Французьке видання опублікувало статтю про Першу Леді Олену Зеленську, яка начебто купила наддорогий автомобіль Bugatti Tourbillon. Доказом купівля став чек та відео з заявою співробітника автосалону, який був присутній під час презентації авто. І стаття, і відео — чергова спроба російських пропагандистів скомпрометувати Україну.
Про те, що вигадали у РФ, ідеться у розслідуванні Центру протидії дезінформації (ЦПД).
У ЦПД пояснили, що 1 липня у мережі російських ЗМІ опублікували повідомлення про Олену Зеленську та Bugatti. Росіяни повідомляли, що на французькому новинному порталі Vérité Сachée з'явилась інформація, начебто Перша Леді купила автомобіль — один з найдорожчих у світі, вартістю 4,5 млн євро. При цьому Bugatti Tourbillon ще навіть не продається в автосалонах, тому навмисно для Зеленської провели презентацію. Чоловік, який бачив цю презентацію, записав відео, у якому розповів, що все відбулось у нього перед очима.
Насправді є низка доказів, які доводять, що це фейк, створений росіянами, запевнили у ЦПД. Докази українських розслідувачів стосуються двох напрямків — походження сайту, де вперше з'явилась ця "новина", та сумнівність заяви чоловіка, на очах якого начебто відбулась купівля.
Сайт видання Vérité Сachée створений всього лиш за 9 днів до дати публікації статті про Зеленську, заявили розслідувачі. Сайт дійсно наповнений новинами, але вони містять ознаки генерації штучним інтелектом. У деяких новинах залишили навіть інструкції, на основі яких мала створюватись "новина".
Чоловік, який заявив про купівлі авто, дійсно має акаунт у соцмережах. Однак акаунт має всього лиш чотири дописи. Крім того, відео створили за допомогою технології deepfake.
У ЦПД підсумували, що російські пропагандисти створили фейк, щоб скомпрометувати Олену Зеленську. Однак зробили це настілки неякісно, що цей фейк легко спростувати.
На сторінці Facebook Олени Зеленської немає коментарів щодо фейку, який поширили у росЗМІ про Bugatti Tourbillon за 4,5 млн євро.
Нагадаємо, чергова порція фейків від російських пропагандистів. Цього разу Кремль запустив у мережу фейкові повідомлення про нібито деградацію атомної галузі в Україні.