Російський диктатор Володимир Путін вчора виступив зі зверненням та прокоментував удари міжконтинентальною ракетою по підприємству у місті Дніпро. Він вважає, що Україна сама не може застосовувати західну зброю. Тому Росія тепер може атакувати країни, які допомагали у цьому Україні. Чи здатна Росія нанести удари по Заходу і як можна трактувати його звернення, From-UA звернувся за коментарем до українського політолога, голови правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимира Фесенко.
- Прямих ударів, тим більше ядерною зброєю, не буде, у всякому разі поки до влади не прийшов Трамп і поки не почалися переговори. Путін буде чекати переговорів. Починати ескалацію зараз це дуже ризиковано. Тобто прямі атаки на США і країни НАТО означають, що будуть удари у відповідь. Якщо війна звичайною зброєю, Росія не потягне війну на два фронти, вона не може перемогти одну Україну, а тут ще й НАТО. А якщо почнуться ще й ядерні удари, то це катастрофа для всіх. І Путін це знає.
Зверніть увагу. Якщо уважно послухати його звернення, то там є й погрози, а є й заклики до переговорів, зокрема про ракети середньої дальності. Тому це традиційна путінська тактика: і погрози, і одночасно заклики до переговорів. Зараз він буде чекати Трампа. І думаю, що це звернення — це, я б так сказав, важливий елемент інформаційно-психологічної спецоперації. Частково вона спрямована на нас, але більше на Захід, особливо на США. І вагомий елемент цієї спецоперації — це ракетний удар сучасною зброєю, хоча зброя й експериментальна. Путін сказав, що це за ракети. Раніше йшла мова про “Рубіж”, Путін сказав про якийсь “Орешник”, але з'являються ще нові версії. Я вже нарахував не менше 5 різних версій, що це за ракета, але очевидно одне, що це експериментальна зброя, якої у Росії небагато. Будь-яка експериментальна зброя — це одиниці, і вона ще не пройшла випробування, і тому її застосовувати масово Росія не може.
Крім того, погроза була в чому? Що це потенційний носій ядерної зброї. Путіну треба було відповісти на удари по міжнародно визнантериторії РФ, тому що ці самі “Шторм Шейдоуз” вже застосовувались по території, яку Росія нібито вважає своєю — були удари по Криму, а за конституцією РФ це вже давно територія РФ. Але зараз стало очевидно, що Путін чітко розрізняє удари по окупованих територіях і удари власне по території Росії. І тому треба було відповісти, продемонструвати, як він сказав, “адекватну відповідь”. Треба було щось вигадати — ось вигадали такий хід як використання сучасної експериментальної зброї, гіперзвукова ракета, яка може бути носієм ядерної зброї. Це погроза, але погроза, яка підвищує градус напруги навколо війни Росії з Україною. Так що, я б сказав, інформаційно-психологічна спецоперація, скомбінована з ракетним ударом, ось це новий нюанс. Ну і знадобився виступ самого Путіна, тому що в Росії чекали, що Захід злякається, коли спочатку попередили посольства, що нібито може бути удар по Києву. Потім було попередження, до речі, щодо удару по Дніпру. Сьогодні з Радою, як і з посольствами — це продовження саме психологічної операції. І далі буде. Путін же анонсував попередження ударів по містах України, це намагання спровокувати паніку. Так я ж кажу, це інформаційно-психологічна спецоперація. Головне саме це. Якихось прямих ударів по території країн НАТО не буде, це занадто ризиковано для Росії. Плюс я ж кажу, Путін буде чекати Трампа. Можуть бути диверсії, асиметричні відповіді — це можливо. Вже є інформація, що в США готуються, що можуть бути диверсії в країнах НАТО проти американських баз і т.д. Тобто методи гібридної війни, це можливо. Ну і удари по території України, це теж можливо.