Новые судейские «выбрыки» на Николаевщине
25.08.2009 13:31
...тысячелетия основным препятствием для политического, экономического и духовного возрождения, превратилась в реальную угрозу национальной безопасности.

Ставши фактично одним із елементів функціонування держави, невід’ємною складовою її взаємовідносин з громадянами, корупція породила патологічні диспропорції не тільки в системі управління і функціонування державних інститутів, але й призвела до рішучих змін в свідомості громадян, які все більше втрачають довіру до влади і віру в справедливість.

Як доказ цьому опишемо історію, що розпочалася наприкінці грудня 2008 року, в результаті якої, напередодні Новорічного свята було фактично блоковано роботу одного з об’єктів ядерної енергетики України – Відокремленого підрозділу «Южно-Українська АЕС» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом».

І ось, з плином майже восьми місяців, це питання продовжує бути актуальним тому, що втретє здійснюється спроба та прикладаються всі зусилля для повторення «Новорічного свята» для підприємства, яке забезпечує безперебійну роботу енергетичної галузі України, щомісячно виконує та перевиконує план з виробництва електроенергії. Кримінальна історія, викладена нижче, вже завдала державному підприємству «НАЕК «Енергоатом» збитків на суму 1,6 млн. грн., незаконно списаних з рахунку компанії 12.08.2009 року. Однак, незважаючи на це, кримінальні герої не лише знаходяться на волі, а ще й займають дуже поважні посади в системі управління нашої держави.

Але, повернімося до ситуації, що склалася в Новорічні свята 2008 року.

13.10.2008 року до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби головного управління юстиції в Миколаївській області надійшла заява ТОВ «Мотордеталь-Конотоп» про прийняття на примусове виконання наказу про стягнення з ВП ЮУ АЕС ДП НАЕК «Енергоатом» збитків в сумі 7 038 719,26 грн., 1700 грн. держмита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження», 14.10.2008 року виконавче провадження було відкрито.

24.10.2008 року від ДП НАЕК «Енергоатом» в особі ВП ЮУ АЕС до підрозділу примусового виконання рішень було направлено клопотання про зупинення виконавчого провадження, відповідно до п.15 ч.1 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження» в зв’язку з тим, що боржник є підприємством паливно-енергетичного комплексу, яке бере участь у процедурі погашення заборгованості, відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» (далі – Закон №2711).

Як доказ було направлено виписку з Реєстру, якою засвідчено, що Державне підприємство Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» 28.11.2005 року внесено до зазначеного Реєстру.

Враховуючи дані обставини, пізніше, 17.11.2008 року державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень було винесено постанову про зупинення виконавчого провадження.

На цьому розпочинається «театралізований виступ» Миколаївських служителів Феміди та низка проголошених судових актів, що призвели до зриву та блокування роботи підприємства, на якому, між іншим, працює більше шести тисяч працівників, які сумлінно виконують свої трудові обов’язки.

Судовий процес, ініційований ТОВ «Мотордеталь-Конотоп» щодо визнання недійсною постанови від 17.11.2008 року про зупинення виконавчого провадження, був вдало поставлений головними диригентами суду – колегією суддів під головуванням судді Василяки К.Л., де замість овацій урочисто було проголошено ухвалу господарського суду Миколаївської області від 10.12.2008 року про задоволення скарги стягувача і визнання недійсною постанови відділу ДВС Головного управління юстиції Миколаївської області від 17.11.2009 року про зупинення виконавчого провадження.

Вказане процесуальне «творіння» суду мало б бути занесено до підручників з теорії держави і права, курсу лекцій з господарського права для студентів юридичних вузів, адже в документі описано ситуацію, коли скаржник зміг внести смуту в свідомість суддів та переконати останніх на деякий час забути про низку фундаментальних нормативних актів, як процесуальних, так і тих, які регулюють діяльність державних підприємств, зокрема, положення ст.64 Господарського кодексу України, де зазначено, що підприємство може мати виробничі структурні підрозділи, функції, права та обов’язки яких визначаються положенням про них.

