Сьогодні, 5 грудня, президент України Володимир Зеленський підписав указ про введення санкцій проти влади Грузії. Це стало реакцією на події в країні.
"Щойно підписав указ, який надає сили рішенню РНБО про санкції. Це санкції проти тієї частини влади зараз у Грузії, яка здає Грузію Путіну. Саме проти цього зараз у Грузії - протести", - розповів він у Telegram.
"Так буває в міжнародних справах: якщо вчасно не відреагувати або якщо відреагувати непринципово, то далі – втрачені десятиліття і країни, позбавлені свободи. Не можна втратити нікого в цьому регіоні: ані Грузію, ані Молдову, ані Україну. Разом треба захищатись проти Москви. Ми закликаємо Європу, Америку, всіх у світі діяти так само – діяти принципово", - йдеться у повідомленні.
Хто увійшов у санкційний список
Згідно з указом, до списку осіб, проти яких Україна ввела санкції, увійшли:
Бідзіна Іванішвілі - колишній прем'єр-міністр Грузії;
Грігол Лілуашвілі - член парламенту Грузії;
Кахабер Каладзе - грузинський політик та колишній футболіст київського "Дінамо", захисник італійського клубу "Мілан" і національної збірної Грузії. Мер Тбілісі з 13 листопада 2017 року;
Міхаїл Чінчаладзе - голова Апеляційного суду Грузії;
Мамука Мдінарадзе - виконавчий секретар партії "Грузинська мрія";
Вахтанг Гомелаурі - грузинський політик, який обіймав посаду міністра внутрішніх справ і Служби безпеки Грузії з вересня 2019 року;
Отар Парцхаладзе - колишній генпрокурор Грузії, знаходиться під санкціями США;
Іраклій Рухадзе - власник телекомпанії "Імеді";
Леван Мурусідзе - суддя та член Вищої ради юстиції Грузії;
Віктор Джапарідзе - член парламенту від "Грузинської мрії";
Дімітрі Самхарадзе - член парламенту від "Грузинської мрії"
Гіоргі Хаїндрава - екс-міністр;
Іраклій Кобахідзе - грузинський проросійський політик, спікер парламенту Грузії з 18 листопада 2016 по 21 червня 2019 року, прем'єр-міністр Грузії з 8 лютого 2024 року, член парламенту з 2016 року, лідер партії "Грузинська мрія" з 11 січня 2021 року;
А також Гіоргі Кобахідзе, Звіад Шаламберідзе, Шалва Тадумадзе, Теа Цулукіані, Іраклій Карселадзе, Каха Бекаурі.
Санкції діятимуть строком на 10 років.
Ситуація в Грузії
У Грузії вже тиждень тривають протести через загрозу зриву євроінтеграції. Вони розпочалися після заяви прем’єр-міністра Іраклія Кобахідзе 28 листопада про те, що Грузія відтерміновує початок переговорів про вступ до ЄС до кінця 2028 року.
Також уряд країни відмовився від будь-якої бюджетної дотації від Євросоюзу. Саме це і стало приводом для народних хвилювань. Протести охопили Тбілісі та ще кілька грузинських міст. Правоохоронці намагалися розганяти мітингувальників на вулицях міст Грузії, застосовуючи водомети і силовий вплив.