Володимир Поцелуєв та Михайло Ананченко
11.12.2024 08:00

У той час коли Сумщина знаходиться під потужними ворожими обстрілами і місцеві жителі як ніколи потребують своєчасної та якісної медичної допомоги, сумські можновладці, прикриваючись депутатськими мандатами, знаходять можливості розкрадати бюджетні кошти саме у сфері охорони здоров’я.

П'ятнадцять чоловік на лікарню мерця і пляшка рому

Караючий меч Феміди вже висить над головами двох депутатів Сумської обласної ради – Володимира Поцелуєва та Магомеда Галаєва, які є членами тимошенківської фракції «Батьківщина».

Обидва «сердечники» підставили Юлію Володимирівну ще в березні 2024 року, коли намагались підкупити тодішнього начальника Сумської міської військової адміністрації Олексія Дрозденка. «Ціна питання» – 100 тисяч доларів за приєднання лікарні №5 до комунального некомерційного підприємства (КНП) «Клінічна лікарня Святого Пантелеймона» та призначення Поцелуєва на посаду керівника новоутвореного медзакладу.

Варто зазначити, що з цією «об’єднавчою» ідеєю депутат і головлікар КПН Володимир Поцелуєв носився як кіт із салом, починаючи ще з 2022 року. З того часу він активно виступав за створення так званої кластерної лікарні, де начебто можна було б отримувати різні види допомоги: рятувати від інсультів та інфарктів, проводити нейрохірургічні й кардіологічні операції, а також надавати спеціалізовану медичну допомогу.

А щоб гучні заяви не дуже швидко розійшлися з мертвими справами, хитрий Поцелуєв підписав рекордну кількість договорів із Національною службою здоров’я – «це 21 пакет медичних послуг», як вихвалявся сам Володимир Іванович на сторінках місцевих ЗМІ. Насправді ж, як свідчать сумні факти, ці послуги так і залишились «дієвими» лише на папері. Задля реалізації своїх далекосяжних задумів Володимир Іванович навіть озброївся загальновідомим гаслом медиків – «гроші йдуть за пацієнтом». Щоправда, як з'ясувалося пізніше, ці грошики повинні були йти, насамперед, до його кишені.

То ж треба віддати належне наполегливості депутата-головлікаря, який виношував ці «реформи» ще до початку широкомасштабної війни. Саме з його подачі сумські депутати (за наявними даними, заохочені щедрими «подарунками» від Поцелуєва) за день до повномасштабного вторгнення підтримали доволі дивний проект з довжелезною назвою: «Про реорганізацію комунального некомерційного підприємства «Клінічна лікарня № 5» Сумської міської ради шляхом приєднання до комунального некомерційного підприємства «Клінічна лікарня Святого Пантелеймона» (рішення міської ради №2992-МР від 23 лютого 2022 року).

Навіть саме по собі об’єднання медичних закладів виглядає доволі дивним: як взагалі можна вести мову про передачу Поцелуєву п'ятої лікарні, котра є значно більшою та «потужнішою», аніж «його» лікарня Святого Пантелеймона? Чому ж депутати підтримували цю дивну «реформу»? Кажуть, що на підкуп депутатського корпусу у сумі він витратив значно більше, аніж оті 100 тисяч доларів, які пізніше пропонувалися тодішньому голові МВА Олексію Дрозденко.

Отже депутати вирішили, що «Клінічна лікарня Святого Пантелеймона» повинна була стати правонаступником майнових прав реорганізованого підприємства «Клінічна лікарня № 5». Для цього навіть затвердили новий статут майбутнього об’єднаного медзакладу і нашвидкуруч зліпили комісію з реорганізації, до якої відразу ж записали Поцелуєва та його «побратимів» по реформації.

Завдячуючи своїй жадібності та ослячій впертості, Володимир Поцелуєв намагався реалізувати медичну «реформу» навіть після того, як почалась війна. Цю роботу він продовжував і після смерті керівника «Клінічної лікарні №5», 77-річного В’ячеслава Петренка, який виступав проти створення об’єднавчого медзакладу.

