Росія вдарила по Дніпру міжконтинентальною балістичною ракетою (МБР). Це перше у світі бойове застосування цієї зброї, яка розроблялася для того, щоб нести ядерний заряд.
Військова активність росіян посилилась в останні дні після повідомлень про застосування Україною західних далекобійних ракет ATACMS та Storm Shadow для ударів по Брянській та Курській областях Росії.
Російський президент Володимир Путін у відповідь змінив ядерну доктрину, розширивши умови для використання Москвою ядерної зброї. А міжконтинентальні балістичні ракети є одними з носіїв ядерних боєголовок.
Наскільки реальною є загроза ядерної війни та як у відповідь мають діяти західні союзники України, Голос Америки розпитав кількох експертів з ядерної тематики у Вашингтоні.
Спостереження за бойовою готовністю ядерних сил Російської Федерації є пріоритетом американської розвідки, говорить Метью Банн, аналітик з питань ядерної зброї та колишній науковий радник в адміністрації Біла Клінтона.
"Наскільки нам відомо, вони у бойовій готовності. Було б нерозумно з боку Сполучених Штатів не повірити, що Росія може застосувати ядерну зброю, якщо вона захоче її застосувати", – каже Банн.
Востаннє, за словами Банна, розвідка США серйозно розглядала небезпеку використання Росією ядерної зброї для удару по Україні у кінці 2022 року після успішного контрнаступу ЗСУ на Харківщині та Херсонщині.
"Була оцінка, що, якщо Україна успішно досягне точки, коли буде серйозна загроза для Криму, – можливо, 50 на 50 шансів, – то Росія за таких обставин вибере застосувати ядерну зброю", – каже аналітик з питань ядерної зброї.
Водночас інший аналітик, Джон Ерат, старший політичний директор вашингтонського Центру контролю над озброєннями та нерозповсюдженням, вважає Росія навряд готова застосовувати ядерну зброю. "Червоних ліній" для її використання було перейдено чимало за останні два роки.
Протягом останніх двох років Росія неодноразово погрожувала використанням ядерної зброї. Мета цих погроз - залякати захід та Україну, кажуть експерти.
"Політика Росії полягає у послідовних спробах змусити країни припинити підтримку України, довести, що Україна не може виграти війну і Росії слід дозволити диктувати умови припинення вогню", – каже Ерат.
Джон Гарді, експерт у сфері безпеки вашингтонського Фонду захисту демократії, вважає, що Захід попри все має далі підтримувати Україну усіма засобами.
"Я вважаю, що нам потрібно підтримати Україну в завданні ударів по інших цілях у Росії, у тому числі надаючи більше ракет. Є різні кроки, які ми можемо зробити для цього, як то надання ракет JASSM, чи збільшення експорту в України ракет ATACMS", – каже Гарді.
Водночас на думку Метью Банна, зараз у світі найвищий ризик ядерної війни з часу Кубинської кризи, коли СРСР розмістив ядерні ракети на Кубі у 1962 році. І без дипломатії тут не впоратись.
Нагадаємо, на Курахівському напрямку російські окупанти намагаються влаштували відразу два котли для ЗСУ. Росіяни вже окупували село Дальнє на південному заході від Курахового. Просунулися загарбники й у самому місті.