Володимир Бова
09.09.2021 16:15

Останнім часом на просторах Інтернет незвично часто замерехтіло ім’я раніше маловідомого київського бізнесмена Володимира Бови. При цьому одні джерела його називають підприємцем там меценатом, а в іншіх він з’являється з зовсім іншою славою – злочинця, шахрая та афериста. Хто ж є ця людина насправді, розбиралися журналісти видання «Антикор» в своєму розслідуванні.

Почнемо з меценатства. Дійсно, якщо забити в Google ім’я і прізвище «Володимир Бова», то він видасть, серед іншого, і посилання на статтю якогось Андрія Литовки від 8 серпня цього року з назвою «Володимир Бова: меценат або бізнесмен завжди повинен допомагати рідному місту»:

Володимир Бова: меценат або бізнесмен завжди повинен допомагати рідному місту

Чомусь матеріал розміщений на російському ресурсі, до того ж за цілий місяць має аж 8 переглядів. І як мінімум один з цих переглядів — справа рук автора цього матеріалу. До того ж згадується Володимир Бова в цій статті п’ять разів: один раз — в заголовку, два рази — в тегах. І ще два рази дається його пряма мова, в якій він абстрактно міркує про меценатство. Про те, що ж такого меценатського зробив сам Володимир Бова, в статті ні слова. Як і те, яке місто він вважає рідною і допомагає йому. Зате згадуються інші відомі в Україні бізнесмени і меценати. І щодо них уже вказуються їх конкретні дії:

Володимир Бова стаття на vc.ru

Ще один матеріал, в якому згадується Володимир Бова в якості людини, що виділив на щось гроші, стосується торішніх виборів. Дійсно, Володимир Бова проспонсорував будівництво баскетбольної площадки в Чернігові у вересні 2020 року. Причому в частині матеріалів говориться, що він виділив 2,5 мільйона гривень. Але, як випливає з сюжету телеканалу «Новий Чернігів», який вийшов як раз в розпал передвиборної гонки за крісло мера і депутатські місця в міськраді, «якийсь бізнесмен Володимир Бова дав 460 тисяч гривень на нову баскетбольну площадку біля будинку по вул. Самоквасова, 15 . Ще 2,5 мільйона додали з бюджету».

Володимир Бова виділив гроші на спортмайданчик

Так що факт виділення грошей дійсно був. Неважливо, скільки — 460 тисяч або 2,5 мільйона (вірна, скоріше, перша цифра — місцеві журналісти явно в курсі дійсних витрат) — Бова таки виділив гроші на спортмайданчик. Але це аж ніяк не меценатство. Це може бути спонсорством передвиборної кампанії кандидата в мери, спонсорством спорту, але ніяк не меценатством, яке має на увазі дещо інше вкладення грошей.

Але, як там не було, іншої інформації про «меценатство» або спонсорство, або інший благодійності Володимира Бови більше немає. Зате є цілий шквал інформації про його не зовсім, скажімо м’яко, законні дії:

Володимир Бова - видача Google

Найсвіжіші новини в цьому циклі — за серпень цього року. І йдеться в них, що активісти в столиці викрили мережу колл-центрів з російським корінням. На думку активістів, бізнесмени привласнювали кошти громадян, прикинувшись інвестиційними консультантами. А свою фірму-колл-центр називали «інвестиційною компанією».

Клієнти за порадою консультантів переводили кошти на електронні гаманці і рахунки деяких компаній, але фізично не могли забрати ці кошти, навіть отримавши міфічні дивіденди або виграш.

Активісти також отримали докази того, що дані компанії ( «TON System»; «Wf-wf»; ТОВ «ОДС«Протект Преміум Груп»; ТОВ «Лайтпрограм»;«Інформаційний центр «Гарант») працюють в «зв’язці» з Ощадбанком Росії і корпорацією «Газпром».

А стоїть за роботою як мінімум частини цих «колл-центрів» Володимир Бова, який, за твердженням активістів і незваних працівників цих «центрів», вирішує всі проблеми з правоохоронцями за певний відсоток від прибутку.