Цікаво, що свого часу Петренко надав Поцелуєву частину приміщення очолюваної ним 5-ї лікарні під створення «Клінічної лікарні Святого Пантелеймона». В результаті останні роки свого життя «вчитель» провів у боротьбі з нахабним «учнем», який не гребуючи нічим, намагався захопити лікарню свого наставника.

Проте згодом з'ясувалося, що всі старання Поцелуєва пішли… коту під хвіст! Причина банальна: п’ятого грудня 2023 року Олексій Дрозденко, який на той час очолював міську військову адміністрацію (МВА), скасував раніше ухвалене рішення Сумської міської ради №2992-МР – про приєднання «Клінічної лікарні №5» до КНП «Клінічна лікарня Святого Пантелеймона». В той же день Дрозденко призначив Тетяну Ткач виконувачем обов’язків директора «Клінічної лікарні №5», яка пізніше передала керівне крісло новій директорці Віті Лапоноговій.

Отож, щоб врятувати «медреформу», депутат-головлікар через свого колегу по «сердечній» фракції вирішив підкупити тодішнього голову МВА, щоб той відмінив своє рішення і сприяв відновленню процесу об'єднання обох лікарень. За даними слідства, Дрозденку також люб’язно пропонували 10-20% від виділеного бюджету для майбутнього медзакладу. Проте не так сталося, як гадалося: Поцелуєва і Галаєва затримали при передачі першого «траншу» в розмірі 50 тисяч доларів.

У даному контексті варто уявити скільки державних коштів планував викрадати Поцелуєв із бюджету кластерної лікарні. Якщо він «безболісно» для власних інтересів готовий був віддавати 20 відсотків бюджету лікарні, то собі планував залишати не менше 30%. Таким чином, мінімум половина фінансування лікарні мала поступати до кишень головного лікаря та його спільників!

Розкриттям цього злочину займались представники трьох правоохоронних відомств – НАБУ, СБУ та Спеціалізована антикорупційної прокуратури. Тепер обидва «реформатори», опинившись на лаві підсудних, повинні готуватися до тривалої подорожі за грати.

Варто зазначити, що після обвинувачення Поцелуєва та Галаєва «за кадром» залишилися інші дійові особи, які теж брали активну участь у лобіюванні рішення Сумської міської ради про об’єднання двох лікарень. То ж стає очевидно, що Поцелуєв входить до складу організованої злочинної групи, яка під прикриттям депутатських мандатів прагне розкрадати багатомільйонні бюджетні кошти у медичній сфері. По зухвалості дій та ненаситності апетитів це угруповання нагадує зграю середньовічних піратів, які вирішили, що створення кластерної лікарні - це справжній скарб, яким вони за будь-яку ціну мають заволодіти.

Володар «кнопкодавів»

Подейкують, що за спиною «сердечного» Володимира Івановича стирчать вуха його київського покровителя – ще одного одіозного «пірата на медицині» і члена парламентської фракції «Слуга народу» Михайла Ананченка. Про тісний зв'язок між цими двома джентльменами удачі, щодо яких у Сумах вже складають легенди, розповідає добре обізнаний у місцевих розкладах телеграм канал «Сумка Лисенка» у публікації – «Хто контролює депутатів Сумської облради».

Володіючи значною частиною слухняних «кнопкодавів» міської ради, Михайло Ананченко водночас є відповідальним за реалізацію президентської програми «Здорова Україна» на Сумщині. Прикриваючись такими «благими намірами», Михайло Олегович, як і Володимир Іванович, також піклується, насамперед, про «оздоровлення» свого гаманця за рахунок бюджетних коштів. Бо ж хіба можна втриматись від спокуси, коли йдеться про «освоєння» що найменше 180 млн грн, які в Сумах щороку виділяють на охорону здоров’я.

