Кутя
04.01.2025 13:26

Свято Водохреще у 2025 році припадає на 6 січня за новоюліанським календарем. Цей день завершує цикл різдвяно-новорічних свят і є одним із 12 найбільших християнських свят року. Християни згадують подію хрещення Ісуса Христа у водах Йордану, яку здійснив святий Іоанн Хреститель.

Підготовка до свята

Напередодні Водохреща, 5 січня, віряни збираються на Другий Святвечір. Ця вечеря за традицією схожа на Різдвяну, але проходить скромніше. Головна страва – кутя – завершує різдвяний цикл і більше не подається до наступного Різдва.

Зранку 6 січня у храмах розпочинаються святкові богослужіння, після яких проводять обряд освячення води. Ця традиція є однією з найважливіших у святі Водохреща. Вода, освячена в цей день, вважається цілющою і має захисні властивості.

Символіка Водохреща

Свято також відоме як Богоявлення і символізує очищення душі та оновлення. Подія хрещення Ісуса знаменує явлення Пресвятої Трійці – Бога Отця, Бога Сина і Бога Духа Святого. Згідно з легендами, у цей день річка Йордан змінює свій напрямок течії, що символізує оновлення світу.

Традиції та звичаї

Українці продовжують дотримуватись звичаїв, серед яких:

  • Освячення води у храмах і на річках. Вважається, що ця вода має благословляти і захищати родину протягом року.
  • Купання в ополонці. Занурення в освячену воду вважається очищенням від гріхів та дарує здоров’я.

Водночас Церква підкреслює, що купання – це народна традиція, яка не є обов’язковою частиною святкування.

Святвечір за старим стилем

За старим (юліанським) календарем, 6 січня відзначається Святвечір, який завершує Різдвяний піст. Меню цього вечора є пісним і складається з 12 страв, головною серед яких є кутя. За традицією, за вечерею повинна бути присутня вся родина. Будинок прибирають і прикрашають, на стіл стелять білу скатертину. У давнину саме на Різдво, а не на Новий рік, встановлювали ялинку та дарували подарунки. Відомою українською традицією на Різдво є виконання колядок.

Зазначимо, що після того, як Православна Церква України (ПЦУ) перейшла на новоюліанський церковний календар, дати деяких звичних для нас свят змістились. Тим часом УПЦ не переходили на новий календар та святкують дати так, як і раніше, 6 січня - Святий вечір, 7 - Різдво, 19 - Водохреща.

Ми писали, що в УПЦ вже не моляться за патріарха Кирила та запевняють, що не хочуть навіть згадувати про московський патріархат. УПЦ багато робить для українських захисників, зокрема регулярно відправляє на фронт якусь допомогу. УПЦ моляться за перемогу та незалежність України та згадують у молитвах митрополита Онуфрія.

До 24 лютого 2022 року в УПЦ була традиція, яка залишалася з радянських часів – у молитвах священники згадували російського патріарха Кирила. Але після повномасштабного вторгнення РФ у всій УПЦ це більше не відбувається.