погода
24.01.2025 12:49

Лютий цього року обіцяє бути теплішим, ніж зазвичай. Синоптики кажуть, що морозів буде менше, а снігу випаде небагато. Погода більше схожа на ранню весну, ніж на справжню зиму.

Так, у лютому 2025 року в Україні очікується середня місячна температура повітря від -3°C до +2°C, що на 1,5-2°C вище за кліматичну норму. Такий прогноз оприлюднив Укргідрометцентр. У порівнянні з січнем, коли температура прогнозувалася в межах 0...-3°C, та груднем (-4...+2°C), лютий буде теплішим.

Кількість опадів у лютому очікується на рівні 25-65 мм, що нижче за середньостатистичну норму.

Кліматичні особливості лютого

За багаторічними спостереженнями, середня температура в останньому місяці зими становить від 0 до -5°C, а на півдні Одещини, в Криму та Закарпатті місцями до +4°C.

Найнижча зафіксована температура повітря сягала -24...-39°C, на півдні Одещини та в Криму -15...-23°C.
Найтепліші лютневі дні мали температурні рекорди від +12 до +20°C, а в Криму, на півдні та в окремих західних областях – до +24°C.
Кількість опадів зазвичай складає 22-67 мм, а в Карпатах – до 108 мм.

Зима 2024-2025 років у Києві

Метеорологічна зима прийшла до столиці 24 листопада – на п’ять днів раніше за кліматичну норму. Найраніше вона починалася 20 жовтня 1920 року, а найпізніше – 29 грудня 2015 року. У 2019-2020 роках метеорологічна зима в Києві взагалі не настала.

За даними Центральної геофізичної обсерваторії, 2024 рік став найтеплішим у столиці за весь період спостережень. Середньорічна температура склала 11,4°C, що на 2,4°C перевищує кліматичну норму.

Прогноз погоди на 15 днів: нові технології

Нагадаємо, що Google DeepMind презентував GenCast — інструмент, який прогнозує погоду до 15 днів із неймовірною точністю. Цей штучний інтелект швидше та ефективніше аналізує дані про температуру, вологість і навіть рух тропічних циклонів.

Завдяки “ймовірнісному” підходу (ага, не магія), GenCast розглядає одразу кілька сценаріїв розвитку подій. Наприклад, від потужності вітру до потенційної загрози штормів. І тренували його на 40 роках даних від European Centre for Medium-Range Weather Forecasting.

GenCast обіграв традиційні методи прогнозів аж у 97,2% випадків! До речі, зробити прогноз йому треба лише 8 хвилин, тоді як класичним моделям — години. Це вже другий прорив DeepMind: минулорічний GraphCast «штовхнув» точність на новий рівень. Тепер GenCast — ще більше шансів уникнути погодних катастроф.

Хоча є моменти для покращення, наприклад, точність прогнозування інтенсивності штормів. Але навіть зараз — це величезний крок у майбутнє прогнозування.