19 грудня
18.12.2024 14:15

З вересня 2023 року Православна церква України перейшла на новоюліанський календар, через що всі релігійні свята змістилися на два тижні назад і тепер святкуються, як у більшості європейських країн. Наприклад, Різдво українці здебільшого святкуватимуть 25 грудня, а День святого Миколая вже відзначали 6 грудня. Водночас частина вірян продовжує дотримуватися старого стилю і вшановує Миколая Чудотворця 19 грудня.

Хто такий святий Миколай

Святий Миколай, також відомий як Миколай Чудотворець, був архієпископом Мир Лікійських і великим Божим угодником. Народившись у III столітті в сім'ї аристократів, з дитинства проявляв любов до Бога: вивчав Святе Письмо, молився та відвідував храм.

Миколай був відомий своєю щедрістю та мудрістю. За легендами, після смерті батьків він витратив свою спадщину на допомогу нужденним, даруючи їжу, теплі речі та іграшки. Його благодійність здобула велику популярність, і люди обрали його єпископом. Навіть після смерті Миколая, його мощам приписували здатність зцілювати хвороби.

Традиції Дня святого Миколая

Цей день особливо улюблений дітьми, які пишуть листи святому і знаходять подарунки під подушкою вранці 19 грудня.

Окрім дитячих радощів, свято має й інші традиції. Люди намагаються віддати борги, не брати нових, а також миритися з тими, з ким перебували у сварці. У цей день прийнято ходити до церкви, молитися святому Миколаю та просити його про захист і благословення.

Як у нас викрали Святого Миколая

Видання vikna.tv нагадало, як у нас викрали Святого Миколая. Зазначається, що 30-ті роки запам’яталися в історії як час жорстоких політичних репресій у СРСР і боротьби з церквою. Релігійні святкування були під забороною, а традиції свят поступово витіснялися новими радянськими символами.

Лише в 1935–1936 роках радянська влада дозволила святкувати Новий рік, але без жодного натяку на релігійних персонажів чи символи. У 1935 році Павло Постишев, соратник Сталіна, висунув тезу про необхідність створення нових радянських традицій і символів для святкування Нового року.

У 1937 році пропагандисти представили новорічного персонажа — Діда Мороза, який став альтернативою християнському образу Святого Миколая. Цей "червоний дід" був радянською версією Санти, яка мала витіснити церковні традиції та вплив християнства.

Як виник Дід Мороз

Образ Діда Мороза походить із язичницьких вірувань. У міфології його зображали як суворого володаря зими, який приносив лютий холод, міг заморозити людей, худобу та знищити їхні запаси. Проте радянська пропаганда перетворила цього негативного персонажа на доброзичливого дідуся, який дарує подарунки.

Пропагандисти вдягнули його в червоний костюм, додали вату для бороди, намалювали червоний ніс і вручили мішок із цукерками, щоб він максимально нагадував християнського Миколая. Так «червоний дід» став частиною новорічної традиції, витіснивши з пам’яті людей Святого Миколая та його добрі християнські традиції.

Нагадаємо, до Різдва залишилось лише кілька тижнів, і компанія OpenAI додала голос Санта Клауса до чатбота ChatGPT. Тепер кожен може поспілкуватися з Сантою через розширений голосовий режим ChatGPT. Ця нова функція буде доступна лише до кінця року.

Раніше повідомлялося, що в УПЦ вже не моляться за патріарха Кирила та запевняють, що не хочуть навіть згадувати про московський патріархат. УПЦ багато робить для українських захисників, зокрема регулярно відправляє на фронт якусь допомогу. УПЦ моляться за перемогу та незалежність України та згадують у молитвах митрополита Онуфрія.

До 24 лютого 2022 року в УПЦ була традиція, яка залишалася з радянських часів – у молитвах священники згадували російського патріарха Кирила. Але після повномасштабного вторгнення РФ у всій УПЦ це більше не відбувається. В УПЦ не переходили на новий календар та святкують дати так, як і раніше.