З причин, про які ми з читачами можемо тільки здогадуватись, судді в той «роковий» день чомусь «підзабули» про статтю 21 Господарського процесуального кодексу України, в якій ідеться, що відповідачами по справі в господарському суді можуть бути тільки підприємства та організації, тобто юридичні особи (та громадяни-підприємці), а відокремлені підрозділи юридичних осіб – ні. Також судді, м’яко кажучи, «прищурили очі» на статтю 11 Закону України «Про виконавче провадження», згідно з якою боржником як стороною у виконавчому провадженні може бути тільки юридична або фізична особа, а відокремлений підрозділ юридичної особи – ні.

Єдиний аргумент скаржника – ТОВ «Мотордеталь-Конотоп», який судом будо покладено в основу рішення – це те, що ВП ЮУ АЕС присвоєно самостійний код ЄДРПОУ, і він відрізняється від коду ЄДРПОУ, присвоєного юридичний особі, тобто ДП «НАЕК «Енергоатом». Але який компетентний юрист не знає, що згідно з Положенням про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 р. №118, відокремлені підрозділи юридичних осіб вносяться до ЄДРПОУ виключно з метою забезпечення статистичних спостережень, і наявність присвоєного коду у ВП ЮУ АЕС не наділяє останнє статусом юридичної особи. Покласти цей аргумент в основу свого рішення для суддів означало не більше, ніж якби вони керувалися прислів’ям «Якщо сірий - значить вовк»!

Скориставшись «неосвідченістю» суддів або ж тимчасовим «затьмаренням їхньої свідомості (читай – совісті)» в тому, що «Южно-Українська АЕС» дійсно є відокремленим підрозділом державного підприємства «НАЕК «Енергоатом» та не має статусу юридичної особи, скаржник - ТОВ «Мотордеталь-Конотоп» спромігся довести колегії судів, що заборгованість за рішенням суду стягнута саме з ВП ЮУ АЕС, який не внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», а тому оскаржувана постанова винесена ДВС незаконно.

Спадає на думку питання: як судді господарського суду Миколаївської області, де лише за 2008 рік за участю юрисконсультів ДП «НАЕК «Енергоатом» було проведено близько ста судових засідань, задовольняючи скаргу, не володіли інформацією про статус відокремленого підрозділу? Чи представником ТОВ «Мотордеталь-Конотоп» було все ж таки надано «бездоганний доказ» того, що до Реєстру державне підприємство має включити всі свої відокремлені підрозділи, філії, представництва, відділення?

Незважаючи на доводи та пояснення представників ВП ЮУ АЕС та ДВС, суд визначився, що ДВС не доведено факт внесення до Реєстру боржника – ВП ЮУ АЕС, а тому, дії ДВС сприяли ухиленню відповідача від виконання рішення суду.

Результатом «плідної праці» в судовому засіданні стала ухвала, яка надається Вам, шановні читачі, на розгляд:





На цю ухвалу ДП «НАЕК «Енергоатом» в особі ВП ЮУ АЕС невідкладно подав апеляційну скаргу до Одеського апеляційного господарського суду. Але скарга до цього часу не розглянута, оскільки судова справа досить значний час перебувала у Верховному Суді України.

Далі було ось що: 15.12.2008 року державний виконавець виніс постанову про поновлення виконавчого провадження, замість того, щоб знову зупинити виконавче провадження, як того вимагав від державного виконавця Закон України «Про виконавче провадження», а саме п.15 ч.1 ст.34.

Усвідомлюючи незаконний характер своїх дій, незважаючи на інформацію, надану з Реєстру, передбаченого Законом № 2711, 17.12.2008 року державний виконавець підрозділу примусового виконання судових рішень виніс постанову про арешт коштів ВП ЮУ АЕС.

Даною дією підприємство, яке щоденно здійснює обіг значних грошових коштів для забезпечення сталої та безаварійної роботи енергоблоків, було змушене блокувати роботу колективу працівників. І це в переддень свята Дня енергетика!

Діватися, як то кажуть, було нікуди, і до Головного управління юстиції у Миколаївській області довелося прибути генеральному директору ВП ЮУ АЕС. В присутності начальника Головного управління юстиції Шаталюка С.Д. та за участю до цього часу безкарної «трійки співробітничків» підрозділу примусового виконання судових рішень була проведена нарада. В результаті наради юстиція «великодушно погодилася» з тим, що у разі пред’явлення боржником (ДП НАЕК «Енергоатом») довідки ДП «Енергоринок» про те, що ВП ЮУ АЕС (як, доречі й інші 17 відокремлених підрозділів підприємства) самостійному включенню до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» не підлягає, виконавче провадження буде зупинено. Пригадується вислів з гуморески Райкіна: «Принесіть мені довідку, про те, що ця довідка дійсна»!

