Російські війська завдали масованого удару по Україні, залишивши українців без світла. Найбільше постраждали Львівська область, де понад 500 тисяч абонентів залишилися без електрики, та Волинь – понад 200 тисяч абонентів. У більшості регіонів введено екстрені відключення.
"Росія здійснила вже 11-ту за цей рік масовану атаку на обʼєкти цивільної енергетичної інфраструктури. Енергетики працюють над забезпеченням резервних схем живлення там, де це можливо. Вони вже приступили до відновлювальних робіт, де дозволяє безпекова ситуація", - повідомили у Міненерго.
О 6:34 ранку Національна енергетична компанія "Укренерго" повідомила, що у зв'язку з оголошенням повітряної тривоги в Україні застосовані аварійні відключення електроенергії.
Станом на 11.50 аварійні відключення скасовані.
"Усі споживачі повертаються до графіків погодинних відключень", - йдеться у повідомленні Укренерго.
Скільки ракет і дронів було запущено
Як повідомляють Повітряні сили, протягом ночі на 28 листопада росіяни запустили 188 засобів повітряного нападу:
- 57 крилатих ракет Х-101,
- 28 ракет "Калібр",
- 97 ударних дронів типу "Shahed" та інших безпілотників,
- три ракети С-300,
- три керовані ракети Х-59/69.
Підтверджено збиття:
- 76 крилатих ракет Х-101/«Калібр»;
- 3 керовані авіаційні ракети Х-59/69;
- 35 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників невстановленого типу (62 ворожих безпілотники локаційно втрачено).
Ракетно-дроновий удар противника був спрямований на об’єкти енергетики України.
Мета ударів Російська армія продовжує цілеспрямовано атакувати об'єкти енергетики. У листопаді 2024 року це вже другий масований напад. Внаслідок сьогоднішніх ударів є постраждалі: троє в Одеській області та двоє у Київській.
На Київщині триває ліквідація пожежі
"На Київщині триває ліквідація пожежі, що спричинена ворожою ракетною атакою. До робіт залучено 33 чоловіки особового складу та 8 одиниць техніки. Потерпілих і загиблих немає", - інформує ДСНС України.
Національна поліція України повідомила, що на Київщині двоє громадян постраждали, пошкоджені автівки та підприємство.
Ситуація на Одещині
Голова Одеської обласної військової адміністрації Олег Кіпер повідомив, що внаслідок російської атаки постраждало двоє людей.
"Поранені – 16-річний хлопець та 90-річна жінка. В обох садна та різані рани. Постраждалим медична допомога була надана на місці. Госпіталізації не потребують. Також сьогодні в лікарні від отриманих травм померла 26-річна дівчина, яка була поранена внаслідок російської дронової атаки 8 листопада. Лікарі робили все можливе, проте врятувати одеситку, на жаль, не вдалося…
Висловлюю щирі співчуття рідним та близьким", - йдеться у повідомленні.
Внаслідок атаки в Одеському районі є пошкодження шести житлових приватних будинків. Постраждала одна людина. Також через падіння уламків однієї з ракет, в області виникло загорання сухої трави. Ліквідовано самозатуханням. Підрозділи ДСНС не залучались.
В Одесі виникло загорання гаражного приміщення, наразі рятувальники працюють над ліквідацією наслідків.
Наслідки ударів на Волині
Під час масованого удару ворога постраждала й Волинь. На території області є прильоти. Також введені екстрені відключення світла.
"Скеровували ракети по критичній інфраструктурі. На щастя, без людських жертв. Є пошкоджені приватні господарські будівлі. Також це вплине на відключення електроенергії на Волині. Наразі тимчасово без світла орієнтовно 215 тисяч абонентів. Вся важлива інфраструктура, яка залишилась без електроенергії, переведена на генератори. Зібрано штаб ТЕБ та НС для ліквідації наслідків ворожої атаки. Запускаємо в роботу додаткові пункти незламності, де буде світло, інтернет та тепло. Вже завершено гасіння пожежі. Усі відповідні служби працюють над тим, аби чим швидше відновити тепло- водо- та електропостачання", - повідомив голова Волинської обласної державної адміністрації Іван Рудницький.
Реакція президента
Президент України Володимир Зеленський відреагував на масовану атаку Росії. У Телеграм він написав:
"Від ранку вже були доповіді командувача Повітряних сил, міністрів внутрішніх справ та енергетики щодо наслідків російського удару. Мішень – наша енергетика. Загалом близько 100 ударних дронів, понад 90 ракет різних типів. У кількох областях зафіксовані удари «калібрами» з касетними боєприпасами й саме по цивільній інфраструктурі. Ці касетні частини значно ускладнюють нашим рятувальникам та енергетикам ліквідацію наслідків удару, і це дуже підла ескалація російської терористичної тактики.
У всіх областях, де це потрібно, залучені необхідні сили. Максимально працюють наші енергетики та всі служби, щоб повернути нормальність життю, щоб допомогти людям. Розгорнуто пункти незламності. Дякую кожному й кожній, хто зараз допомагає й виконує свою роботу для відновлення енергопостачання.
Кожна така атака доводить, що системи ППО необхідні зараз в Україні, де вони рятують життя, а не на базах зберігання. Це особливо важливо в зимовий період, коли маємо захистити нашу інфраструктуру від цілеспрямованих російських ударів. Ми постійно працюємо з партнерами, щоб мати більше сили для захисту, і вчасне постачання зараз та повне виконання домовленостей зокрема щодо ППО – це те, що найбільше потрібно".
Ядерна загроза
Раніше ми писали, що російський диктатор Володимир Путін підписав указ «Про затвердження Основ державної політики РФ у сфері ядерного стримування», який був опублікований на державному сайті РФ і відразу ж набув чинності. На цей крок Москва пішла через кілька днів після того, як стало відомо, що Білий дім дав Україні дозвіл на запуск ракет американського виробництва вглиб російської території.
Згідно з опублікованими змінами, підставами для завдання ядерного удару у Росії тепер є:
- агресія проти Росії або її союзників з боку неядерної держави, якщо вона підтримується ядерною державою;
- масовані атаки на РФ неядерними засобами, включаючи безпілотні літальні апарати (БпЛА).
Цей документ ставить акцент на можливість застосування ядерної зброї навіть у відповідь на дії, які не пов’язані з ядерною загрозою.