Проте виявилося, що приватні інтереси київського парламентарія не входять до планів голови Сумської облдержадміністрації Володимира Артюха, який домігся призначення керівником 5-ї лікарні свого кандидата – Леоніда Бондаренка. Це зірвало плани Ананченка, який останнім часом намагався просунути на цю посаду власницю приватного медичного центру «Еледія» Ларису Куц, котра є донькою екс-голови облради Віктора Федорченка, а також мамою депутата Сумської міської ради від партії «Слуга народу» Владислава Куца, який володіє рестораном «СанРемо», де на алкогольні посиденьки збирається вся політична «еліта» рідного міста.

Отож, у «битві» за 5-ту лікарню відставний генерал переміг та показав «хто в домі господар». Але на цьому війна за лідерство в Сумах не закінчується. Михайло Ананченко готує серію ударів у відповідь, а поки через підконтрольні ЗМІ просто обливає брудом голову обласної адміністрації.

Наразі у погоні за фінансовими потоками Михайло Ананченко поклав око ще на один медичний заклад: заручившись підтримкою обласних депутатів (до цієї групи увійшли також Олексій Романько та Микита Баня), він намагаєся відібрати у лікаря Володимира Гороха (депутат обласної ради від ВО «Батьківщина») крісло директора Сумської обласної клінічної лікарні. Замість нього Ананченко хоче поставити того ж Поцілуєва – неперевершеного майстра всіляких кульбітів, готового переступити через однопартійця заради грошей. Очевидно, як вважає телеграм канал «Суми діско партизани», Михайлу Ананченку не хочеться повертати «аванс», який він отримав від Поцелуєва за вирішення тепер вже провального питання щодо створення кластерної лікарні, тому намагється компенсувати це новим призначенням. З іншого боку навіщо це Поцелуєву, якому у найближчій перспективі світить чималий термін ув'язнення за дачу хабаря? Хоча... Невже Михайло Олегович обіцяє Володимиру Івановичу і в суді все для нього «порєшать»? Не вірте, пане Володимире, це банальне шахрайство! Гроші Мишко візьме, але нічого не зробить.

Вдаримо по корупції… хабарями?!

На превеликий жаль через таких корупціонерів, котрі заражають вірусом хабарництва інших сумчан, їх рідне місто продовжує здригатись не тільки від ворожих ракет і дронів, а й через велику кількість корупційних скандалів у сфері охорони здоров’я.

Скажімо, ще два місяці тому правоохоронці спіймали на гарячому медпрацівників, які продавали військовозобов'язаним «потрібні» документи для отримання інвалідності, а також сприяли незаконному переправленню через державний кордон. Як з’ясувало слідство, хитрі ділки в білих халатах організували схему ухилення від мобілізації для бажаючих виїхати за межі України. Свої послуги вони оцінювали у 3 тисячі доларів. Це, як-то кажуть, дрібниці. Але для когось теж приємні.

Нині у полі зору сумських правоохоронців знаходяться ще крутіші «пташки». Йдеться, насамперед про 42-річного Артема Кобзаря. Ходять чутки, що сидячи у кріслі секретаря міськради та виконуючи обов'язки міського голови, він нещодавно отримав хабар у розмірі 30 тисяч доларів. Як подейкують у сумському політикумі, такий щедрий «гонорарчик» йому піднесла певна лікарка, дякуючи за призначення директором одного із місцевих медичних закладів.

Раніше «продєлки» Кобзаря прикривав Ананченко, який і посадив його на обидва «хлібні» крісла – секретаря міськради та виконуючого обов'язки міського голови. Але, як подейкують, саме після цієї історії вони побили горщики, оскільки Артем Миколайович вирішив, що вже нікому нічим не зобов'язаний і може працювати лише на власну кишеню. Хоча виявилося, що Кобзар нездатний навіть отримати жалюгідного хабаря, аби про це не говорило все місто.