28.12.2009 року за 1 робочий, до того ж передноворічний, день вдалося отримати в ДП «Енергоринок» довідку про те, що на ВП ЮУ АЕС як на структурну одиницю ДП НАЕК «Енергоатом» розповсюджуються процедури, передбачені Законом №2711, хоча це і так було зрозуміло навіть необізнаній в юридичних тонкощах особі. Уявіть собі, які здивовані очі працівників ДП «Енергоринок» дивилися на представника ВП ЮУ АЕС, який приїхав за цією довідкою! Після надання цієї довідки державному виконавцю останній, дуже неохоче, але все-таки виніс постанову про зупинення виконавчого провадження стосовно ВП ЮУ АЕС.

Отаке на ВП ЮУ АЕС у цьому році було новорічне свято з «подарунками» від судді Василяки К.Л. та ще двох суддів, таких, як і він сам.

Можна було б забути цей прикрий факт і не звертати уваги на «шановного» Василяку К.Л., адже до цього випадку він завжди добре розбирався у питаннях, хто може бути відповідачем у господарському суді та боржником у виконавчому провадженні, коли б не наступний «подаруночок» від Миколаївської юстиції, що стає перепоною нормальної роботи підприємства та перетворюється в систему заходів, спрямованих на перешкоджання безпечному виробництву електроенергії ядерними енергоблоками в Україні.

01.04.2009 року підрозділ примусового виконання рішень скасовує свою постанову від 29.12.2008 року про зупинення виконавчого провадження та починає вживати заходи щодо виконання судового рішення по стягненню з ДП «НАЕК «Енергоатом» в особі ВП ЮУ АЕС коштів.

Не важко здогадатися, що повторно прокручується «новорічний» сценарій змусити підприємство зупинити роботу АЕС, незаконно наклавши, вдруге за три місяці, арешт на банківські рахунки ВП ЮУ АЕС, але назва даного сценарію - «першоквітневий».

Ви запитаєте, а які були правові підстави для поновлення виконавчого провадження? Будете здивовані - жодних! Очевидно підстави були інші.

Постановою ДВС від 01.04.2009 року було скасовано постанову від 29.12.2008 року про зупинення виконавчого провадження про стягнення з ДП НАЕК «Енергоатом» в особі ВП ЮУ АЕС 7 038 719,26 грн. збитків та вжито заходи, щодо своєчасного, правильного та повного виконання рішення суду.

Дану постанову ДВС можна порівняти хіба що з романом Л.Толстого «Война и мир». Адже, в ній викладені всі події «битв» по даному виконавчому провадженню та вказано дійові особи. Ми не могли позбавити читачів можливості ознайомитись з цим «шедевром» на власні очі:










В жодному разі не бажаючи виконувати вимоги пункту 15-го ч.1 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження», цього разу не пощастило, оскільки у боржника виникла ще й друга підстава для зупинення виконавчого провадження – це відновлення провадження у справі про банкрутство ДП «НАЕК «Енергоатом». Тому одночасно з оскарженням до суду постанови від 01.04.2009 року про поновлення виконавчого провадження, було подано клопотання про зупинення виконавчого провадження вже на підставі пункту 8-го ч.1 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження».

Зробивши «витримку нервам» в 14 днів, відділ ДВС 15.04.2009 року нарешті виносить постанову про зупинення виконавчого провадження. Можна здогадатися, яке задоволення отримали за цей час звиклі до безкарності державні виконавці, спостерігаючи «обурену метушню» всієї юридичної служби атомного гіганта!

Остаточно втративши надію на те, що дії Миколаївських «блюстителів за виконанням судових рішень» коли-небудь почнуть відповідати закону, ВП ЮУ АЕС 05.05.2009 року направлено на адресу Міністерства юстиції України скаргу з вимогою проведення службової перевірки стосовно зловживань при здійсненні виконавчого провадження та зупинення протиправних дій працівників ДВС з передачею матеріалів перевірки до правоохоронних органів.

