Різдвяний піст
16.11.2024 12:28

Різдвяний піст — останній піст року, який триває 40 днів до свята Різдва Христового. Він вважається менш суворим, ніж Великий піст, проте має свої особливості та духовний сенс.

Коли триває Різдвяний піст

За новим церковним календарем: з 15 листопада до 25 грудня 2024 року.
За старим календарем: з 28 листопада до 7 січня.
Мета посту — очистити душу та тіло, щоб з чистим серцем зустріти Різдво.

Як правильно постити

Згідно з православною традицією, під час посту важливо дотримуватися певних правил:

позбавлятися поганих помислів, прощати образи;
утримуватися від гріхів, таких як злість, осудження, лайка;
відмовитися від скоромної їжі (м'ясо, молочні продукти, яйця).

Однак суть посту не в їжі. Як наголошує священник Православної церкви України Георгій Коваленко, піст — це не обмеження, а звільнення, пише УНІАН.

"Піст — це духовна вправа, яка допомагає навчитися свідомого самообмеження, бути вільним і незалежним від спокус або поганих звичок", — зазначив панотець.

Настанови з Євангелія

Про те, як правильно постити за Біблією, сказано в Євангеліє від Матвія 6:1-18 - там є такі настанови Христа: "А як постите, то не будьте сумні, як оті лицеміри: вони, бо змінюють обличчя свої, щоб бачили люди, що постять вони. По правді кажу вам: вони мають уже нагороду свою! А ти, коли постиш, намасти свою голову, і лице своє вмий, щоб ти посту свого не виявив людям, а Отцеві своєму, що в таїні; і Отець твій, що бачить таємне, віддасть тобі явно".

Кому дозволено не постити

Церква розуміє, що не всі можуть дотримуватися традиційного посту. Священники наголошують, що це добровільна практика, і тих, хто не постить, не вважають грішниками.

Від посту звільняються:

люди похилого віку та хворі;
вагітні та матері, які годують груддю;
діти;
військові та ті, хто перебуває у складних умовах.

Зокрема, воїни на фронті можуть обрати нетрадиційні способи посту, наприклад, утримання від лайки або інших звичок.

Новітні підходи до посту

Окрім традиційного утримання від їжі, сучасний піст може включати обмеження в інформаційному полі, наприклад, зменшення часу в соціальних мережах або уникання негативного контенту.

Різдвяний піст — це можливість для духовного очищення та самовдосконалення. Церква приймає всіх, незалежно від того, чи дотримуються вони посту. Головне — щире бажання покращити себе, стримувати негативні емоції та бути ближчим до Бога.

Нагадаємо, у листопаді українці матимуть можливість відзначити ряд церковних свят.

Ми писали, що Всеукраїнська Рада церков і релігійних організацій підтримала заборону УПЦ МП в Україні. Також ми писали, що Верховна Рада прийняла в цілому законопроєкт про заборону російської церкви в Україні.

Зазначимо, що в УПЦ вже не моляться за патріарха Кирила та запевняють, що не хочуть навіть згадувати про московський патріархат. УПЦ багато робить для українських захисників, зокрема регулярно відправляє на фронт якусь допомогу. УПЦ моляться за перемогу та незалежність України та згадують у молитвах митрополита Онуфрія.

До 24 лютого 2022 року в УПЦ була традиція, яка залишалася з радянських часів – у молитвах священники згадували російського патріарха Кирила. Але після повномасштабного вторгнення РФ у всій УПЦ це більше не відбувається. В УПЦ не переходили на новий календар та святкують дати так, як і раніше.