Чи варто очікувати масового продажу земель з 1 липня?
Насправді все не так просто і однозначно. Треба розуміти, що ці 90% земель всі сьогодні в оренді. І по договорах ти не можеш бути її власником. Людина думає, що ринок землі відкрився — все, я можу піти продати. Але орендар каже: ні, в договорі написано, що ти маєш спочатку у мене спитати згоду. Тобто фактично процес буде зупинений. Але це не означає, що ура, все класно і нічого поганого не станеться. Може статися і обов'язково станеться, тільки не у 2021-му, не у 2024 році.
Кажуть, що до 2024 року іноземці не можуть купувати землю. Нібито до 2024 року у нас ще є якийсь час, радіємо, а потім буде саме лихо. Це теж неправильно. Тут більше глобальний аспект важливий, який полягає у тому, що взагалі ідея землю продавати просувалися всіма зовнішніми структурами: ЄБРР, Світовий банк, Міжнародний банк, МВФ. Говорили, що треба піднімати питання продажу, і один з аргументів був, що з 1992 року не можемо переконати: то Тимошенко, то Ющенко, то Янукович, то ще хтось — словом, 50 варіантів.
Це питання актуальне для тих людей, які чекали з 1992 року. Ви думаєте, що вони ще не почекають 20 років? Почекають. 2021-2024 роки — на жаль, це нас не врятує, тому що бізнес буде спокійно собі чекати. У мене зразу виникає питання: чого вони будуть чекати? Металургія показова. У нас була група по Донбасу Тарути і Гайдука — де вона? Немає, їх викупили. Ахметов, “Метінвест” - це найбільша сьогодні компанія, вони закредитовані, у них борги на 3,5 млрд доларів, їх не продаси. А є ще заводи, які ми навіть назви не згадаємо, які позакривалися, в Дніпрі, в Запоріжжі, в Донецький області, бо все поскуповували. Хто? Росіяни дуже багато поскуповували, вони фактично знищували конкуренцію. Повертаючись до того, чого вони будуть чекати від ринку землі. Це самі власники, ті, що зараз орендують, вони також закредитовані, вони кредити беруть на Заході. І тоді вони почекають того часу, коли вони настільки ослабнуть, що землю вже віддадуть великим корпораціям транснаціональним за безцін.
Тобто це не питання 2021-2024 років, а 2034-2044 років — от тоді ми вже побачимо дійсно розпродаж землі. В принципі, час є, щоб щось змінити, відіграти, але потрібна, звичайно, політична воля. Більш того, потрібні потужні економічні гравці, яких практично в Україні немає. Якщо говорити про Ахметова, Пінчука — вони всі закредитовані. Тобто нічого хорошого не буде. Люди взагалі нічого не отримують, це ілюзія. Ну, один-двоє-тисяча — ну, це не показник в цілому.