Цілком зрозуміло, що від такого рівня корупції страждає вся медицина Сумщини: прості люди скаржаться на відсутність ефективного лікування та вимагання грошей з боку місцевих «ескулапів». Найбільше розчарування викликає те, що в умовах воєнного стану, коли лікарні повинні працювати з подвійним навантаженням, хворим відмовлять у невідкладній медичній допомозі. Програму медичних гарантій опустили до рівня паперової декларації, а ошукані пацієнти змушені боротися за свої права.

Останнім часом моніторинг лікарень показує негативні результати. Наприклад, було виявлено необґрунтовані записи про перебування пацієнтів у лікарні строком на один день. Таке «лікування» не лише порушує законодавство, а й свідчить про нецільове використання бюджетних коштів. Дані факти є тривожними, особливо з огляду на те, що йдеться про соціальні установи, головне завдання яких – турбота про здоров’я громадян, а не заробляння грошей на них.

Спокуслива «Мрія» Ананченка

В попередній публікації ми вже розповідали ще про одну «лікарку», яка працює під «дахом» Михайла Ананченка. Це відома в місті «волонтерка», член фракції «Слуга народу» в облраді Людмила Чегринець. Вона очолює обласний осередок благодійного фонду «Мрія» та зігріває там своїми сідницями тепле місце для Михайла Ананченка, оскільки ближче до виборів згаданий фонд чудернацьким чином має перетворитися в нову політичну партію. Можливо саме під вітрилами «Мрії» зграя сумських «піратів» на чолі з Ананченком планує вирушити на наступні вибори щоб мати можливість продовжити пограбування українців та, в першу чергу, мешканців Сумської області.

Наразі, у вільний від політичних та «волонтерських» справ час Людмила Чегринець, не маючи жодного відношення до медицини, керує Сумським обласним центром екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Себто виконує для Михайла Ананченка важливе завдання - забезпечує свого ватажка дієвими механізмами впливу на всі клінічні медичні заклади області. Адже саме керівник даного Центру розробляє маршрути руху бригад екстреної медичної допомоги: наразі особисто Людмила Чегринець вирішує звідки і, головне, куди, в яку саме лікарню «швидка» повезе хворого. А чим більше потік клієнтів, тим більше лікарня отримує фінансування. Це ще один «гачок», за який Ананченко, як відповідальний за реалізацію президентської програми «Здорова Україна» в регіоні, тримає усіх головних лікарів Сумщини.

У чому ж полягає діяльність відповідального за реалізацію президентської програми «Здорова Україна» Михайла Аначенка, крім привласнення та «відмивання» коштів на медицині? Можливо, в лобіюванні особистих інтересів через обласну раду, щоб захопити прихопити 5-гектарний дендропарк імені Асмолова (який належить обласному лікувально-санаторному управлінню), а також комунальне підприємство «Сумський обласний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення»?

Саме з цією метою Михайло Олегович заручився підтримкою власного «кишенькового» депутата Микити Бані, щоб разом переконати громадськість у необхідності такого рішення. Проте місцеві активісти, звернувшись до ЗМІ, зчинили галас та й послали народних обранців навіть не в баню, а значно далі.

Судячи з усього, подальша доля дендропарку і диспансера залежатиме від людей генерала Артюха, який продовжує командувати Сумською облдержадміністрацією та останнім часом активно протидіє знахабнілій зграї Михайла Ананченка. Нещодавно заступниця Артюха по медичній сфері Олена Бойко написала заяву на звільнення начебто через сімейні обставини. На її місце вирішили призначити В'ячеслава Маринича – директора Сумської філії АТ «Укрпошта». Яке відношення головний сумський поштар має до медицини? Сумно, але такими призначеннями у сфері охорони здоров'я в Сумах вже нікого не здивуєш.

Наразі більше вражає інше: в умовах жорстокого військового протистояння з агресором внутрішні вороги з депутатськими мандатами продовжують нещадно обкрадати своїх співвітчизників. Причому крадуть на нашому з вами здоров'ї та житті. На радість зовнішнім ворогам…