бронювати працівників від мобілізації. Нові вимоги можуть бути запроваджені після завершення аудиту рішень щодо надання підприємствам цього статусу, повідомляє РБК-Україна.

Посилення вимог після аудиту

Джерела в уряді повідомили, що перегляд критеріїв відбудеться після завершення аудиту підприємств, які отримали статус критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення після 31 травня 2024 року. Це рішення спрямоване на покращення прозорості процесу надання цього статусу.

Підвищення мінімальної зарплати для критичних підприємств

Одним із можливих нововведень стане підвищення мінімальної зарплати, необхідної для отримання статусу критично важливого підприємства. Наразі зарплата має відповідати середньому показнику по регіону, але уряд розглядає варіант запровадження єдиного мінімального рівня для всієї країни, який може становити 19-20 тисяч гривень на місяць.

Проблеми з наданням статусу

У деяких регіонах України вже зафіксовано порушення у процесі надання статусу критично важливих підприємств. Особливо це стосується Києва, де діє близько 50 таких критеріїв, а також Львівської, Сумської, Хмельницької та Одеської областей. Основні проблеми виявлені в обласних військових адміністраціях (ОВА), які відповідають за формування критеріїв.

Узгодження критеріїв з Міноборони та Мінекономіки

Уряд також планує запровадити обов'язкове узгодження галузевих та регіональних критеріїв критичності з Міністерством оборони та Міністерством економіки. Це дозволить забезпечити більш жорсткий контроль та уникнути маніпуляцій з отриманням статусу критично важливого підприємства.

Додаткова перевірка підприємств

Підприємства, які отримали статус критично важливих після червня, будуть додатково перевірені на справедливість отримання цього статусу. Виявлено випадки, коли після отримання статусу підприємства знижували зарплати або різко збільшували кількість співробітників, що може свідчити про маніпуляції.

Можливі наслідки

Якщо в результаті перевірок будуть виявлені порушення чи маніпуляції, підприємства можуть втратити свій статус критично важливого. Це стане прямим наслідком зловживань у процесі подачі документів та виконання вимог.

Аудит рішень уряду

Зазначимо, Кабінет міністрів України ухвалив рішення про проведення повторного аудиту підприємств, установ та організацій щодо відповідності критеріям для бронювання працівників від мобілізації. Крім того, уряд поновив процедуру бронювання для підприємств, які отримали цей статус до 31 травня.

Нагадаємо, Верховна Рада України ухвалила рішення продовжити дію воєнного стану та загальної мобілізації ще на 90 днів. Це вже 13-е голосування щодо воєнного стану з початку повномасштабної війни.

Раніше повідомлялось, посол України у Великій Британії та колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний допустив мобілізацію жінок в Україні, щоб врятувати Європу від війни.