Сподівання виявилися марними, оскільки ще раз підтвердився загальновідомий факт: вищестояща наглядова інстанція продовжує діяти не інакше, як за схемою «був сигнал – дай відповідь». Відповідь на АЕС прийшла знову-таки з міста-героя Миколаєва, і носила формальний характер та не містила оцінки порушенням, допущеним при здійсненні виконавчого провадження. ДП НАЕК «Енергоатом» з розумінням поставилося до такого формалізму, адже у Міністерства юстиції України є куди більш значуші завдання, аніж забезпечення законності та правопорядку в своїх структурах.

Дану системність вже не можна вважати простою необізнаністю в законодавстві, яке регулює підприємницьку діяльність, а на думку спадають рядки з Іпатіївського літопису, де відображено Чернігівське повстання проти «мздоімства» - так називалася корупція в ті давні часи. Це 12 століття, отже ситуація має ще й ретроспекцію, причому ретроспекцію неабияку – 900 – 1 000 років в минуле, і на наших теренах!

І ось, знову з інтервалом майже в три місяці, відділ ДВС Головного управління юстиції у Миколаївській області 11.08.2009 року виносить чергову постанову про арешт грошових коштів АЕС, оскільки з двох передбачених Законом «Про виконавче провадження» підстав для обов’язкового зупинення виконавчого провадження залишилася тільки одна, оскільки справу про банкрутство ДП «НАЕК «Енергоатом» завдяки зусиллям юридичної служби НАЕК було закрито. А, як вже було сказано вище, вимоги пункту 15-го ч.1 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження» підрозділ ДВС ігнорує.

І знову розпочинається третє відділення вистави, вже під назвою «З Днем Незалежності». Але цього разу відділ ДВС, «посмілішавши» через безкарність протягом 8 місяців, виставив в установу банку, де відкрито рахунок ДП «НАЕК «Енергоатом» в особі ВП ЮУ АЕС, платіжну вимогу і незаконно списав з атомної станції 1,6 млн. грн.

На постанову про поновлення виконавчого провадження та постанову про арешт грошових коштів подано скаргу до суду. В результаті розпочатої претензійно-позовної роботи незаконно списані з рахунку 1,6 млн. грн. мають бути повернуті. Але з урахуванням викладених вище подій вже не можна бути впевненим ні в чому, що стосується нашої судової системи.

Вдумливий читач може засумніватись у тому, що «блюстителі» юстиції з Миколаєва діють самостійно. І такий читач буде мати рацію. Чиновники з Миколаєва дуже дрібні для самостійної гри такого масштабу. Щоби так нахабно діяти проти власної держави і залишатись «на коні» треба бути у вищому ешелоні влади, тому що тільки приналежність до вищої касти захищає від відповідальності, навіть кримінальної. У дрібного чиновника ще немає стільки нахабства і самовпевненості, щоб працювати в державному апараті і творити беззаконня такого масштабу. Ситуація стає зрозумілою, коли стають відомі тіньові диригенти цього хороводу.

Отже, ТОВ «Мотордеталь - Конотоп» входить до сфери інтересів «народного мера» міста Києва, як він любить сам себе називати, Леоніда Чернівецького, більше відомого в народі як Льоня Космос. Очевидно, що Льоня Космос вміє робити дуже гарні подарунки, оскільки іншим тіньовим фігурантом цієї детективної історії є міністр юстиції України Микола Оніщук, який безпосередньо давав вказівки керівникам Головного управління юстиції у Миколаївській області про вчинення незаконних виконавчих дій і стягнення за будь-яку ціну коштів з державного підприємства на користь комерційної структури Льоні Космоса. Напевно ця інформація мала б зацікавити Службу безпеки України та Генеральну прокуратуру, але є великі сумніви у здатності нашої правоохоронної системи протистояти корупційним проявам.

Отже, станом на сьогодні, в час економічної нестабільності та світової кризи, стратегічне державне підприємство знаходиться в облозі «слуг закону», залишається сам на сам з проблемами «загнивання» судової влади та «псевдозаконного» виконання рішення суду. Колектив підприємства з острахом чекає нових Новорічних свят, адже, «подарунки» їм сипляться кожні три місяці у вигляді арештів рахунків та лотерейного очікування наступної заробітної плати.

А тим часом Одеський апеляційний господарський суд 03.09.2009 року розпочне розгляд апеляційної скарги ДП НАЕК «Енергоатом» на «шедевр Василяки К.Л.», поданої ще у 2008 році. Цікаво, які подарунки там заготував Льоня Космос.