колцентри Володимира Бови

Під час якого з’ясувалося, що співробітники цієї «інвестиційної» контори працювали з країнами Європи і зуміли виманити у довірливих європейців не менше 5 мільйонів євро.

Слідство у цих справах, як запевняють правоохоронці, триває. Втім, є вагомі сумніви, що це наслідок якось відіб’ється на Володимирі Бове. Бо він уже чотири роки є обвинуваченим по куди більш тяжкого злочину — спробі викрадення людини.

Справа була ще в 2017 році, коли група осіб, до якої входив Володимир Бова, намагалася за 17 мільйонів доларів викрасти і вивезти в Росію власника Обухівського картонного комбінату Володимира Крупчака:

група осіб, до якої входив Володимир Бова, викрала бізнесмена

Цікаво, що під час обрання запобіжного заходу затриманим на лаві підсудних поруч з Володимиром Бовой сидів і тодішній начальник Обухівського районного відділу поліції Денис Ярославський:

начальник Обухівського районного відділу поліції Денис Ярославський

І вердикт суду був дуже дивним і м’яким: всіх трьох підозрюваних у спробі викрадення випустили під заставу. Володимир Бова, зокрема, вийшов під заставу в 134 тисячі гривень. Які йому, до речі, повернули в червні цього року рішенням Києво-Святошинського районного суду:

Володимир Бова - вирок суду

Це при тому, що справа по звинуваченню Бови у викраденні Крупчака аж ніяк не закрита, а в Єдиному судовому реєстрі воно значиться під номером 372/3611/17 і налічує понад 50 документів:

кримінальна справа по звинуваченню Володимира Бови у викраденні Крупчака

Вивчаючи реєстр, можна подумати, що справа знаходиться в активній фазі, але не треба спокушатися — останні рішення, які ви бачите на фото вище, це вердикти суду з приводу оплати перекладачів (один з фігурантів — громадянин РФ) і ті самі рішення з приводу повернення заставних сум. Так що перспектива трохи зрозуміла.

У зв’язку з цією кримінальною справою не можемо не згадати ще одне, де фігурував Володимир Бова. У квітні 2016 він разом з «двома невстановленими слідством особами», біля входу в бар «Мізки» в місті Києві, «під малозначним і вигаданим приводом», завдав тілесних ушкоджень своєму товаришу. Тоді Бове присудили покарання у вигляді 1 року позбавлення волі з випробувальним терміном, оскільки потерпілий погодився на мирову.

Непогашена на момент затримання Бови в 2017 році за спробу викрадення громадянина Крупчака судимість не завадила самому гуманному українському суду призначити Бове запобіжний захід у вигляді копійчаного застави.

Так що припущення про зв’язки Володимира Бови в вищих колах правоохоронців виглядають в світлі цієї інформації куди як логічними і обґрунтованими. Думки в тому, з ким пов’язаний Бова, — СБУ або поліцією — розходяться. Але більшість тих, хто погоджується про це говорити, стверджують, що пов’язаний Бова з СБУ. Але аж ніяк не в тому плані, в якому звикли все думати. Все простіше і примітивніше — Бова просто ділиться певним відсотком з потоків від схеми з інвестиційним шахрайством через свого адвоката з посадовими особами цього державного органу спецпризначення.

Ось і весь секрет успіху.

А спроби створити собі імідж «мецената» — не більше ніж димова завіса у зв’язку з тим, що ім’я Бови потрапило в ЗМІ і ним зацікавилися журналісти-розслідувачі. Причому спроба не дуже вдала, що підтверджують публікації на одному-єдиному маловідомому російському ресурсі. До того ж ця спроба знову виводить на російський слід у діяльності «інвестиційних фондів», від своїх підшефних Бовой. Бо саме така незграбність виконання властива російським кураторам з ФСБ по відношенню до своїх іноземних підопічних.