Фінансування американським інвестиційним фондом Argentem Creek Partners (ACP) філіппінської фінтех-компанії Salmon російських бізнесменів Павла Федорова та Георгія Чесакова, які займали керівні посади у підсанкційній Tinkoff Group та працювали в уряді, змушує дещо під іншим кутом подивитися на діяльність фонду в Україні. До такого висновку дійшли журналісти «Апострофа», які проаналізували дії АСР щодо українських активів.
Як повідомило на минулому тижні французьке видання Іntelligence Оnline, ACP, заснований Деніелом Чепменом, «американським підприємцем з широкими зв'язками в російськомовному світі», надав Salmon венчурний кредит у розмірі $20 млн. Це вивело фірму росіян на позиції однієї з найбільш швидкозростаючих фінтех-компаній Південно-Східної Азії. У січні 2024 року компанія Salmon поглинула Rural Bank of Santa Rosa та отримала банківську ліцензію Філіппін.
ACP з початком війни з великим ентузіазмом позиціонує себе як провідного інвестора в Україні. Тому, на думку журналістів, фінансування ним російського проєкту виглядає більше, ніж дивним. Адже, попри те, що Salmon позиціонується як стартап, ним, за даними Іntelligence Оnline, керують потужні російські бізнесмени.
Співзасновник та генеральний директор Salmon Георгій Чесаков будував усю свою кар'єру у Tinkoff Group, основний актив якої – Тінькофф Банк – на початку 2023 року був включений до десятого пакету санкцій Євросоюзу по відношенню до росії.
Павло Федоров з листопада 2021 року по березень 2022 р. був співголовою правління тієї ж Tinkoff Group. А до того – старшим віце-президентом гірничодобувного гіганта «Норильський нікель» та віце-президентом «Роснєфті».
Як зазначає Іntelligence Оnline, після того, як Федоров пішов з посади в «Роснєфті», «він залишився в серці компанії на більш неформальній посаді правої руки її голови та генерального директора Ігоря Сєчіна, який є одним з найвідданіших високопосадовців Володимира Путіна з часів їхньої спільної роботи в мерії Санкт-Петербурга в 1990-х роках».
Після «Роснєфті» Федоров також працював заступником міністра енергетики, відповідальним за нафтогазовий сектор.
Як звертають увагу журналісти, у прес-релізі ACP немає жодної згадки про незручну минулу близькість бізнесменів до російського підсанкційного бізнесу чи уряду.
Як йдеться в публікації, в Україні АСР веде лобістську кампанію та судову тяганину з українським холдингом GNT Group, основні активи якого зосереджені в зерновому терміналі Одеського морського торговельного порту.
Раніше бенефіціари GNT Group Сергій Гроза та Володимир Науменко заявили, що, не дивлячись на початок повномасштабного вторгнення росіян в Україну, в 2022 році АСР в рамках кредитної суперечки розпочав рейдерське захоплення активів холдингу. А саме, за декілька днів перереєстрував три компанії GNT Group з Одеси на Львів, замінив директорів на своїх людей та розпочав процедуру банкрутства бізнесу.
З початком рейдерської атаки в GNT Group припустили, що ACP буде спеціально знецінювати активи, щоб у непрозорий спосіб продати бізнес третій стороні.
Пізніше ряд видань публікували інформацію, що Джон Паттон у листопаді 2022 року зустрічався у Відні з головою Наглядової ради UkraineInvest та народним депутатом від «Слуги народу» Давидом Арахамією. Тоді ж, як повідомляли журналісти, Арахамія міг вести перемовини про можливий продаж бізнесу GNT Group третій стороні.
Журналісти "Апострофа" припустили, що захват стратегічного українського порту інвестфондом зі зв'язками в рф може виявитись спецоперацією рф проти України. У якості доказу вони привели останню спробу силового захоплення одеського портового терміналу «Олімпекс Купе Інтернешнл» (актив GNT Group) новим директором, який був призначений на вимогу кредиторів. Ним став Андрій Науменко – директор компанії «Грейн Інвест Україна», кінцевим бенефіціаром якої є громадянин рф Джаші Важа Енрикович, який підозрюється у цілому ряді злочинів проти України у період війни з росією.
«Апостроф» нагадує, що засновник АСР Денієл Чепмен та його команда є вихідцями з Black River Asset Management, дочірньої компанії транснаціональної корпорації Cargill Inc. Попри численні заяви про скорочення бізнесу та зупинку експорту зерна з рф, ця корпорація продовжує працювати на росії, яка крала українське зерно з окупованих територій.
Як повідомляло видання Бізнес Цензор, у 2023 році чистий прибуток російських структур Cargill зріс з 8,1 млрд руб. до 16,3 млрд. руб. у порівнянні з минулим роком. Також її компанії заплатили в бюджет країни-агресорки податок на прибуток в сумі 4,1 млрд рублів, що у два рази вище, ніж роком раніше.
Журналісти закликали СБУ та Офіс президента уважніше придивитися до діяльності АСР в Україні, який, на їхню думку, грає на руку росії.